Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 25. 10. ´06 ob 24.00; BLACK FOREST/ BLACK SEA: Radiant Symmetry (Last Visible Dog, 2004) (3384 bralcev)
Sreda, 25. 10. 2006
tadej



* Pozdravljeni na valovih Radia Študent v oddaji RŠ koncert. Nocoj bomo z ameriškim free folk duetom Black Forest/Black Sea potovali po evropskih mestih, kjer sta pred dobrima dvema letom ovekovečila turnejo. Gre za koncertne posnetke iz Finske, Anglije, Škotske in Italije, kjer so se jima pridružili evropski sorodni glasbeniki, s katerimi so za-jam-ali (izg: zađemali) nekaj komadov.

Black Forest/Black Sea je sestavljen iz moške in ženske polovice. Sestavljata ga vokalistka in čelistka Miriam Goldberg ter kitarist Jeffrey Alexander. Oba seveda priložnostno poprimeta še za sto in en glasbeni pripomoček, ki so obvezna oprema free folk benda. Black Forest/Black Sea sta ustanovila v začetku leta 2003, Jeffrey pa poleg ansambla vodi še založbo Secret Eye. Pred tem sta bila člana acid folk grupe Iditarod. Kljub kratki glasbeni zgodovini dueta Black Forest/Black Sea, sta si glasbenika iz ameriškega mesta Providence zagotovila že kar ugledno ime znotraj scene. Poleg kasneje omenjenih in čez nekaj minut slišanih muzikantov, sta snemala tudi z veteranko Christino Carter iz zasedb Scorces in Charalambides, s šefom založbe Fonal, ki ustvarja pod psevdonimom ES, s člani Jewelled Antler Collective in drugimi.

Prvi posnetek Black Forest/Black Sea z istoimenskim naslovom je bil nekakšna mešanica klasičnega free folka in post rocka, precej lahkotnega značaja, že z drugim albumom pa sta zašla v bolj ohlapne vode in odprla vrata psihadeliji in improvizaciji. Na improvizaciji temelji tudi tretji, koncertni album Radiant Symmetry, ki ga boste slišali v nadaljevanju oddaje, komadi na plati pa so poimenovani kar po krajih nastopanja. Šlo je za glasbene seanse, kjer so se jima pridružili razni free folk glasbeniki iz gostujočih mest. Tako so se jima v Tamperah pridružili trije člani zasedbe Kemialliset Ystavat, v Veliki Britaniji so se spajdašili z Danielom Paddnom iz zasedb Volcano The Bear in The One Ensemble Of Daniel Padden, v Bologni (izg.: bolonji) pa se jima je pridružil dronar Stefano Pilia, ki je trenutno zaposlen kot basist in kitarist v zasedbi 3/4 Had Been Eliminated. In glede na to, da sta bila američana v nekaterih jam-ih (izg.:đemih) v manjšini, se seveda pozna tudi velik, včasih celo večinski vpliv evropskih muzikantov. Finci imajo namreč precej značilno in močno psihedelično, zblojeno free folk sceno, Angleži se gibljejo v ušesu veliko bolj prijaznih vodah, v Italiji se pa najdejo močni posamezniki. Tako se v komadih preliva razmerje nove čudne Amerike in stare, prav tako čudne Evrope. Ker pa živimo v globalni vasi, vplivi seveda vdirajo od vsepovsod, zatorej se v nekaterih komadih precej zabriše meja med geografsko pogojenimi godbami. Prav tako pa gre za precej kompatibilne umetnike, ki tudi s tem ustvarjajo vtis enotnega benda.

pripravil Tadej Droljc


Komentarji
komentiraj >>