Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
močvirsko kadrovski OFF (3913 bralcev)
Torek, 27. 3. 2007
Maja



Pred točno 494 leti je španski konkvistador Juan Ponce de Leon prvič ugledal prostrana močvirja severnoameriškega kontinenta, ko je misleč, da gre za še en karibski otok, pristal na obalah Floride. Številni danes obžalujejo to odkritje, saj je posredno vodilo v vse sorte svinjarij, od skorajšnjega iztrebljenja indijancev pa vse do volilnih malverzacij v fevdu brata ameriškega predsednika in floridskega guvernerja Jeba Busha. Sicer glavna destinacija ameriških upokojencev in kubanskih prebežnikov pa se še kar naprej pogreza v blato.

V floridskem mestu Largo so odpustili načelnika mestne uprave, ker nenadoma ni bil več preveč skladen s standardi javne morale, ki vladajo državi. Steve Stanton je namreč napovedal, da si bo v kratkem spremenil spol, s čimer bi postal načelnica mestne uprave. S 5 proti 2 so ga člani mestne uprave odpustili, pri čemer pa so trdili, da njegova transseksualnost nima nobene zveze z odločitvijo. Člana, ki sta nasprotovala njegovi odpustitvi, pa sta celo namignila, da bi bil Stanton morda celo boljša načelnica kot načelnik. Z malo sreče bo dviganje morske gladine, ki naj bi ga povzročilo segrevanje ozračja – za kar je spet posredno kriv naš španski konkvistador – kaj kmalu poplavilo floridska močvirja in jih vrnilo v nedrja morja.

Vi pa berete podnebnim spremembam naklonjen OFF program.

V prvem sodnem postopku proti zaporniku iz Gunatanama pred vojaškim sodiščem je Avstralec David Hicks priznal materialno podporo teroristom. Bivši odiralec kengurujev se je uril v Afganistanu, pridružil Talibanom in se kasneje na strani Albancev udeležil bojev na Kosovu, preden so ga leta 2002 zajeli spet v Afganistanu. Priznanje naj bi mu zmanjšalo kazen, upa pa tudi, da jo bo lahko odsedel v domači državi, kjer pa organizacije za človekove pravice opozarjajo na nelegalnost vojaškega sodišča, ki mu sodi.

Izrael se je s palestinskimi oblastmi dogovoril za redne sestanke za krepitev medsebojnega zaupanja. Vsaka dva tedna se bodo dobili in razpravljali o varnostnih in humanitarnih zadevah. Ameriška zunanja ministrica Condolezza Rice je potezo pozdravila in obenem pozvala arabske države, naj Izrael sprejmejo medse in mu priznajo pravico do obstoja. Ponudila je tudi originalno interpretacijo palestinske okupacije, saj naj bi se po njenem Izrael bal za svojo varnost, če preneha z okupacijo.

Kanadska frankofonska provinca Quebec se po objavi rezultatih volitev nagiba še bolj na desno. Čeprav so največ glasov dobili vladajoči liberalci, sta konzervativna in separatistična stranka skupaj dobili skoraj dve tretjini mest v narodni skupščini. Separatistična stranka navija za referendum o odcepitvi, medtem ko so konzervativci le za večjo stopnjo avtonomije znotraj federalne Kanade.

Britanski premier Tony Blair je Iran prav diplomatsko posvaril, da bodo britanska prizadevanja za izpustitev 15 vojakov, ki jih je zajela iranska revolucionarna garda, stopila v drugačno fazo, če jih Iran ne bo nemudoma vrnil domov. Iranci seveda znajo zelo dobro brati med vrsticami, medtem pa se že pojavljajo ideje, kako bi lahko zajete Britance uporabili za izboljšanje svojega pogajalskega položaja in ukinitev sankcij Varnostnega sveta.

V podkrepitev grožnji svojih britanskih zaveznikov je ameriška mornarice v Perzijskem zalivu začela z obsežnimi vojaškimi manevri, čeprav zagotavljajo, da se igrajo potapljanje ladjic samo zato, ker jim gre zgolj za zagotavljanje stabilnosti in miru v regiji.

