Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
dirkaški off (3620 bralcev)
Četrtek, 19. 4. 2007
Urh



NAPOVEDNIK

Se še spomnite holivudskih filmov, v katerih divjajo z avtomobili po San Franciscu in pri tem uničijo pol mesta. No, v Sarajevu jim ni treba posneti takega filma, temveč so prizor doživeli kar v živo. Tam je namreč opiti 27-letnik Igor Nogić čez dan iz garaže enostavno vzel avtobus in presenečeni pazniki, ki jim še vedno ni jasno, kako je temu mladeniču uspelo ukrasti avtobus, so nemudoma poklicali policijo in začela se je dirka. Medtem ko je šest policijskih avtov zasledovalo Nogića, je ta prikazal vse svoje vozniške sposobnosti in je možem v plavem uspešno konkuriral kar nekaj časa.

Pri tem pa je med dirjanjem preko sarajevskih prometnic podiral semaforje, ograje hišnih dvorišč in druge objekte, dokler ni končal v slepi ulici. Vendar se tudi tam ni predal, ampak se je na beg podal peš, kar pa ni bilo tako uničujoče kot vožnja. Ko so ga policisti končno ujeli, so mu v krvi namerili 1,3 promila alkohola. Vsekakor vsakdo kdaj pa kdaj pomisli na kršitve vseh prometnih pravil in neizmerno divjanje po mestu, a malokdo to zares stori. Zato vam priporočamo, da si ogledate kratek film Clauda Lelouca 'Zmenek' oziroma 'Randez vous', kjer dirkač v zgodnjih jutranjih urah dirka po ulicah Pariza čez rdeče luči, po rondojih, po stranskih ulicah na meji nesreče z enim samim razlogom: 'Da ne bi zamudil na zmenek z žensko'.

Da ne bo pomote, dirkal je zares, kot ta iz Sarajeva. Torej, zločin iz strasti, ki je bil Francozom vedno blizu in na katerega bi se lahko na sodišču skliceval tudi Nogić, čeprav še ne vemo, kaj je bil njegov resnični motiv za avtobusno dirko po prestolnici Bosne in Hercegovine. Film Randez vous, katerega zvok je podlaga, si lahko ogledate na Youtubu.

OFF PROGRAM

Predstavniki Rusije, Združenih držav Amerike in NATA se v Bruslju pogovarjajo o načrtih Amerike za postavitev protiraketnega ščita na Poljskem in Češkem. Kot je znano, Rusija ščitoma nasprotuje, saj v Kremlju menijo, da ta ščita ne bi bila postavljena za varovanje pred morebitnimi jedrskimi napadi iz Irana in Severne Koreje, ampak bi bili orožarski plani usmerjeni proti Rusiji in Kitajski, kar spominja na hladno vojno. Ameriški general in direktor protiraketne agencije Henry Obering bo ruske in evropske diplomate skušal prepričati v nasprotno, da je postavitev ščitov nujna zaradi morebitnih jedrskih napadov. Združene države se s Češko in Poljsko sicer dogovarjajo dvostransko in ne v okviru celotne Evropske unije, kar še enkrat kaže na neenotnost unije pri zunanji politiki.

Več o dogajanju onkraj luže, kjer so še vedno zgroženi zaradi pomora na univerzi v Virginiji, nam bo povedala redna poročevalka Radia Študent Lidija Poljaček.

/////////////////////////////////////////////////////////////

Somalijski namestnik vlade Hussein Aideed je ustanovil zavezništvo, ki nasprotuje navzočnosti etiopskih vojakov v somalijski prestolnici Mogadišu. Aideed je napovedal začasni umik v Eritrejo, Etiopijo pa obtožuje, da je po decembrskem vdoru v Somalijo, ko je somalijski vladi pomagala zrušiti Islamska sodišča, zagrešila genocid. Do sedaj je zaradi nepretrganih bojev med islamskimi uporniki in lokalnimi hawijskimi klani na eni strani in etiopsko ter somalijsko vojsko na drugi strani Mogadišu zapustilo okoli 200.000 ljudi. Etiopija je sicer napovedala postopen umik in prenos odgovornosti na Afriško unijo, a je slednja zaenkrat v Somalijo poslala le 1.200 ugandskih vojakov.

