Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
spontano samovžigalen OFF (3323 bralcev)
Četrtek, 18. 1. 2007
Maja



Storitvene dejavnosti se v Veliki Britaniji nezadržno širijo, pa čeprav z izumljanjem vse bolj nenavadnih storitev, ki opravičujejo ustanavljane novih podjetij. Tako prihaja do presunljivih inovacij tudi na področju pogrebništva, kjer je podjetje Heavens Above Fireworks začelo tržiti pogrebe, kjer raztros pepela pokojnika spremlja glasen a vendarle spoštljiv ognjemet. Po mnenju direktorja “imamo do smrti napačen pristop, čas je, da ga spremenimo”. Odvisno od dolžine poslovilnega pirotehničnega spektakla se cene storitve gibljejo med 1450 in 2700 evrov. Med vodilnimi proizvodi na področju modernizacije pokopališke dejavnosti so tudi krste okrašene s simboli in barvami pokojnikovega najljubšega nogometnega kluba in celo vgraditev videozaslona na nagrobni kamen, na katerem se v večnost vrti izbrani posnetek spodaj ležečega.

Slovenska pokopališka dejavnost po inovativnosti sicer precej zaostaja, je pa za protiplačilo 850 evrov mogoče organizirati raztros pepela na morju. Ta se opravlja vsak ponedeljek na posebej za ta namen prirejeni ladjici, seveda pa je prej potrebno pridobiti vsa potrebna dovoljenja. Med obredom je po informacijah komunalnega podjetja Koper v morje prepovedano metati rože in sveče, nikjer pa ni izrecno prepovedana uporaba pirotehničnih izdelkov.

Poslušate OFF program, ki je načeloma bolj naklonjen spontanemu samovžigu kot pa pirotehniki.

Premieri treh držav, ki imajo v naslednjem letu in pol predsedovati Evropski uniji, med njimi Janez Janša, so predstavili skupni program trojke, ki na prvo mesto postavlja obuditev evropske ustavne pogodbe. Slovenski premier se je na predstavitvi pošalil, da računa, da bosta Nemčija in Portugalska v naslednjem letu rešili vsa najtežja vprašanja, tako da ne bo ostalo nobenih kočljivih problemov, ko krmilo prevzame Slovenija. Nemška kanclerka Merklova in portugalski premier Socrates sta program sicer označila za ambiciozen a uresničljiv, kar pa je pod vprašanje zelo hitro postavila Velika Britanija, ki napoveduje oviranje zagona nove ustave. Britanski laburisti se namreč na vsak način poskušajo izogniti izvedbi referenduma o ustavi, kar lahko še tako zagrizene napore evropske trojke popolnoma izniči in seveda razblini Janševo željo za neproblematično predsedovanje.

Po mnenju iraškega premiera Norija al Malikija bi sporni načrt Busheve administracije za krepitev ameriških sil v Iraku postal nepotreben, če bi ZDA iraškim varnostnim silam dobavila orožje, ki jim ga je obljubila. Po njegovem bi se potreba po prisotnosti ameriških sil v treh do šestih mesecih dramatično zmanjšala, če bi bile iraške sile bolje opremljene, medtem pa se na drugi strani pojavljajo nasprotniki, ki jih skrbi, da bi ta oprema zlahka pristala v rokah upornikov. Ta zaskrbljenost je očitno močnejša od sicer razširjenega nasprotovanja napotitvi dobrih 20.000 novih ameriških vojakov.

Medtem se je proti Bushevi strategiji zorganizirala skupina ameriških senatorjev, ki je naznanila dogovor o sprejemu resolucije, ki nasprotuje napotitvi okrepitev v Irak in zahteva, da se obstoječi vojaki v državi spremenijo iz bojne misije v misijo za urjenje iraških sil. Večinsko demokratskim senatorjem se pridružujejo tudi nekateri republikanci, kar pa zadeve bistveno ne spremeni, saj bo resolucija neobvezujoča, ker končna beseda o namestitvi sil leži pri predsedniku. Edino možnost za blokado te strategije imajo senatorji s tem, da ne odobrijo finančnih sredstev za dodatne sile. Tu pa niti demokrati ne stojijo za svojim deklarativnim nasprotovanjem napotitvi, saj se nihče noče izpostaviti kritikam, da jemljejo denar vojakom, ki tvegajo svoja življenja. S sprejemanjem visokoletečih a neobvezujočih resolucij se senatorji uspešno približujejo statusu Generalne skupščine Združenih narodov in pičlemu ugledu, ki ga ima ta organ.

Medtem ko je Varnostni svet Združenih narodov vsake toliko le sposoben sprejeti kakšno zavezujočo resolucijo, čeprav na malo manj demokratičen način, vseeno ni imun na kritike najvišjih predstavnikov mednarodne skupnosti. Direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej je ostro kritiziral decembrsko resolucijo, ki je uvedla sankcije proti Iranu, saj naj bi bila kontraproduktivna in spor le poglobila. Z njim se strinja tudi Francija, ki predlaga pogajanja z iranskimi oblastmi, čemur ostro nasprotuje ameriška administracija, podobno pa meni tudi novi generalni sekretar OZN Ban Ki-Moon. Iran vztraja, da spoštuje vse svoje mednarodnopravne obveze, vključno s Sporazumom o neširjenju jedrskega orožja, česar pa ne moremo trditi za izraelsko vlado.

Vojska Demokratske republike Kongo je sprejela mirovni dogovor z odpadniškim generalom Laurentom Nkundo, ki s svojo milico vodi upor na vzhodu države. Po dogovoru naj bi se njegove sile integrirale v redno vojsko, general pa bi navkljub obtožnicam o vojnih zločinih prejel azil v drugi državi. V državi je sicer 17.000 pripadnikov mirovne misije Združenih narodov, ki nadzoruje trhel mirovni proces. Generala Nkundo so ves čas podpirale Rwandske sile, ki so se strinjale z njegovo oceno o izključevanju manjšinjskih Tutsijev iz kongoškega procesa demokratizacije.

Demokratski standardi pa niti v naši severni sosedi niso popolnoma nedvoumno uveljavljeni. Predsednik avstrijskega upravnega sodišča Clemens Jabloner je potrdil, da bi bilo mogoče proti koroškemu glavarju Jörgu Haiderju na zvezni ravni vložiti tožbo zaradi njegovega edinstvenega videnja vprašanja dvojezične topografije. Zakaj tega do sedaj še niso storili, ni razložil, trdi pa, da se Haiderjev politični čas izteka. Po njegovem bi zaradi neizpolnjevanja Avstrijske državne pogodbe Haiderju lahko grozila razrešitev ali celo odvzem političnih pravic. Tej razlagi zakonodaje pa poleg Haiderja oporeka tudi bivši kancler Wolfgang Schüssel, ki vztraja, da takšna razrešitev pravno sploh ni mogoča.

Organizacija Freedom House je pripravila letno poročilo o stanju svobode na svetu. Več o vsebini poročila nam bo povedal Roland Kovacz, direktor evropske filiale Freedom House-a:

///////////////////////////////////////////////

OFF je spesnila Maja.


Komentarji
komentiraj >>