Več kot tričetrt egiptovskih volivcev, ki so se udeležili ponedeljkovega referenduma o ustavnih spremembah, je podprlo predlagane spremembe, ki vključujejo prepoved strank na verskih temeljih in povečujejo pristojnosti policije in varnostnih sil. Opazovalci ocenjujejo, da je volilo le 5 odstotkov prebivalcev, čeprav vlada trdi, da je bila udeležba petkrat večja.

Bolgarski uporabniki torrentov so spet na udaru vladnih represivnih organov. Več nam bo povedal naš sofijski dopisnik Ivanos Stefanos:

//////////////////////////////////////////////////

Državni zbor je potrdil vladne usmeritve glede predsedovanja EU, ki so zapisane v deklaraciji o delovanju Slovenije v EU. Parlamentarce je v glavnem motilo le to, da deklaracija ne omenja vloge državnega zbora. Svojo vlogo so dodali z amandmajem, o dopolnjeni deklaraciji pa bodo glasovali danes zvečer.

Uredništvo Radia Študent v širši sestavi je na včerajšnjem zasedanju izdalo pozitivno mnenje kandidatki za mesto direktorja radia Ireni Ostrouški, bivši direktorici Filmskega sklada. Sicer neobvezujoče mnenje je bilo izrečeno s pridržkom, saj uredništva kandidatka ni popolnoma prepričala, vendar je prevladala želja po prekinitvi statusa quo, kar je Ostrouški prineslo 27 od 39 glasov.

Kadrovske spremembe pa čakajo tudi bratski radio Marš, kjer vse kaže, da se bo moralo Društvo za podporo Radiu Marš preimenovati v Društvo za podporo Študentski organizaciji v Mariboru. Solidarnost društva s Šoum-om naj bi v kratkem ponovno pritegnila ŠOUM k soustanoviteljstvu, iz katerega je izstopil prejšnji mesec. Neuradno pa smo izvedeli, da je za mesto v.d-ja direktorja predlagan glavni RŠ-ovski administrator Dejan Unger.

V sklopu praznovanja prve obletnice začasne zasedbe Roga se danes začenja ciklus petih predavanj Marte Gregorčič in Mateja Zonte Tektonske sile ljudstev centralne Amerike. Več o današnjem predavanju, ki se ima zgoditi ob sedmih v Socialnem centru Rog, nam bo povedala Marta:

//////////////////////////////////////////////////

OFF je spesnila Maja. Sledi pa poročilo iz tiskovne konference varuhinje človekovih pravic Zdenke Čebašek Travnik.

OFF PRILOGA
Nova varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je na prvi novinarski konferenci predstavila svoje delo v preteklem mesecu in načrte za prihodnost. Zaradi obtožb, da slovenska vlada krši odločbe ustavnega sodišča z nameščanjem otrok v Centru za tujce v Postojni, so se na uradu varuhinje podali v Postojno ocenit razmere. O obisku in ugotovitvah je poročal namestnik varuhinje Tone Dočič:

//////////////////////////////////////

Za otroke je torej v centru zgledno poskrbljeno. No skoraj povsem, ena stvar je le zmotila delegacijo varuhinje:

//////////////////////////////////////

In kaj so na uradu zaključili iz obiska?

//////////////////////////////////////

Sicer pa ne samo, da pravice otrok v centru za tujce niso kršene, prebivalcem tako ali tako ni treba biti tam.

//////////////////////////////////////

Če ste ob primopredaji verjeli novi varuhinji, da bodo odslej pravice otrok njena prioriteta, se morda niste preveč zmotili. Saj vendar ni rekla, da se bo borila kar za vse otroke ne glede na državljanstvo.

OFF prilogo je skupaj sestavila Maja.

PS: posnetki novinarske konference se nahajajo na strani varuha (link), ključni so posnetki med 6. in 12. minuto.



Komentarji
komentiraj >>