Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nekulturni-praznični OFF program (3521 bralcev)
Četrtek, 8. 2. 2007
Maja



Vsi vemo, zakaj je dobro biti v Evropski uniji. Ne zaradi prostega pretoka delovne sile, ki je z vsemi mogočimi omejitvami, prehodnimi obdobji in kvotami za velik delež državljanov ostal le neizpolnjena obljuba. Dosti bolj nesporna prednost je ta, ki omogoča mladim državljanom enostavno študiranje v drugih članicah Unije. To je vsaj glavni P.R.-ovski razlog, namenjen zbujanju navdušenja med najbolj skeptičnimi starostnimi skupinami, ki na druge, manj življenjske argumente ne palijo. Kruha in iger, Erazmus izmenjave, mednarodni študentski večeri s sangrijo in poljsko vodko, in za namenček še bolonjski kreditni sistem, kaj si lahko sploh še želimo?

Vseeno pa prost pretok študioznih sil le ni tako neproblematičen, kot se zdi. Avstrijci so namreč zgroženo ugotovili, da nemški študenti zlorabljajo njihovo gostoljubnost, predvsem na področju študija medicine. Nadebudni nemški zdravniki se namreč po opravljenem študiju v Avstriji v veliki večini vrnejo v domačo državo in s tem močno ogrožajo avstrijski zdravstveni sistem, kjer nevarno primankuje zdravnikov. Zato je Avstrija uvedla kvote za vpis na medicino. Evropska komisija je hitro reagirala in omejitve označila za diskriminatorne. Avstrijski kancler Gusenbauer pa je odločitev označil za nezaslišano in obtožil komisijo spodkopavanja zaupanja v evropske institucije.

Pri vsem tem pa nihče ni omenil, kako evropske institucije spodkopavajo zdravstvene sisteme v tretjih državah. S selektivnim dodeljevanjem študijskih in delovnih dovoljenj za poklice, kot so zdravniki in medicinske sestre, so namreč z državljani tretjega sveta uspešno pokrile svoje primanjkljaje, hkrati pa dodatno obubožale države, kjer takšnih kadrov še posebej primankuje.

Berete nekulturni OFF Program Radia Študent, ki je nad evropsko migracijsko politiko že zdavnaj obupal!

Iranske oblasti so zajele okoli 100 domnevnih vohunov, ki naj bi v obmejnem območju z Irakom vohunili za ameriško in izraelsko obveščevalno službo. Hkrati so odkrili tudi skupino iranskih državljanov, ki naj bi se pod krinko izobraževalnih tečajev v tujini dejansko urila za vohunsko dejavnost. Ker je država očitno ogrožena, hkrati pa vztraja na tem, da ne namerava razviti jedrskega orožja, je Iran nadaljeval z razvijanjem konvencionalnega arzenala in na vojaških vajah preizkusil izstrelke, namenjene potapljanju ladij v Perzijskem zalivu in severnem Indijskem oceanu. Po besedah mornariškega poveljnika Revolucionarne Garde Alija Fadavija lahko ti izstrelki potopijo tudi največje vojne ladje. Omenjen doseg iranskega orožja poleg ameriških plovil v regiji seveda pokriva tudi Izrael oziroma po perzijsko: nelegalni okupacijski sionistični režim.

Izrael se ravno tako bojuje na več frontah. Po skoraj šestmesečnem zatišju od konca spopadov z libanonskim gibanjem Hezbolah in izraelskim umikom iz južnega Libanona je spet prišlo do streljanja med obema stranema. Izraelci trdijo, da so njihove enote na lastnem ozemlju opravljale postopek razminiranja, libanonske pa trdijo, da je izraelski buldožer skušal napredovati na njihovo ozemlje. Obojestransko streljanje se je končalo brez žrtev.

