Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Strogo varovani OFF (3626 bralcev)
Torek, 6. 3. 2007
tomazza



OFF NAPOVEDNIK

Ni še čisto jasno, ali bodo škornji njenega predhodnika le nekoliko preveliki za novoimenovano varuhinjo človekovih pravic, Zdenko Čebašek Travnik. Po treh dnevih sedenja v ombudsmanovem naslanjaču je v nedavnem spletnem klepetu Multimedijskega centra državne radiotelevizije sicer o delu svojega predhodnika, Matjaža Hanžka, diplomatsko, a resnično natipkala zgolj, da lahko zanj reče predvsem to, da je naredil vlogo varuha človekovih pravic zelo prepoznavno.

Nič kaj manj odrezavo je nova varuhinja človekovih pravic na vprašanje naključnega obiskovalca spletne klepetalnice, kateri slog ombudsmovanja ji je bližji, Bizjakov diplomatski ali Hanžkov aktivistični, odgovorila, da načrtuje, da bo razvila svoj slog, ter da bo njegovo poimenovanje prepustila opazovalcem njenega dela. Da se to le ne bo tako zelo pustilo podrediti politiki vladajoče koalicije, katere prvaki še naprej kot papagaji ponavljajo, da izbrisa ni bilo, pa daje upati njeno stališče, da glede problema izbrisanih zagovarja stališče, da je potrebno spoštovati odločbo Ustavnega sodišča.

Ni pa sicer jasno, kako bodo na njeno delo kot varuhinje človekovih pravic vplivale njene pretekle delovne izkušnje v psihiatriji. Zdenka Čebašek Travnik je sicer prepričana, da ji bodo iz njenega preteklega psihiatričnega dela vsekakor najbolj prav prišle izkušnje iz poslušanja sogovornika, dajanja priložnosti vsem vpletenim, da povedo svoje mnenje, in usmerjanje komunikacije na spoštljiv in strpen način. Toda hkrati je prepričana, da ji znanje iz psihiatrije omogoča, da prepozna tako osebno stisko kot tudi morebitno duševno motnjo pri posameznikih, ki iščejo njeno pomoč.

Poslušate do predpisovanja pomirjeval in antidepresivov ljudem, ki so jim kršene človekove pravice na Slovenskem, skeptičen OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

V Gani, prvi državi podsaharske Afrike, ki se je osvobodila kolonialnega jarma, obhajajo 50. obletnico neodvisnosti, saj je 5. marca 1957 Velika Britanija tudi uradno predala oblast osamosvojitelju Kwamu Nkrumahu. Seveda se bodo praznovanj, za katere bodo pognali 20 milijonov ameriškioh dolarjev in ki bodo trajala vse leto, udeležili vsi pomembnejši afriški voditelji. Več o rajanju na ulicah Gane pa bo predvidoma enkrat konec tega delovnega tedna poročal tudi naš po Afriki romajoči sodelavec Marko Doles.

Manj slovesno pa je bilo v prestolnici Somalije, Mogadišu, kamor je prispelo prvih 1700 vojaških mirovnikov Afriške Unije. Z bliščem in fanfarami so jih sicer na letališču pričakali načelnik generalštaba somalijskih oboroženih sil, notranji in obrambni minister ter več visokih poveljnikov etiopskih oboroženih sil, ki so somalijski vladi ob asistenci ameriških marincev in vojaških letal pomagale poraziti uporne islamiste. Skupaj bo mirovnikov Afriške Unije v Somaliji 8000, za njihovo legalnost pa je Varnostni svet poskrbel z resolucijo iz 20. februarja, ki med drugim v imenu stabilizacije države dovoljuje tudi uporabo sile.

Do uporabe sile pa naj le ne bi prišlo tudi v Seeverni Koreji. To vsaj kaže začetek pogajanj o normalizaciji odnosov med državama, med pomočnikom ameriške državne sekretarke Christopherom Hillom in namestnikom zunanjega ministrra Severne Koreje Kimom Kyom Kwanom v newyorškem hotelu Waldorf Astoria. Združene države sicer vztrajajo, da bo moral Pjong jang razkriti vse podrobnosti svojega jedrskega programa, na kar je severnokorejski režim pristal 13. februarja.

Toda da režimu iz Pjongjanga le ni moč vsega verjeti na besedo, kaže odločitev uradnikov Razvojnega programa Združenih narodov - UNDP, da svojih programov gospodarskega razvoja in dobrega upravljanja v Severni Koreji ne izvajajo več. Tudi njim je Pjongjang obljubljal, da bo izpolnil nekatere pogoje, potem pa iz vsega skupaj ni bilo nič in UNDP je prvič v zgodovini svoje programe, ki so bolj kot prebivalstvu koristili vladi, prekinil.

