Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(3387 bralcev)
Torek, 28. 11. 2006
Lan



OFF NAPOVEDNIK

Ob ugibanjih ob prihajajočem razpihovalskem volilnem letu 2008 v ZDA se je nekoliko izkristaliziralo, kdo bi lahko bili kandididatke in kandidati za zamenjavo Busha mlajšega. Anketa univerze iz zvezne države Connecticut kaže, da je izmed ameriških politikov ljudem trenutno najbolj pri srcu nekdanji njujorški župan, republikanec Rudy Giuliani, pred senatorjem iz Arizone, republikancem Johnom McCainom, in senatorjem iz Illinoisa, temnopoltim demokratom Barackom Obamo.

Udeleženci ankete so morali oceniti 20 znanih političnih imen s točkami od 0 do 100. Giuliani jih je povprečno prejel 64,2, McCain 58,8 in Obama 57,7. Condoleezza Rice se je uvrstila na četrto mesto, takoj pred nekdanjim predsednikom Billom Clintonom. Njegova soproga, demokratska senatorka iz New Yorka Hillary Clinton, je na lestvici deveta.

George Bush mlajši je bil šele petnajsti, kar pa je še vedno precej bolje od njegovega nasprotnika na zadnjih predsedniških volitvah leta 2004, demokratskega senatorja Johna Kerryja iz Massachusettsa, ki se je uvrstil na zadnje, 20. mesto.

Demokrate bi kljub nedavni zmagi in prevzemu Kapitola moralo dejstvo, da člani njihove stranke vrhu parirajo le, pogojno rečeno, z afriškim Američanom, hudo skrbeti. Republikance pa na drugi strani optimalen izbor. Giuliani in McCain veljata za zmerna, “pro choice” in “gay friendly” republikanca, tradicija pa uči, da odločilni glasovi pri izboru republikanskega predsedniškega kandidata tik pred zdajci pridejo iz vrst hardlinerjev.

Poslušate OFF program Radia Študent. “2 stranki – 2 kandidata – NOBENE IZBIRE!”



OFF PROGRAM

Izredna seja državnega zbora, na kateri bodo poslanke in poslanci na predlog Janeza Janše odločali o razrešitvi ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča, bo v petek, je sklenil kolegij predsednika parlamenta.

Drobniča sicer državni zbor lahko razreši na javnem glasovanju z večino opredeljenih glasov, takoj zatem pa lahko predsednik vlade poslancem predlaga novega kandidata za ministra. Premier mora ministra imenovati v treh mesecih, vodenje ministrstva pa lahko prepusti drugemu ministru ali pa ga vodi sam.

Skupina 50 intelektualcev je Janši poslala pismo, v katerem zaradi objektivne odgovornosti pri reševanju primera družine Strojan zahteva odstop notranjega ministra Dragutina Mateja. Kot navajajo v pismu, je Mate "z napačno presojo ob eklatantnih prekoračitvah pravnega reda objektivno odgovoren za vse zaplete in bežanje proč od rešitve, ki je na dlani: Strojanovim mora biti omogočeno, da se vrnejo domov, če to želijo". Ob tem navajajo predvsem kršitve ustavnih načel o svobodi gibanja, nedotakljivosti zasebnega premoženja in enakosti pred zakonom.

"Notranji minister je s svojo obljubo jasno kršil ustavno načelo, v tej kršitvi pa mu sledi celotna vlada," so zapisali glede Matejeve obljube krajanom Ambrusa, da se Strojanovi tja ne bodo več vrnili. Dodali so, da je "absurdna tudi Matejeva kasnejša razlaga, da država ni preselila družine Strojan in da so se preselili sami". Skupina intelektualcev še meni, da je "vlada asistirala ob nasilni deportaciji, za kar se zdaj spreneveda in noče prevzeti odgovornosti".

O vzrokih za zahtevo za Matetovo odstavitev, eden podpisnikov izjave, Boris Vezjak, profesor filozofije z mariborske pedagoške fakultete.

/////////////////////////////////////////////////////////

V poslanskih skupinah so te dni prejeli pismo višje državne tožilke Vlaste Nussdorfer, ki je veljala za glavno favoritko za varuhinjo človekovih pravic. Izrazila je obžalovanje, da ombudsman ni voljen na neposrednih državljanskih volitvah, pismu pa priložila svoj življenjepis. Dodala je, da je Zdenka Čebašek – Travnik, ki jo je poslancem v morebitno izvolitev ponudil Janez Drnovšek, sicer spoštovanja in zaupanja vredna kandididatka.

