Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Slovenija ni zgodba o uspehu (3721 bralcev)
Sreda, 6. 12. 2006
tomazza



Tudi medijski nastop predsednika vlade Janeza Janše ob prvi polovici mandata aktualne koalicije in vlade je pokazal, da domačim politikom na besedo verjamejo zgolj še njihovi najbolj zvesto-strankarsko opredeljeni, pravzaprav pa zaslepljeni privrženci. Da pa je Slovenija takšna zgodba o uspehu kot jo je za potrebe domačega državnotvornega množično-medijskega diskurza z visokoletečimi besedami opisoval premier, pa gotovo ne verjamejo več tudi dolenjski, kočevski pa še kateri volilci, ki so na zadnjih volitvah svoj glas prispevali prav tačas največji vladni stranki – Janševim Slovenskim demokratom. Predsednik vlade je sicer suvereno ocenil, da so gospodarske in politične razmere po prvi polovici mandata sedanje vlade trdne in stabilne. Seveda ima do takšnega mnenja vsako pravico. Toda, če naj še sploh govorimo o svobodi javne besede na Slovenskem, potem se naj res ne čudi, da je z visokoletečo in na čem pravzaprav že sploh utemeljeno oceno, v kateri se je aktualnim problemom na Slovenskem gladko izognil, pravzaprav sam poskrbel za to, da ga je moč prijeti za besedo.

Nič novega sicer ni, da samokritičnost nasploh ni neka običajna vrednota v domači politiki. Toda konec leta 2006 pred očmi slovenske javnosti trditi, da pa so gospodarske in politične razmere v državi trdne in stabilne, je milo rečeno neresno, gotovo pa tudi neprepričljivo. Da ne glede na makro in mikro ekonomske statistike gospodarske razmere v Sloveniji niso ne trdne in ne stabilne, sicer že na veliko oznanjajo v domačih organizacijah za zaščito potrošnikov. Podražitve, ki smo jim priča tik pred uvedbo enotne evropske valute, namreč kažejo zgolj na to, da je trden in stabilen le gospodarski položaj domačih monopolistov, za kar pa je preko državnih lastniških deležev gotovo zaslužna tudi ta vlada. Kljub visokoletečim napovedim o državnem umiku iz gospodarstva, tega na polovici mandata aktualne vlade pač še nismo dočakali.

Gotovo pa smo dočakali kritično točko, ko lahko trditev premierja, da pa so tudi politične razmere v državi trdne in stabilne, označimo vsaj za neresno, če že ne za povsem za lase privlečeno. Če smo sicer že kar nekaj let v Sloveniji priča razpadu ustavno-pravne države, saj se kar nekaj odločb Ustavnega sodišča še vedno ne uresničuje, pa smo v minulih tednih z dogodki na terenu dokazljivo priča tudi izrednim varnostnim razmeram vsaj na Dolenjskem in Kočevskem. Kajti, če vaške straže, blokade cest, civilni nadzor nad kordonom policijskih vozil, ki ga povsem prostodušno niti ne poskušajo zanikati v vrhu slovenske policije, in posledično napovedana stavka policijskega sindikata pomenijo, da so politične razmere v državi trdne in stabilne, potem je s premierjevim razumevanjem politične trdnosti in stabilnosti razmer v državi nekaj narobe.

O Sloveniji, kot politično trdni in stabilni državi bi namreč lahko govorili zgolj v primeru, če bi v njej imeli vladavino prava in spoštovanje temeljnih človekovih pravic. Tako pa, kot to te dni na lastni koži občuti družina Strojan, ne moremo več govoriti niti o spoštovanju fundamentalne pravice liberalno-demokratičnih družb – pravico do lastnine. V zapletu okoli družine Strojan in ljudskim vstajam, ki so sledile, namreč res ni nepomembno, da je zemlja v Dečni vasi, kamor se eden po eden vračajo Strojanovi, njihova last. Če pa so že tam kar vsepovprek in na črno gradili ter se domnevno še ukvarjali z najrazličnejšimi kriminalnimi dejavnostmi, pa je to edina točka, v kateri lahko razumemo prebivalce Ambrusa, saj so s tem tudi sami postali žrtev nedelovanja pravne države.

Janez Janša je med drugim gladko preskočil tudi dejstvo, da v njegovi rojstni občini Grosuplje romska skupnost še naprej ostaja tudi brez z ustavo predvidenega romskega svetnika. Če bi bil Janša politik, ki bi ga resnično zanimala in pri njegovem oblastniškem delu vodila politična trdnost in stabilnost te države, potem seveda ni neupravičeno pričakovati, da bi iz premierjevih tako zelo nesamokritičnih ust slišali tudi kako besedo o tej gotovo pereči neustavnosti v državi. V tem oziru so premierjeve besede, da bo položaj romske skupnosti v državi celovito uredil Zakon, ki ga taisto že 15 let predvideva ustava, ponovno milo rečeno smešne.

Da pa Slovenija res ni taka zgodba o uspehu kot jo je pred očmi slovenske javnosti zaradi javnomnenjskega dobrikanja razjarjenemu ljudstvu včeraj slikal premier Janez Janša, pa na polovici mandata njegove vlade na lastni koži gotovo ne občutijo samo Romi, izbrisani, istospolno usmerjeni in delujoči v medijih ali pač nepridobitni alternativni kulturi. Občutek gotovo delijo tudi drugi državljani in prebivalci Slovenije. Kaj več o tem bi lahko povedali denimo po vaseh na Dolenjskem in Kočevskem, zaradi negotove usode Sistemske tehnike, še ne dolgo nazaj paradnega konja domače vojaške industrije, tudi prebivalci Koroške. Tako gospodarske kot politične razmere so še naprej kritične tudi vsaj v Beli Krajini, Halozah in na Goričkem ter Prekmurju, pa še bi lahko naštevali.

S premierjem Janezom Janšo se je tako pravzaprav moč strinjati zgolj v oceni, da pa aktualne poteze vlade res še niso dale takojšnjih javnomnenjskih rezultatov. Toda to je tudi vse. Šele čez nekaj časa bo namreč postalo jasno, kako zelo neutemeljen in za lase privlečen je premierjev optimizem. Pravzaprav pa to niti ni optimizem, gre za politični oportunizem. Ne glede na vse našteto, Slovenija sicer gotovo res bo predsedovala Evropski uniji v prvi polovici leta 2008, pa naj bodo domači evrokrati še tako zelo nepripravljeni kot se govori po kuloarjih domačih ministrstev.

Toda zgolj vprašanje časa je, kdaj bodo tudi vladarji v Bruslju spregledali, da premierju Janši vsega kar reče res ne gre za verjeti. Tudi v prihodnje bo imelo namreč Evropsko sodišče za človekove pravice v Strassbourgu z državo Slovenijo še veliko dela. In če nič drugega, je to gotov pokazatelj, da o trdnih in stabilnih gospodarskih ter političnih razmerah v državi pač ne moremo govoriti.

ODPOVED: Tudi tokratni N-euro moment sem s širokoustenjem premierja Janeza Janše o domnevno stabilnih in trdnih političnih ter gospodarskih razmerah v državi v zobeh prispeval Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>