Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Barvno slepi OFF (3199 bralcev)
Sreda, 15. 11. 2006
Maja



Upravnik zapora v Kansas City-u je prekinil neuspešen eksperiment, ki naj bi dokazal, da roza barva deluje pomirjajoče na zapornike. Čeprav so predhodne znanstvene raziskave napovedovale učinkovitost te metode, policijska uprava v Kansas City-u trdi, da v petnajstih letih, odkar so notranjščino svojega zapora pobarvali kičasto roza s turkiznimi detajli, niso opazili nobenih sprememb v obnašanju zapornikov. V tem času se je barva ogulila in začela lupiti, kar je kvečjemu delovalo depresivno, predvsem pa je šlo na živce zaposlenim. Zato so se odločili za elegantno sivo, obrobe na vratih in rešetkah pa bo krasila pariško modra barva.

Kljub temu pa ideja o roza zaporih še ni povsem mrtva. Teksaški šerif iz Dallasa se je navkljub nevzpodbudnim rezultatom iz Kansas City-a odločil svoj zapor prebarvati v roza, vendar iz malce manj znanstvenih razlogov. Nova barvna shema je namreč kazen za zapornike, ki so med poskusom pobega skoraj zažgali zapor. Šerifova logika je, da, če se mislijo zaporniki obnašati kot otroci, jim je pač treba ustvariti otroško atmosfero.

Vi pa poslušate barvno slepi OFF program.

V Sloveniji se na povabilo varuha za človekove pravice Matjaža Hanžka mudi komisar Sveta Evrope za človekove pravice Thomas Hammarberg, da se seznani z okoliščinami deportacije ambruških Romov. O tem se je danes pogovarjal z ministrom za notranje zadeve Dragutinom Matejem, ki mu je zatrdil, da država ni preselila družine Strojan, preselili so se namreč sami. Sicer pa je komisarja zanimalo celovito reševanje romske problematike, kjer se mu je Mate pohvalil s programom za usposabljanje policistov, ki jih učijo komunikacije v romskem jeziku in reševanja medetničnih konfliktov. Kako so te veščine uporabili v Abrusu pa ni čisto jasno.

Hamarberg načrtuje tudi obisk Strojanovih v Postojni in sestanke s predstavniki Amnesty International in Zveze Romov Slovenije. Pogovarjal se je tudi s predstavniki Mirovnega inštituta, sestanek pa nam je opisala Neža Kogovšek:

///////////////////////////////////////////////////////

Vaščanov Malega Hudega, ki napovedujejo že drugi dan demonstracij proti napovedani selitvi romske družine v njihovo sosesko, komisar ne namerava obiskati. Glede na reakcije lokalcev, je minister Mate že priznal, da bo iskanje nadomestne lokacije še zelo težavno. Ironično bo minister Zver, ki je tudi predsednik komisije za zaščito romske etnične skupnosti, danes slovesno podeljeval jabolka kakovosti – gre za nacionalna priznanja najboljšim projektom mobilnosti. Ali je projekt preseljevanja Romov gori in doli po državi nominirano za to prestižno nagrado, ni znano.

Parlamentarni odbor za kulturo, šolstvo in šport je obravnaval veto državnega sveta na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Zakon namreč predvideva spremembo sestave v svetih vrtcev in šol, ki zmanjšuje število predstavnikov zaposlenih iz pet na tri, med njegovo pripravo pa niso bile upoštevane pripombe socialnih partnerjev, ki spremembam odločno nasprotujejo. O noveli zakona smo se pogovarjali z glavnim tajnikom Sindikata vzoje, izobraževanja, znanosti in kulture Branimirjem Štrukljem:

///////////////////////////////////////////////////////

Iraške sile so v večih operacijah po Bagdadu osvobodile večino od slabih 100 uslužbencev ministrstva za raziskovanje in visoko izobraževanje, ki so bili včeraj ugrabljeni iz delovnih mest. Ugrabitelji so bili oblečeni v uniforme iraških specialnih enot, zaradi česar se poraja sum, da so v zadevo vpleteni višji predstavniki iraških varnostnih sil. Glede na to, da Irak pretresa sektaško nasilje med Šiiti in Suniti, je nenavadno, da so bili ugrabljeni uslužbenci obeh verskih prepričanj, medtem ko usmeritev ugrabiteljev ni znana.

Še bolj nenavadno, čeprav ne ravno presenetljivo, je stališče Velike Britanije, ki vztraja, da njihovim mirovnim silam na misijah v tujini ni potrebno spoštovati človekovih pravic. Zakaj bi namreč spoštovali Evropsko konvencijo o človekovih pravicah v državi kot je Kosovo oziroma Srbija, ki konvencije ni podpisala. Več kosovskih Albancev je pred sodišče vložilo tožbe proti pripadnikom KFOR-ja iz Velike Britanije, Francije in Norveške zaradi kršitev človekovih pravic, ki vključujejo nelegalna pridržanja in ogrožanje prebivalstva. Omenjene države vztrajajo, da varovanje človekovih pravic in svoboščin ni spadalo v njihov opis delovnih nalog.

Opis delovnih nalog pa si vztrajno širi Vatikan z neusmiljenim poseganjem na vsa področja življenja svojih vernikov in po novem tudi pripadnikov drugih veroizpovedi. Katoliška cerkev se je namreč vmešala v debato o nošenju naglavnih rut in se zavzela za spoštovanje skupnih vrednot - seveda je govora o italijanskih in ne muslimanskih vrednotah. S tem je cerkev pritrdila vladi, ki želi pod krinko vojne proti terorizmu prepovedati nošenje mask v javnosti. Pod maske seveda spadajo tudi naglavna pokrivala, predvsem burke in druge tančice, ki zakrivajo tudi obraz. Kakšne posledice bo ta zakonodaja imela za tradicionalni pustni karneval v Benetkah, si lahko le mislimo.

Nad posledicami svojega delovanja pa si očitno ne dela skrbi Microsoft, čeprav ga nespoštovanje Evropske komisije stane okoli tri milijone dolarjev na dan. Komisarka za konkurenco je Microsoftu dala osem dni časa, da dostavi manjkajoči del programske kode operacijskega sistema, ki bi omogočila povezljivost s programsko opremo konkurentov. V zadnjem sporu glede vključevanja Media Playerja v operacijski sistem je Evropska komisija zmagala, Microsoft pa plačal slabe pol milijarde evrov globe, sedaj pa se zgodba ponavlja.

OFF je spisala Maja.