Na drugi fronti pa je v Izraelu prišlo do neusklajenosti znotraj vlade Ehuda Olmerta. Vlada namreč nadaljuje z gradbenimi deli na novi dostopni poti do mošeje Al Aksa, ki je eden od treh svetih muslimanskih krajev. Temu pa ostro nasprotuje izraelski obrambni minister Amir Perec, kar je premieru tudi povedal. Gradnja bo namreč nedvomno sprožila jezo palestinskega prebivalstva in širse muslimanske skupnosti ter zaostrila razmere na zasedenih ozemljih. Z disidentom v izraelski vladi se strinjata tudi palestinski premier Hanija in predsednik Abas, takšen konsenz pa v tem času predstavlja pravi precedens.

V indonezijski provinci Ačeh je guvernersko mesto prevzel bivši separatistični upornik Irwandi Yosuf. Zmagal je na decembrskih volitvah po premirju, ki je končalo skoraj 30 let državljanske vojne. Yosuf in Gibanje za neodvisni Ačeh so se zahtevi po neodvisnosti odrekli v zameno za delno avtonomijo in pravico, da sodelujejo na volitvah. Tako je Yosuf postal prvi guverner Ačeha, ki ga je neposredno izbralo ljudstvo Ačeh, namesto da bi ga imenovala centralna vlada v Džakarti. Sedaj ga čaka obnova gospodarstva, ki ga ni uničila le dolgoletna vojna, temveč tudi cunami, ki je ubil okoli 5 odstotkov prebivalstva te province.

Evropska unija napoveduje novo taktiko boja proti ilegalnim prebežnikom iz Afrike, ki se na pot v obljubljeno Unijo odpravljajo po nevarnih morskih poteh. Lani jih je tako umrlo vsaj 6.000, medtem ko jih je po podatkih španskih oblasti 31.000 uspešno prestalo pot. Slednji na evropskem trgu dela povzročajo velike težave, zato evropski komisar za razvoj Louis Michel predlaga ustanovitev evropskih posredovalnic zaposlitve v Afriki. Tako bi potencialni imigranti lahko že od doma preverili potrebe po določenih poklicih in se skladno s tem odločili o svoji prihodnji karieri. Tako bi Unija pridobila le usposobljene delavce za poklice, kjer primanjkuje delavcev, hkrati pa bi se po mnenju Komisije izboljšale priložnosti za Afričane v domovini. Plan seveda kritizirajo strokovnjaki, ki opozarjajo na beg možganov, nasprotniki pa so se našli tudi v novih članicah Unije. Poljski evroparlamentarec Jacek Protasiewicz meni, da je ideja nora, saj bi morala Komisija najprej sprostiti pretok delovne sile znotraj Unije, preden začne ustanavljati zaposlitvene agencije po svetu.

Evropska komisija se je odzvala na ostre kritike avtomobilske industrije proti novim strategijam za zmanjšanje emisij ogljikovega diosida. Avtomobilski lobi namreč vztraja, da so nove zahteve nerealne in bodo samo škodovale gospodarstvu in potrošnikom. V odgovoru je Komisija priznala, da ni opravila analiz, kako bo strategija vplivala na zaposlovanje, število delovnih mest v avtomobilski industriji ali na cene avtomobilov. Podatkov preprosto nimajo, tako da se avtomobilska industrija po nepotrebnem razburja. Okoljevarstveniki po drugi strani vztrajajo, da so novi standardi premalo ambiciozni in ne bodo imeli bistvenega vpliva na segrevanje ozračja.

Predstavniki Nacionalne koalicijske vlade Burme v izgnanstvu na turneji po evropskih državah predstavljajo svoje napore za osvoboditev države izpod vojaške diktature, ki je pred 17 leti izgnala legalno izvoljeno vlado. Več o situaciji v Burmi in projektu nam je povedal predstavnik vlade v izgnanstvu dr. Htun, ki se bo sestal tudi s predstavniki slovenskega zunanjega ministrstva in nevladnimi organizacijami:

/////////////////////////////////////////////

Več lahko izveste jutri ob 10ih v knjižnjici Mirovnega Inštituta, kjer bo dr. Htun na tiskovni konferenci predstavil zahteve vlade v izgnanstvu.

Prvi pravi nekulturno-praznični OFF program je spesnila Maja.


Komentarji
komentiraj >>