Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
diktatorski off (3591 bralcev)
Sreda, 28. 3. 2007
Urh



OFF NAPOVEDNIK

Diktatorji ljudem očitno ostanejo v spominu, deloma tudi zaradi kretenskih parol današnjih držav, ki pravijo, da se je stvari treba spominjati, ker se bodo v primeru pozabe ponovile. Tako so se v neki oddaji na Portugalskem odločili, da je najpomembnejša oseba vseh časov nekdanje kolonialne velesile desničarski diktator Oliviera Salazar, ki je vladal med letoma 1933 in 1968. Po prepoznavnosti mu sledi komunistični nasprotnik, ki bi verjetno vladal z isto trdo roko, Alvaro Cunhal, ki je zaradi nasprotovanja Salazarju preživel več let v zaporu.

Seveda je izid glasovanja v oddaji že sprožil dileme, ker je za trenutne razmere na Portugalskem, kjer vlada levica in so tudi na referendumu sprejeli odločitev o legalizaciji splava, neprijetno, da se ljudje najbolj spominjajo človeka, ki je poosebljal vse drugo kot tamkajšnja vlada. Salazar, ki je predstavljal rek deus, patria, familia, zagotovo ne more biti v ponos nikomur na Portugalskem, razen seveda rimskokatoliški cerkvi, ki ji je vsak človek, ki zagovarja patriarhalno družbo in družino, pri srcu, ne glede na to, kaj dejansko počne v življenju. Povejmo še, da je Salazar simpatiziral s španskim diktatorjem Francom in da mu je bil med drugo svetovno vojno kakopak bližje nacionalsocializem kot pa zavezniške sile. Poslušajmo par besed od Salazarja, ko nagovarja skupščino in na koncu vzvišeno posluša aplavz.

/////////////////////////////////////////////////////////////

Čeravno je bil govor v portugalščini in ga nismo razumeli, opozorimo na dejstvo, da Salazar ni ploskal zraven množice v skupščini. Kako pa na vzvišenost desničarskih diktatorjev gleda Slavoj Žižek?

/////////////////////////////////////////////////////////////

OFF PROGRAM

Šiitski policisti v severnem iraškem mestu Tal Afar so po dveh sunitskih bombnih napadih, v katerih je izgubilo življenje čez 80 ljudi, v glavnem šiitov, izgubili živce, in so tako v uličnem pohodu ubili neznano število sunitov. Ta incident, v katerem je kar policija prevzela maščevalno paravojaško sektaško logiko, vnovič dokazuje, kakšne dimenzije sovraštva so se izoblikovale v Iraku po padcu Sadama Huseina. Da pa stvar ne bi mogla biti bolj absurdna kot je, nam dokazuje dejstvo, da je bila zaradi nasilja policistov v mestu razglašena policijska ura. Aja, ameriški general v Iraku, William Fallon, je včeraj izjavil, da v tej državi ni civilne vojne. Ne moremo mu zameriti, ker je nov na tem položaju.

Nasilje je vse pogosteje izpostavljeno tudi v južnoafriški državi Zimbabve, zaradi česar imajo politični voditelji južnoafriških držav dvodnevno zasedanje v Tanzaniji. Na mitingu diskutirajo o tem, kako rešiti politično krizo v Zimbaveju, kjer diktator Robert Mugabe – ki je tudi prisoten na zasedanju - z opozicijo obračunava nasilno. Razlogi za upore so predvsem gospodarski, saj ima Zimbabve trenutno največjo inflacijo na svetu. Sicer pa je vprašljivo, če bo srečanje kaj rešilo, saj nekateri pravijo, da izgledajo srečanja afriških politikov kot klub diktatorjev.

Italijanski levosredinski premier Romani Prodi se je obdržal na oblasti, potem ko je bil izglasovan predlog za podaljšanje misije vojske pirenejskega polotoka v Afganistanu. Zaradi tega predloga je bila pred kratkim v krizi Prodijeva vlada, saj so zapriseženi levičarji takrat glasovali proti takšnemu predlogu, ker je bila ena od Prodijevih predvolilnih obljub tudi ta, da se bodo italijanski soldati umaknili iz Afganistana.

Kirgizistanski premier Azim Isabekov, ki se mu stolček nenehno trese, je v poskusu sprave z opozicijo odstavil sedem ministrov. To pa še vedno ni zadostni razlog, da bi opozicija odpovedala množične proteste, ki so napovedani za 11. april. Država je nestabilna vse od vstaje leta 2005, ko je iz domovine pobegnil predhodnik predsednika Kurmanbeka Bakijeva. Opoziciji se je pred kratkim pridružil tudi nekdanji premier Feliks Kulov, ki Bakijevu zameri, da ga lani po sprejetju amandmajev k ustavi ni ponovno postavil na mesto premiera, ampak je to možnost dal Isabekovu.

Veliko bolj napete razmere med pozicijo in opozicijo so na Šrilanki, kjer naj bi vojska po mesec dni trajajoči ofenzivi ponovno zavzela del vzhodnega otoka, ki so ga do sedaj obvladovali tamilski uporniki, ki se borijo za ustanovitev neodvisne države Tamilski Ealam na tamilskem delu Šrilanke. Zaradi operacij vojske proti tamilskim tigrom je bilo razseljenih najmanj 15.000 civilistov, seveda pa zasedba ozemlja zaenkrat nikakor ni trajna, saj znajo uporniki kmalu vrniti udarec.

V državnem zboru poteka druga obravnava krovnega romskega vprašanja, s katerim se aktualna vlada hvali, da bo naredila nekaj, kar prejšnji oblasti ni uspelo, ter da bo s tem zakonom pripomogla k izboljšanju življenja Romov. Kaj pa si o predlaganem zakonu misli predstavnik foruma romskih skupnosti Darko Rudaš?

/////////////////////////////////////////////////////////////

Prav tako pa bo državni zbor na zahtevo poslancev Liberalne demokracije Slovenije, Socialnih demokratov in Slovenske nacionalne stranke opravil splošno razpravo o noveli zakona o ustavnem sodišču. S to novelo bi vlada rada določila kriterij primerov, ki jih lahko ustavno sodišče zastopa, saj je trenutno v velikem zaostanku. Kaj pa si o noveli misli poslanka Socialnih demokratov Darja Lavtižar Bebler?

/////////////////////////////////////////////////////////////

Seveda pa je ta novela dvorezen meč, saj lahko z njo ustavno sodišče morebiti zavrne primere, kjer gre za evidentno kršenje človekovih pravic. Kako glede na to Beblerjeva?

/////////////////////////////////////////////////////////////

Evropska zveza novinarjev je imela minuli vikend generalno skupščino v Zagrebu. Na skupščini so ugotovili slovenskim novinarjem že znana dejstva, da se svoboda novinarstva v Sloveniji zmanjšuje. V Hrvaški prestolnici je bila prisotna tudi podpredsednica Sindikata novinarjev Slovenije Neva Nahtigal.

/////////////////////////////////////////////////////////////

ODPOVED: Off je pripravil Urh, sledi anketa o spremembah industrijskih objektov v kulturne namene, ki jo je pripravila Alja, nato pa prisluhnite še Nevromomentu TomažaZ o 'deklaraciji usmeritev za obrambno delovanje Slovenije v EU'.


Komentarji
komentiraj >>