Da pa bo potrebno namesto visokoletečih obljub nekaj konkretnega narediti tudi glede milijon romskih otrok iz Jugovzhodne Evrope, ki ostajajo brez dokumentov in ustrezne zdravstvene oskrbe, pa so Evropsko Unijo pozvali iz Unicefa.
Za kaj pravzaprav gre, bo povedala Izvršna direktorica domače izpostave, Maja Vojnović.

/////////////////////////////////////

Dobre odnose pa z visokoletečimi besedami v Teheranu vzpostavljata tudi oba dežurna sovraga režima iz Bele hiše. Na obisku pri iranskem predsedniku Ahmadinedžadu se mudi vodja palestinskega gibanja Hamas v izgnanstvu Haled Mašal. O novi resoluciji in sankcijah proti Iranu, ki ni prekinil svojih jedrskih dejavnosti, so ponoči v New Yorku razpravljali veleposlaniki stalnih članic Varnostnega sveta Združenh narodov. Ameriški državni podsekretar Nicholas Burns je po srečanju zgolj skopo povedal, da si novih sankcij in resolucije vsi želijo, podpira jo tudi Evropska unija.

Za vsak slučaj se je na grožnje s sankcijami že odzval iranski zunanji minister Manušer Motaki in znova ponovil pripravljenost Irana na pogajanja o svojem jedrskem programu z Združenimi državami, vendar v isti sapi dodal, da samo pod pogojem, če Washington za to ne bo postavljal pogojev. Toda da gre Bela hiša težko iz svoje kože, je razvidno iz sporočila, ki ga je Hamasu poslal tiskovni predstavnik Bele hiše Sean McCormack. Administracija Bele hiše bo 86 milijonov ameriških dolarjev težak program pomoči Palestincem izvajala le tako, da ta ne bo na noben način koristil gibanju Hamas.


Da pa so se uradnikom Bele hiše še nekoliko bolj dvignili grebeni, pa je poskrbela študija zveze Evropskih gospodarskih zbornic Eurochamber. V njej namreč črno na belem piše, da gospodarski razvoj Evrospke unije danes dosega raven, ki so jo
Združene države dosegle pred več kot dvema desetletjema. Da bo Evropa res dosegla raven ZDA do leta 2010, se bo torej morala še kako potruditi, da pa ne tudi na račun dostopnosti in kakovostnih javnih storitev pa so prepričani v domači Zvezi svobodnih sindikatov. Zakaj, bo povedal Dušan Semolič.

/////////////////////////////////////

Splošni kampanji pritiska na Evropsko komisijo, zbiranju podpisov za kakovostne javne storitve, ki se jo gredo evrospki sindikati, pa so se pridružili v domačem Sindikatu za vzgojo in izobraževanje. Več Branimir Štrukelj.

/////////////////////////////////////

Domača vlada, ki se glede kakovosti in dostopnosti javnih storitev že pospešeno zgleduje po modelu iz Bele hiše, pa bo predvidoma danes z ubogljivim dvigom koalicijskih poslanskih rok dobila dva nova ministra, Žigo Turka za razvoj in Iztoka Jarca za kmetijstvo. Iz prav tako onstran luže prevzetemu vladinemu modelu ločenega uskaljevanja plač v javnem sektorju pa ostro nasprotujejo v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja. Zakaj, bo v njenem imenu povedal ponovno Branimir Štrukelj.

/////////////////////////////////////

Pred poslanci državnega zbora pa bo jutri razprava o s strani Socialnih demokratov predlaganemu zakonu o volilni in referendumski kampanji. Nasprotovanje zakonu so že izrazili v Zvezi svobodnih sindikatov. Zakaj, ponovno Dušan Semolič.

/////////////////////////////////////

V Kavarni SEM se je včeraj odvil pogovor na temo vojna v stripu. Povod zanj je bila izdaja grafične novele Varovano območje Goražde striparja in novinarja Joa Sacca. Poznavalci te posebne discipline med stripovsko umetnostjo in novinarstvom Saccovo knjigo primerjajo s svetovno znano uspešnico Maus Arta Spiegelmana. Varovano območje Goražde na neposredan način prikazuje vsakodnevno življenje ljudi v zadnjem letu vojne v Bosni in prvem letu miru.

Pogovora se je udeležil tudi Edin Ćulov, prebivalec Goražda, ki je med prevajanjem za Sacca postal njegov dober prijatelj. Edin je govoril o nastanku knjige.

/////////////////////////////////////////////

V čem se razlikuje način dela Joea Sacca od drugih novinarjev, ki so takrat poročali iz vojne v Bosni?

/////////////////////////////////////////////

Recenzijo knjige Varovano območje Goražde lahko najdete na internetni strani Radia Študent.

ODPOVED: Za Off je poskrbel Tomaž Z, predstavitve stripa Varovano območje Goražde se je udeležila Jovana.


Komentarji
komentiraj >>