Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Samo-komemoracijski OFF (3444 bralcev)
Torek, 24. 4. 2007
tomazza



OFF NAPOVEDNIK

Svetovna trgovinska organizacija ni ravno poznana po samaritanskih in drugih dobrih delih. Vendar jo kot tako po novem gotovo dojemajo privrženci alkoholne omame v Indiji. Ker so dajatve za vstop na indijski alkoholni trg tako visoke, da ceno alkoholnih izdelkov povečajo za od 177 do 540 odstotkov, se že dolgo časa mrščijo čela indijskih pivcev alkoholnih pijač, evropsko žganje in vino pa ostajata tudi najpogostejši turistični suvenir.

V bran indijske pravice do uživanja alkohola po zmernih cenah in kajpak lastnega zaslužka se je postavilo Evropsko združenje izvoznikov vina. Na njihovo prigovarjanje si je gotovo dobro opomoglo tudi kar nekaj lobistov pa tudi Evropska komisija. Svetovni trgovinski organizaciji tako ni preostalo drugega, kot da tudi uradno sproži trgovinski spor med Indijo in Evropsko Unijo.

Postopek je sicer dolgotrajen, vendar pa hkrati zaradi indijske nepripravljenosti na pogajanja že tako izčrpan, da je ustanovljen panel trgovinskih strokovnjakov, ki bodo presojali skladnost indijskih carinskih dajatev na evropske alkoholne pijače. Ta bo sprejel odločitev, na katero se bo Indija gotovo pritožila, potem pa bodo indijski alkoholiki na svetlejše, pravzaprav pa cenejše čase morali počakati, dokler o vsem ne bo razsodilo še pritožbeno telo Svetovne trgovinske organizacije.

Poslušate z mukami indijskih alko-likov solidaren Off program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Bližamo se koncu relativne stabilnosti na Kosovu. Rusija, ki je z napotitvijo misije Varnostnega sveta Združenih narodov v uradno še vedno srbsko pokrajino, ki naj bi ugotovila dejanske razmere na terenu, že zabeležila pomembno diplomatsko zmago. Toda misiji sondiranja terena gotovo ni olajšal namestnik ruskega zunanjega ministra Vladimir Titov, ki je javno oznanil najhujše nočne more vseh zagovornikov načrta Martija Ahtisarija. Rusija bo na vsak načrt Združenih narodov o Kosovu, ki bo predvideval neodvisnost pokrajine, vložila veto, saj so Ahtisaarijeva priporočila nesprejemljiva za Srbijo. Grožnja z vetom naj bi sicer uradno po rusko obe strani, Srbe in Albance, prisilila, da najdejo za vse sprejemljivo rešitev.

Brezkompromisno pa pravilnost demokratskega načrta o umiku ameriških sil iz Iraka potrjujejo uporniki na terenu. Po tokratnem napadu samomorilca bombe v severnem Bagdadu ne umika ne pričakovanega predsedniškega veta na predloge demokratske večine v senatu in kongresu ne bo dočakalo 9 novih ameriških marincev. Bolje pa jo je odneslo še najmanj 15 ranjenih. Ker pa se spopadi v četrti Diyala nadaljujejo, bo končna številka še nekoliko višja, tam obtičalih iraških žrtev pa tam navzoče tuje agencije natančno več niti ne preštevajo.

K boljši zunanjepolitični samopodobi Busha mlajšega pa ne bo pripomoglo tudi to, da je ata javno začel staviti na politično prekaljenejšega Jeba. Jasno je, da je tudi ultimat Georga mlajšega sudanski vladi, da naj le v nekaj tednih pokaže odločnost, da bo uredila razmere v Darfurju, ali pa naj se sooči s še bolj v megleno prihodnost zavitimi sankcijami, bolj samopromocijske narave. Za povrh pa ga je k javnemu besednemu dvoboju ena na ena pozval še iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad. Toda ta bi naj potekal pred prisotnostjo medijev. Za Belo hišo tovrstne ponudbe neprepričljivo ostajajo odvračanje pozornosti od legitimnih zadržkov glede iranskega jedrskega programa.

