Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Anti-športni OFF, ki vseeno podpira proizvajalce športne opreme (3807 bralcev)
Četrtek, 15. 3. 2007
Maja



Svetovni dan boja proti policijskemu nasilju, ki ga praznujemo na današnji dan, so pred desetimi leti izumili Black Flag v Švici zaradi nasilne akcije švicarske policije, v kateri sta bila pretepena otroka, stara 11 in 12 let. Danes se tega obeležja ne spominja več praktično nihče razen par kanadskih organizacij, ki vztrajno opozarjajo na policijsko nasilje v državi, kjer je morda najmanj potrebe po tem. Bodo pa zato na Madžarskem danes verjetno potekale akcije, ki so kar najbolj primerne današnjemu prazniku, pa čeprav verjetno ne zanalašč.

Sosednja Madžarska namreč praznuje državni praznik v spomin na revolucije leta 1848 in '49, za to priložnost pa je opozicija napovedala množične protivladne proteste. Kar samo po sebi ne bi bilo nič nenavadnega, če ne bi v preteklih dneh v športnih trgovin po državi razprodali prav vseh teniških žogic. Po mnenju strokovnjakov razlog za to bizarnost v madžarskih nakupovalnih navadah ne leži v povečanem športnem apetitu, temveč v dejstvu, da so teniške žogice idealno orožje proti policajem na konjih. Če namreč konj stopi na teniško žogico, je velika verjetnost, da bo iz sedla vrgel jezdeca, v tem primeru pripadnika madžarskih represivnih organov. O odzivih organizacij proti mučenji živali ne poročajo.

Vi pa poslušate manjšemu zlu naklonjen OFF program.

Veleposlaniki petih stalnih članic Varnostnega sveta OZN in Nemčije so dosegli načelni dogovor o novih sankcijah proti Iranu, ker ta ni ustavil bogatenja urana v zastavljenem roku. Glede na to, da že veljavne sankcije prepovedujejo uvoz jedrskih materialov v Iran, nove sankcije vključujejo prepoved izvoza iranskega orožja. Očitno pa so orožarski lobiji dovolj močni, da je uvoz konvencionalnega orožja v Iran prepovedan le na prostovoljni bazi. Prosta trgovina je vendarle na prvem mestu. Resolucija, ki naj bi bila sprejeta naslednji teden, je po besedah iranskega predsednika Ahmadinedžada le raztrgan kos papirja, saj njegova država že popolnoma obvlada jedrski ciklus. Sicer pa meni, da se lahko zberejo vsi zahodnjaki in pokličejo tudi svoje prednike iz pekla, pa ne bodo mogli ustaviti iranskega naroda.

Medtem Združene države načrtujejo unilateralne sankcije proti Sudanu, ker ne dovoli sil Združenih narodov v Darfur. Po besedah ameriškega odposlanca Andrewa Natsiosa je predsednik Bush najbolj jezen zaradi situacije v Sudanu, in se zelo razburi, kadar razmišlja o Sudanu. Več o drugem dogajanju v Združenih državah pa od naše redne poročevalke Lidije Poljaček:

///////////////////////////////////////////////

Iraško sodišče je zavrnilo pritožbo bivšega iraškega podpredsednika, Tahe Jasina Ramadana, ki je za poboj šiitov v vasi Dudžail tako kot Sadam Husein obsojen na smrt z obešanjem. Ramadan je bil sicer najprej obsojen le na doživljenjski zapor, potem pa je prizivno sodišče kazen zvišalo na smrtno. Z današnjo zavrnitvijo je Ramadan izkoristil vse pritožbene možnosti, tako da mora biti kazen izvršena v naslednjih 30 dneh. Medtem so trupla sinov in vnuka Sadama Huseina, ki je svojo kazen že oddelal, prestavili na dvorišče Sadamove grobnice v bližini Tikrita, ki postaja vedno bolj popularna turistično-romarska lokacija za privržence bivšega diktatorja.

