Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ideološka konsolidacija nacionalne radiotelevizije (3572 bralcev)
Sreda, 18. 4. 2007
tomazza



Politična farsa, ki se je začela po uveljavitvi zakona o Radioteleviziji Slovenija, s katerim se je ta nekoč javni zavod degradiral v državnega, se nadaljuje. Glede na današnjo potrditev staro-novega kandidata za Programski svet nacionalne Radiotelevizije, Marjana Terpina, kar je sicer v drugo koalicijski večini le uspelo na seji mandatno-volilne komisije državnega zbora, pa je tisto, kar se nadaljuje, pravzaprav ideološka konsolidacija prihodnjega televizijskega in radijskega programa, za katerega boste še naprej, pa naj vam gre ta zmes neoliberalnega potrošništva in niti več prikritega katolicizma, s katero nas pod političnim blagoslovom vlade in koalicije Janeza Janše vsakodnevno posiljujejo, prav vsak mesec plačevali RTV naročnino.

Vajo dvigovanja rok, pravzaprav pa sodobnim časom bolj primernega pritiskanja na glasovalne gumbe, pa je poslanska koalicijska večina v mandatno-volilni komisiji morala ponoviti, ker je za še zadnji dve - v Programskem svetu nacionalne radiotelevizije po protestnem izstopu Spomenke Hribar, Tanje Lesničar Pučko in Vlada Miheljaka prosti mesti - Marjana Terpina in Jurija Paljka enkrat že potrdila. Takisto so seveda v skladu z navodili iz vrha 9. marca na seji državnega zbora storili tudi poslanci koalicijske večine. Toda po vztrajnem opozicijskem prigovarjanju, pred golim dejstvom pa je bila nemočna tudi sicer politično preverjena pravna služba državnega zbora, so le ugotovili, da na seji pač ni bilo zakonsko predpisane večine in predsednik državnega zbora France Cukjati ni imel druge, kot da glasovanje o imenovanju razveljavi in javni poziv za imenovanje dveh novih članov Programskega sveta RTV, ki jih državni zbor zbere na predlog zainteresirane javnosti, so morali ponoviti.

Zainteresirana javnost je vajo ponovila uspešno in Marjan Terpin in Jurij Paljk sta se ponovno znašla med 19 predlaganimi kandidati. Koalicijska večina v mandatno-volilni komisiji pa je bila uspešna zgolj polovično. Za novega člana Programskega sveta ji je v sprejem celotni državnozborski koaliciji uspelo z zadostno večino izglasovati kandidata Marjana Terpina, ki ga je predlagal Svetovni slovenski kongres, Jurija Paljka pa ne. Da pa gre za nadaljnjo ideološko konsolidacijo programa nacionalne radiotelevizije, oziroma da sta tako Marjan Terpin kot Jurij Paljko politično preverjena kandidata pa pove že površna preverba na spletu.


Potrjeni kandidat za člana programskega sveta RTV Marjan Terpin je podpredsednik Svetovnega slovenskega kongresa. Med drugim je svoj čas vodil Katoliško prosvetno društvo Števerjan, bil pa je tudi tajnik Zveze slovenske katoliške prosvete v Gorici in deželni predsednik stranke Slovenska skupnost. Je član Zveze veteranov vojne za Slovenijo. Med njegovimi publicističnimi deli pa že po naslovu izstopa knjiga: Skozi pogumno in slavno zgodovino Slovencev s preprosto slikano in pisano besedo. Zaradi nezadostnega števila poslanskih glasov nepotrjeni kandidat Jurij Paljk pa je odgovorni urednik zamejskega tednika Novi glas iz Gorice, ki občasno piše tudi za katoliški tednik Družina.

Da gre za politično preverjena kandidata, je sicer v razpravi v državnem zboru opozarjala že aktualna opozicija. Majdo Širca je denimo zbodlo, da so danes na seji mandatno-volilne komisije na predlog zainteresirane javnosti – Svetovnega slovenskega kongresa uspešno potrjenega kandidata Marjana Terpina v Nedelji, cerkvenem listu krške škofije, označili za politika, kar celo po takem zakonu o RTV, kot ga imamo, res ni najbolj higienična oznaka za predstavnika zainteresirane javnosti v Programskem svetu nacionalne Radiotelevizije. Kot običajno je bil še nekoliko bolj glasen Sašo Peče iz nacionalne stranke. Med drugim tudi na svojem blogu nekaj razpreda, da sta Terpin in Paljk, po državnozborskim nacionalistom znanih informacijah, prikrita zastopnika Rimskokatoliške cerkve, kot običajno pa kakih konkretnejših dokazov za potrditev svojih navedb tudi tokrat ne ponudi.

Toda že kratko brskanje po spletu ne pove samo, da denimo danes pred glasovalni stroj aktualne koalicije uspešno odposlan kandidat za člana programskega sveta RTV Marjan Terpin sploh ni prav nič prikrito naklonjen zgolj rimskokatoliški ideologiji, pač pa da je še kako kompatibilen tudi z ideologijo politične opcije na oblasti. Zamejski član Zveze veteranov vojne za Slovenijo namreč navdušenja ne nad slovensko državo z velikim D, ne nad njenim aktualnim političnim voditeljem sploh ne skriva. Tako ga denimo v Primorskem dnevniku iz 9. marca navaja zgodovinar Jože Pirjevec. Natolcevanje, primerjanje sedanje Janševe vlade z vlado iz leta 1948 in s tedanjo Partijo, ne da bi navedel, kaj je sploh Janša rekel, ni vredno niti politika, ki se spoštuje, kaj šele nekoga, ki se ima za zgodovinarja. Konec navedka.

Da trenutna politična oblast Janeza Janše vsevprek po načelu – ni važno da znaš, važno je da si naš - kadruje zgolj politično preverjene osebke, res ni nič novega in zakaj bi pravzaprav Programski svet nacionalne RTV bil kaka izjema, pa čeprav je gospod Terpin formalno-uradno kandidat, ki ga je predlagala zainteresirana javnost. Toda v državnem zboru ga bo vendarle potrebno še enkrat potrditi predvsem zaradi protestnega izstopa treh članov programskega sveta, ki se niso strinjali z ukrepi politično vodenega vodstva nacionalne televizije ob izbruhu sovražnega govora v takrat še napol informativni oddaji Piramida.

Piramida je po novem sicer zgolj razvedrilna, toda zaradi te v teh dneh v tej državi tako redke pokončne drže, jih še enkrat poimensko naštejmo. Sredinca so z izstopom vladi in koaliciji Janeza Janše ter njunim podrepnikom na visokih direktorskih položajih na nacionalni radio-televiziji pokazali: Spomenka Hribar, Tanja Lesničar Pučko in Vlado Miheljak. Ne glede na vsa morebitni ugled, ki da ga že Marjan Terpin ima med zamejskim katoliškim občestvom, pa je jasno, da je v primerjavi s prej na predlog zainteresirane javnosti imenovano damsko dvojico povsem drugoligaški kandidat. Toda vsekakor veliko bolj politično kompatibilen z aktualno oblastjo. In zato je gotovo vsaj to, da do protestnih odstopov članov programskega sveta nacionalne RTV v prihodnje pač ne bo več prihajalo. In še, da se bo programsko poneumljanje volilnega občinstva na frekvencah nacionalne televizije in radia tudi za vaš naročninski denar v miru nadaljevalo.

ODPOVED: Tudi tokratni N-euro moment sem z nadaljnjo ideološko konsolidacijo programskih vsebin nacionalne televizije in radia v zobeh prispeval Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>