Bolj točno bi nemara bilo, da so Ahmadinedžadova nespodobna vabila Bushu mlajšemu odvračanje pozornosti od domačih iranskih problemov. V Teheranu namreč potekajo študentske demonstracije zoper nova pravila o oblačenju, ki študentkam celo v študentskih domovih prepovedujejo majice s kratkimi rokavi. Samo prvi dan kampanje, v soboto, je namreč moralna policija nespodobno oblačenje preprečila 1300 študentkam. Zaradi športnih frizur in T-shirtov je bilo aretiranih tudi kar nekaj moških študentov. Zato jih danes z zahtevo po odstopu univerzitetnega vodstva demonstrira najmanj 2000.

Brez zadržkov pa ostajajo tudi borci brigad Ezedina al Kasama, oboroženega krila Hamasa. Po prekinitvi premirja je nemudoma obnovilo tudi raketne napade. Toda očitno so ti namenjeni bolj demonstrativni izpraznitvi starih zalog prav tako starih raket, saj so izstrelki leteli v prazno. 59. obletnico ustanovitve države Izrael so obeležili z 30-imi raketami in 61-imi granatami. Bolj natančno so na Šri Lanki v zračnem napadu na vojaško bazo šrilanške vojske merili tamilski tigri. Natančno število žrtev še ni znano, se pa obe strani še prepirata, ali je bila baza res natančno zadeta.

Ne glede na to, da na Slovenskem še ni dokazov, da v okupacijskih mučenjih po Afganistanu morda sodelujejo tudi domači soldati, bi si lahko domača opozicija za zgled vzela kanadsko. Zaradi dokazanega mučenja in nečloveškega ravnanja z zaporniki, v katerem so sodelovali kanadski vojaki, opozicijske stranke zahtevajo odstop obrambnega ministra Gordona O'Connnora. Domača obrambna ministrska zvezda, Karel Erjavec, je sicer službeno v sončni Turčiji, kjer bo gostitelje tri dni pripravljal na pol leta, ko bo Slovenija predsedovala Evrospki Uniji. Domača opozicija pa se še naprej najbolj oglaša ob parlamentarnemu nadzoru Slovenske obveščevalne agencije. Kaj je danes počela parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, bo povedal opozicijski podpredsednik komisije Dušan Kumer.

/////////////////////////////////////////////

Aktiven in inovativen pa se v domovini na današnji dan zdi tudi nevladni sektor. V Inštitutu za trajnostni razvoj so resno vzeli geslo misli globalno in deluj lokalno ter oznanili začetek nacionalne kampanje Brez gensko spremenjenih organizmov – GSO. Zakaj tako pri GSO kot pri kampanji gre, bo povedala strokovni vodja Inštituta, Ana Marija Slabe.

/////////////////////////////////////////////

Toda v domačem državnem zboru se z grožnjo gensko spremenjenih organizmov pač nimajo časa ukvarjati, saj še vedno niso razdeljene sejnine in funkcionarska mesta, ki jih je potrebno na novo prerazdeliti po poslanskih prestopih iz Liberalne v Socialno demokracijo, na sporedu pa so tudi spremembe za poslanske riti vedno tako zelo zanimivih pravil o volilni kampanji. O tem, kakšne so konkretne prakse upora proti vase zagledanih političnih kastah, pa bo govora na poslednjem predavanju cikla Tektonske sile ljudstev Centralne Amerike ob 19.00-ih v Socialnem centru Tovarne Rog. Več predavateljica Marta Gregorčič.

/////////////////////////////////////////////

Predpraznično prvomajsko vzdušje pa se, kot je to že običajno, najbolj pozna pri Sindikatih. Na dan upora 27. aprila, bo tretjo obletnico svečano obeležil Sindikat Radia Študent. Že jutri pa bodo za prvi mlaj v Ljubljani poskrbeli v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije. Zakaj, bo pojasnil Dušan Semolič.

/////////////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>