Palestinski premier Ismail Hanija je po mesecih pogajanj med Fatahom in Hamasom predstavil novo palestinsko vlado narodne enotnosti. Izrael je že izrazil zadržke do nove vlade, saj se ta še ni odrekla Hamasovemu nepriznavanju Izraela. Evropska unija in ZDA bosta ravno tako še počakali, preden bosta dvignili sankcije proti odhajajoči Hamasovi vladi.

Avstralske oblasti bodo 83 prosilcev za azil iz Šrilanke poslale v zbirni center na pacifiškem otočku Nauru. Po besedah ministra za priseljevanje Kevina Andrewsa je poteza namenjena odvračanju potencialnih ilegalnih imigrantov iz Avstralije. Azilante je avstralska mornarica zajela v mednarodnih vodah na poti iz Indonezije. Taborišča na Nauru-ju, ki se jih poslužujejo avstralske oblasti, so bila svetovni javnosti razkrita leta 2001, ko so v nehumane razmere priprli skupino afganistanskih prebežnikov, vendar je bil center zadnje leto prazen. Organizacije za človekove pravice opozarjajo, da je pridrževanje prosilcev za azil na tej izolirani lokaciji za nedoločen čas kršitev mednarodnih konvencij o beguncih.

Po trinajstih letih pogajanj se je Rusija z Grčijo in Bolgarijo končno dogovorila o gradnji naftovoda od Črnega do Egejskega morja. Ruska nafta se bo tako izognila Bosporju, kjer zaradi gneče ruski tankerji potrebujejo tudi deset dni, da se prebijejo do Sredozemskega morja, po tej poti pa potuje kar tretjina vsega ruskega naftnega izvoza.

Skupina maoističnih upornikov je v osrednji Indiji napadla policijsko bazo in v napadu ubila vsaj 50 policajev in pripadnikov plemenskih milic. Uporniki so bazo napadli z granatami in molotovkami, nato pa iz nje pobrali orožje in nastavili mine, preden so pobegnili v džunglo. Uporniki, znani tudi po imenu naksaliti, imajo v nekaterih indijskih okrajih že takšno moč, da vzpostavljajo pravosodne in upravne organe, napadi na indijske oblasti pa so v imenu pravic kmetov brez zemlje in zapostavljenih plemen. Njihova prisotnost v Indiji pa oblikuje tako imenovan »rdeči koridor«, ki sega od južne špice kontinenta do meje z Nepalom, kjer jim podpora vztrajno raste.

Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij, ki ima trenutno v lasti 40 odstotkov delnic loterije Slovenije, namerava odkupiti dodatnih 15 odstotkov delnic, ki so v lasti Slovenske odškodninske družbe, s čimer bi postala večinski lastnik Loterije. Članica sveta Fundacije in predsednica društva YHD Elena Pečarič opozarja, da je takšen sklep nezakonit, saj se morajo po zakonu finančni presežki fundacije uporabljati izključno za humanitarne in invalidske dejavnosti, ne pa za nakupovanje delnic.

Danes so na ljubljanske ulice stopili predstavniki petih sindikalnih central, ki so se po jutranji konferenci o privatizaciji javni storitev podali na opozorilni protestni shod pred parlament in vlado. Več nam je povedal Dušan Rebolj, predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam:

///////////////////////////////////////////////

Petnajstega marca letos obeležujemo drugo obletnico konca delovanja legendarnega študentskega kluba K-16 na Filozofski fakulteti, ki so ga apetiti vodstva fakultete po dobičku zaprli in prostor je bil predan komercialnemu ponudniku storitev. Tako se je končala več kot dvajsetletna zgodovina kluba K-16, ki je študentom filofaksa in tudi drugim obiskovalcem nudila kulturne aktivnosti in sproščen prostor za druženje. Koliko od tega je ostalo pod pritiskom služenja, si lahko predstavljate sami.

Pivško društvo »Bejž če uejdš« je ob uspešnem zaključku humanitarne akcije v Slonokoščeni obali, ki se je je udeležil tudi naš Marko Doles, organiziralo tiskovno konferenco, kjer je predstavilo akcijo, več pa nam bo povedal Miran Židko:

///////////////////////////////////////////////

OFF je spesnila Maja, s pomočjo Borisa.




Komentarji
komentiraj >>