Veliko preseljevanja in smrti imajo tudi na Kitajskem, a ne zaradi vojnih razmer, ampak zaradi nevzdržnih delovnih razmer. Tako je vodilni državni uradnik za varnost Li Yizhong (izg. Jíčóng) opozoril, da je bilo zgolj v tem letu s strani korporacij prikritih dvanajst rudniških nesreč. Rudarji na Kitajskem delajo v nemogočih razmerah za majhen denar, po podatkih neodvisnih organizacij pa jih v nesrečah izgubi življenje 20.000 na leto. Vlada naj bi se sicer trudila izboljšati razmere v rudarstvu, a glede na to, da tam premog proizvede več kot dve tretjini kitajske elektrike, marsikje zamiži na eno oko.

Kolumbijska vlada je podpisala začasno premirje z drugo največjo uporniško skupino, Nacionalno osvobodilno vojsko. Pogajanja so se začela v ponedeljek v kubanski prestolnici Havani, premirje pa velja pod zelo striktnimi pogoji, saj bo vlada to uporniško skupino napadla takoj ob prvi kakršnikoli nasilni akciji. Sicer poznavalci razmer v Kolumbiji menijo, da nacionalna osvobodilna vojska ni ključna pri boju proti vladi, saj naj bi v civilnem konfliktu oblast bolj ogrožali levo usmerjeni uporniki, ki se borijo proti vladi in desnim paravojaškim krilom. Slednja vodijo trgovino z drogo v tej s kokainom bogati južnoameriški državi.

Na Finskem je zaprisegla nova zeleno-konzervativna vlada, ki bo imela prvič v zgodovini te skandinavske države več ministric kot ministrov. Tako je v devetnajstčlanskem ministrskem kabinetu 12 žensk in sedem moških. To dejstvo pa ima grenak priokus, saj mesto premiera in najpomembnejša ministrska mesta za finance, obrambo in zunanje zadeve zasedajo moški. Komentatorji še opozarjajo, da je med ministri in ministricami prisotnih kar nekaj ljudi, ki jih bremenijo afere iz preteklosti. Za primer povejmo, da je nova ministrica za informiranje Suvi Linden morala leta 2002 odstopiti s položaja kulturne ministrice, ker je z denarjem iz kulturnega proračuna financirala golfklub, čigar članica je bila.

V okviru festivala prostovoljstva mladih, ki traja od 16. do 22. aprila, bo zvečer potekal osrednji dogodek festivala. Več o namenu festivala in dogodku nam bo povedala predstavnica slovenske filantropije Eva Gračanin.

/////////////////////////////////////////////////////////////

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije se je z ogorčenjem odzvala na včerajšnje besede državnega sekretarja na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Marka Štrovsa, ki je v okviru zasedanja odborov Državnega zbora za zadeve EU, gospodarstvo ter delo, družino in socialne zadeve dejal, da mora vlada ženske spodbuditi, da dlje ostanejo delovno aktivne. Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.

/////////////////////////////////////////////////////////////

V.d. direktor Radia Študent Dušan Hedl je bil na dopoldanski seji Sveta zavoda Radia Študent razrešen iz ne-krivdnih razlogov, zamenjal pa ga bo Rok Kosec. Hedl se je do Sveta zavoda, odkar je bil ta lansko leto kot najvišji organ Radia ustanovljen, vseskozi obnašal ambivalentno, tako da ga je nekaj enkrat priznaval in drugič spet ne. Najprej poslušajmo sklep sveta zavoda, da mora Dušan Hedl predati žig Radia in njegovo reakcijo.

/////////////////////////////////////////////////////////////

Nato je svet zavoda na dnevni red uvrstil predlog sklepa o razrešitvi Dušana Hedla iz funkcije vršilca dolžnosti Zavoda Radio Študent.

/////////////////////////////////////////////////////////////

Do 24 ure še vršilec direktorja Radia Študent, Dušan Hedl dolžnosti nad potekom seje Sveta zavoda ni bil ravno navdušen.

/////////////////////////////////////////////////////////////

Svet pa je v skladu z pooblastili in zakonom pristopil tudi k imenovanju novega vršilca dolžnosti direktorja Radia Študent.

/////////////////////////////////////////////////////////////

ODPOVED: OFF je pripravil Urh, sejo sveta zavoda Radia Študent pa je pokril Tomaž Z. Sledi Terminal Iva Podržaja.


Komentarji
komentiraj >>