Nussdorferjeva naj bi v teh dneh s strani bolj ali manj reprezentativne civilne družbe zaradi svojega neizbora prejela 150 strani pisem presenečenja, podpore in celo ogorčenja. In kdo so podporniki, ki so se spričo navedbe v pismu Nussdorferjeve poslancem nehote (ali pa hote) prelevili v lobiste?? Šlo naj bi za nekatere humanitarne organizacije, kot sta Unicef in Europa Donna, združenje invalidov, člane društva Beli obroč (med njimi omenimo Lojzeta Peterleta in Janeza Drobniča), društva Pobuda za šolo po meri človeka, številne tožilce, akademske profesorje, pa tudi tajnice in strokovne sodelavke ministrstva za zunanje zadeve ter celo ljubljanskega župana Zorana Jankovića.

Domače novice zaokrožujemo z objavo bruseljskega tednika o evropskih zadevah European Voice, ki bo drevi slovesno razglasil letošnjega Evropejca leta. Med kandidati za prestižni naziv, ki je lani pripadel luksemburškemu premieru Jean-Claudeu Junckerju, je tudi slovenski minister za finance Andrej Bajuk. Gre za nagrado, ki jo izmed 50 posameznikov po mnenju bralcev omenjenega tednika prejme najbolj vplivna osebnost na področju oblikovanja evropske zakonske regulative.

Če ste mnenja, da so skrhani odnosi med Slovenijo in Hrvaško, ste, milo rečeno, vase zagledani regionalisti. Litovske oblasti so v ponedeljek na Evropsko komisijo naslovile prošnjo za posredovanje v sporu s sosednjo Latvijo, ki je nastal zaradi velikih prometnih zastojev na meji med državama. Od Bruslja pričakujejo predvsem, da bo pritisnil na latvijske oblasti, naj sprostijo neskončne vrste tovornjakov, ki morajo za prečkanje meje čakati več ur. Prvi stavek pa vzamemo nazaj. Še dobro, da se, namesto zaradi krpe morja, enega nasipa in Jorasa koljejo le zaradi prometa.

Bajukova kandiditura na spletnem mestu bruseljke revijo mu pripisuje zasluge za sprejem Slovenije v evroobmočju. V kategoriji za dosežek leta mu družbo delajo francoski notranji minister Nicolas Sarkozy za najbolj jasno vizijo evropske prihodnosti v Franciji, predsednik evropske centralne banke Jean Claude Trichet za uspešno krmarjenje svoje institucije v ekonomsko nezavidljivih časih, dva francoska kirurga za prvo transplantacijo obraza na svetu ter Franz Beckenbauer za izvedbo svetovnega nogometnega prvenstva. Glasovanje je zaključeno, kar pa se RŠ-a tiče, Bajuk definitivno ni favorit.

Papež Benedikt XVI. je danes odpotoval na prvi obisk muslimanske države, na štiridnevni obisk v Turčijo, kjer je njegova sporna izjava o povezanosti islama in nasilja še sveže v spominu. V izjavi novinarjem pred odhodom je papa poudaril, da gre za pastoralen in ne političen obisk, katerega namen je vzpodbuditi "dialog in enotnost za mir." O večjih demonstracijah zaenkrat poročil ni. Na letališču v Ankari ga je pozdravil turški premier Recep Tayyip Erdogan, s katerim sta se sestala na kratkem pogovoru, Erdogan pa je takoj zatem odpotoval v Rigo na vrh zveze NATO.

Svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Stephen Hadley je na poti v estonsko prestolnico Talin, ki je prva postaja turneje predsednika Georgea Busha po Evropi in Bližnjem vzhodu, izjavil, da krepitev sektaškega nasilja predstavlja "novo fazo" razmer v Iraku. Vendar to po njegovih besedah ne pomeni, da je Irak zdrsnil v državljansko vojno. Več vodilnih ameriških medijev pa medtem konflikt v Iraku nasprotno označuje za državljansko vojno. Če povzamemo: v najbolj krvavem iraškem mesecu po Huseinovi zrušitvi Američani razmišljajo o konfliktni semantiki.

Poteka drugi dan evropske avtobusne turneje izbrisanih prebivalcev Slovenije. Iz Pariza se je javil dopisnik Radia Študent po sili, Tomaž Zaniuk.

/////////////////////////////////////////////////////////////

Off je pospisal Lan.











Komentarji
komentiraj >>