Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
"Šnelkurs za predsednike" (3678 bralcev)
Četrtek, 8. 2. 2007
Lan



OFFROPA

Dva tedna potem ko je posebni odposlanec Združenih narodov Martti Ahtisaari predstavil predlog o prihodnjem statusu Kosova, se v pokrajini mudi delegacija evropskih liberalcev pod vodstvom Jelka Kacina. Eden od namenov dvodnevnega obiska je seznanitev z razmerami na območju, kar bo nato služilo za usklajevanje stališč znotraj grupacije liberalcev v evropskem parlamentu glede predloga bivšega finskega premierja.

Delegacija se bo v Prištini med drugim srečala s kosovskim predsednikom Fatmirjem Sejdiujem, premierom Agimom Čekujem, pravosodnim ministrom Jonuzem Salihajem ter predstavniki srbske manjšine in mednarodne skupnosti v pokrajini.
Predlog o prihodnjem statusu Kosova, ki ga je Ahtisaari predstavil konec januarja, predvideva, da naj si večetnično Kosovo v prihodnosti ob nadaljnji mednarodni civilni in vojaški navzočnosti "sâmo vlada na demokratičen način". Predlog o neodvisnosti ne govori izrecno, po oceni Srbije pa odpira pot zanjo, kar je za Beograd nesprejemljivo.

Dimitrij Rupel je v okviru sredine okrogle mize o medverskem dialogu v Ljubljani medtem povedal, da je Evropski uniji vsaj nekoliko uspelo uvesti kulturno raznolikost. Ta je zapisana v evropski ustavni pogodbi, ki pa žal še ni sprejeta. Kot primer kulturne raznolikost je izpostavil 27 držav članic in 23 uradnih jezikov, ki se jih v evropskih institucijah prevaja, pa tudi skupno valuto, ki ima na kovancih po državah različne podobe. Sicer je Rupel je po lastnih navedbah sam deloma odgovoren, da si je Slovenija za eno prednostnih nalog predsedovanja EU izbrala medkulturni dialog. V zvezi s tem je izpostavil tudi evropsko sosedsko politiko.

Če povzamemo: slovenski zunanji minister med presežke na področju medkulturnega dialoga uvršča podobe na drobižu, nesprejeto ustavo ter odnose s sosedami. Medtem pa se v uniji muslimankam v institucijah prepoveduje nošenje naglavnih rut, Slovenija s Hrvaško vodi verbalno vojno zaradi zametka Jadrana, če omenimo le dvoje. Pri denarju pa se bo še Rupel moral strinjati, da večino Evropejk in Evropejcev verjetno bolj zanima, koliko ga nosijo v žepu ter kaj zanj dobijo, kot pa njegov izgled.

V Nuernbergu se začenja dvodnevna konferenca o evropskem socialnem modelu z naslovom "Združevanje moči za socialno Evropo". Namen konference je poudariti vlogo socialne politike v kontekstu lizbonske strategije ter prednost EU, ki je v njeni socialni dimenziji. Slovenijo bo zastopala ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman.

Konferenca je zasnovana kot sklop predstavitev in delavnic, na katerih bodo predstavljene dobre prakse s področja zaposlovanja starejših, implementacija Evropskega pakta mladih in Evropskega pakta za enakost spolov ter ravnovesja med prožnostjo in socialno varnostjo.

Cotmanova je, kar se tega tiče, v pravkar objavljenem intervjuju za STA povedala, da je v okviru reforme trga dela prednostna naloga ministrstva sprejetje novele zakona o delovnih razmerjih. Novost bo uvajanje pojma fleksibilne varnosti, ki pa so si ga delodajalci in sindikati do zdaj različno predstavljali. Sama zagovarja stališče, da fleksi varnost pomeni obdržati socialne pravice, ne pa zniževati cene delovne sile. "Rešilo jih bo znanje, ne pa zniževanje plač in dodatkov«, je dejala ministrica.

Novi osnutek novele, ki je že pripravljen, delavcem ne ukinja dodatkov na plačo. Osnutek sicer predvideva krajše odpovedne roke. A treba je zagotoviti, da delavec čim hitreje dobi novo službo, do takrat pa prejema denarno nadomestilo. Toda cilj je, da bi novo delovno mesto po danskem modelu dobil še v času odpovednega roka. Pogajanja o noveli naj bi nadaljevali sredi februarja, novela pa naj bi bila po napovedih Cotmanove usklajena do srede maja.

Po zakonu o štipendiranju, katerega predlog naj bi bil na vladi v marcu, bo štipendij več, študentskega dela pa manj. Na ta način naj bi se tudi skrajšal čas študija. Po statističnih podatkih namreč študenti v Sloveniji študirajo do osem let, kar je največ v Evropi.

Ožja delovna skupina za priprave na slovensko predsedovanje Evropski uniji se je v torek pod vodstvom Janeza Janše sestala na februarski seji, na kateri je med drugim razpravljala o strategiji komuniciranja z javnostmi in stanju na področju javnih naročil v času predsedovanja.

Člani skupine so potrdili vsebino priročnikov, ki bodo domačim ministrom in ostalim akterjem v projektu predsedovanja olajšali priprave na vodenje unije v prvi polovici leta 2008. V sklop teh pripravljalnih aktivnosti spada tudi seminar za ministre, ki bo konec meseca, ko bosta zbranim spregovorila generalna sekretarka Evropske komisije Catherine Day in danski minister za šolstvo Bertel Haarder.

Minister za okolje in prostor Janez Podobnik je na zasedanju Svetovnega ministrskega okoljskega foruma in upravnega sveta Programa Združenih narodov za okolje v Nairobiju opozoril na potrebo po sodelovanju med državo, poslovnim sektorjem in civilno družbo pri izboljševanju stanja v okolju.

V času slovenskega predsedovanja uniji bosta ministrstvo in Evropska okoljska agencija organizirala mednarodno konferenco o biogorivih druge generacije s posebnim poudarkom na izrabi lesne celuloze. Slovenija je namreč s svojim bogastvom gozdov, številnimi majhnimi naselji ter z bogato tradicijo lesarstva in gozdarstva idealen prostor za uveljavljanje tehnologij, ki so naravi in človeku prijazne in lahko pomembno prispevajo k zadovoljevanju potreb po energiji, sporoča okoljsko ministrstvo.

V Slonokoščeni obali je bil v noči na sredo v za zdaj še neznanih okoliščinah ubit francoski diplomat, zaposlen pri delegaciji Evropske unije v Abidjanu, 53-letnega Michela Niaucela ki je bil pristojen za varnost misij EU-ja v Zahodni Afriki, so ubili na njegovem domu v poslovni četrti največjega mesta v državi.

OFFropo je podpisal Lan.


Komentarji
komentiraj >>