Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Hortikulturološki OFF program (3445 bralcev)
Sreda, 11. 4. 2007
Maja



Raziskovalci ameriškega raziskovalnega inštituta Carnegie Institution so le za las zamudili objavo OZN-ovega poročila o globalnem segrevanju ozračja, ki pa bi po pravici povedano težko vključilo njihove ugotovitve. Znanstveniki so namreč dognali, da drevesa in gozdovi - razen v tropskem pasu – spodbujajo segrevanje ozračja, namesto da bi ga blažile, kot smo vsi mislili. To velja zlasti za gozdove v severnih geografskih predelih, ki vase srkajo sončno energijo, namesto da bi jo sneg odbijal. Tropski gozdovi prispevajo tako, da pomagajo ustvarjati oblake, ki zemljo hladijo, zato njihovo sekanje povečuje segrevanje ozračja, po mnenju avtorjev študije pa sekanje severnih gozdov pozitivno vpliva na globalno segrevanje ozračja. Sicer priznavajo, da so ti gozdovi vseeno koristni, saj prispevajo k svetovni bioraznolikosti, tako da jih ne gre kar tako posekati, da bi si ohladili ozračje. Vseeno pa je po njihovem mnenju naravnost škodljivo sajenje dreves in pogozdovanje. Če ste torej imeli kakšne perverzne namene posaditi drevo za dobro planeta, se temu raje odpovejte.

Vi pa poslušate hortikulturi povsem naklonjen OFF program!

Na ulicah kirgizistanskega glavnega mesta Biškeka več tisoč predstavnikov opozicije protestira proti predsedniku Kurmanbeku Bakijevu. Čeprav gre izjemoma za demokratično izvoljenega predsednika, mu nasprotniki očitajo avtokratsko vladanje, saj si je decembra s spremembami ustave zagotovil večje pristojnosti, tako da je parlamentu zagrozil, da ga bo v nasprotnem primeru razpustil. Sicer pa njegovo vladavino spremljajo korupcijski škandali in neuspešno glajenje etničnih sporov v državi.

Ponedeljkove predsedniške volitve v bivši indonezijski provinci Vzhodnem Timorju še niso določile zmagovalca, za to bo treba počakati na drugi krog. Vanj se bosta najverjetneje uvrstila trenutni premier Jose Ramos Horta in gverilec Francisco »Lu-Olo« Guterres. Guterres je 24 let vodil gverilski boj proti indonezijskim oblastem, po osvoboditvi leta 1999 pa se je iz gorske džungle spustil v politiko. Po vmesnih rezultatih ima pet odstotkov prednosti pred Ramosom Horto, ki je istega četrt stoletja preživel v izgnanstvu in si med tem prislužil Nobelovo nagrado za mir. Volitve naj bi spremljala tudi standardna stopnja volilnih malverzacij, groženj in neskladnega števila volilnih glasovnic.

Francoski mediji so razkrili, da naj bi predsedniški kandidat Nicolas Sarkozy z zakonskimi spremembami poskušal obvarovati odhajajočega predsednika Chiraca pred sodnim preganjanjem zaradi korupcije. V zameno za to uslugo pa je Chirac Sarkozy-a podprl v tekmi za njegovo nasledstvo. Sodniki naj bi čakali, da Chiracu preneha veljati predsedniška imuniteta, in ga maja zaslišali glede spornega financiranja njegove neogolistične stranke, zaradi česar je bi bivši premier Alain Juppe že obsojen na 18-mesečno pogojno kazen.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ponovno izrazil nezadovoljstvo Rusije nad enostranskimi vojaškimi načrti evropskih prijateljev. Gre seveda za načrte gradnje protiraketnega obrambnega ščita nad Evropo, ki pa je po Lavrovu popolnoma nepotreben, saj Evropi ne grozijo nobeni raketni napadi. Poleg tega pa Evropejcem ne zaupa preveč, saj naj bi bili za gradnjo obrambnega sistema skriti nameni.

Voditelj opozicije v demokratski republiki Kongo Jean-Pierre Bemba je dobil dovoljenje, da zapusti državo in gre na zdravljenje na Portugalsko. To sicer ne bi bilo nič nenavadnega, če ne bi bil bivši uporniški voditelj obtožen izdajstva, medtem ko se njegove milice bojujejo z vladnimi silami. Bemba je na relativno demokratičnih oktobrskih predsedniških volitvah izgubil proti Josephu Kabili, vendar njegovi oboroženi podporniki vztrajajo na svojem. V hudih bojih naj bi v preteklem mesecu umrlo več kot 600 ljudi.

Bangladeške sodne oblasti so vložile obtožnico proti bivši
Premierki Sheikh Hasini, v kateri jo obtožujejo umora štirih političnih nasprotnikov med oktobrskimi uličnimi protesti. Po njihovem mnenju je bila osebno odgovorna, da so pripadniki Lige Awami ubili štiri člane Islamske stranke.

V glavnem mestu Alžirije je v več bombnih napadih umrlo vsaj 17 ljudi, vendar za avtomobile bombe še nihče ni prevzel odgovornosti. Vse pa kaže, da so odgovorni pripadniki islamistične skupine, ki se je nekdaj imenovala Salafistčna skupina za pridiganje in boj, pred kratkim pa je postala polnopravna članica Al Kaide in okrepila napade proti alžirski vladi in vladam sosednjih držav.

Raziskovalci nevladne organizacije Oxford Research Group so izdali poročilo z naslovom Po terorju: resnica o dejanskih grožnjah našem planetu, kjer ugotavljajo, da vojna proti terorizmu le spodbuja nasilje. Več nam je povedal eden od avtorjev raziskave Chris Abbot:

//////////////////////////////////////////////

V Sloveniji se ponovno zaganja že znana kampanja Sveta Evrope »Vsi drugačni, vsi enakopravni«. Zakaj in kako nam je povedal vodja projekta pri Mladinskem svetu Slovenije Tine Radinja:

//////////////////////////////////////////////////

Off je spisala Maja, sledi Tomažev Nevromoment o nadzoru nadzorovalcev in pegastih sovah.


Komentarji
komentiraj >>