Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Portugalska proza četrtič: Miguel Sousa Tavares; nedelja 17. VI. 2007 ob 20.00 (3731 bralcev)
Nedelja, 17. 6. 2007
kristinas



Miguel Sousa Tavares, rojen leta 1952, je bil sprva odvetnik, potem pa je postal znan novinar. Objavil je številne reportaže s potovanj in nekaj otroških pravljic. Roman Ekvator, iz leta 2003, katerega odlomek bomo slišali v nocojšnji oddaji, je njegov literarni prvenec. Knjiga je na Portugalskem doživela izjemen uspeh, saj so v manj kot dveh letih prodali 500.000 izvodov, prav tako pa je bila prevedena v več jezikov.

Roman Ekvator pripoveduje zgodbo Luísa Bernarda Valençe, starega 37 let, lastnika pomorske družbe, očarljivega in izobraženega moškega, ki živi prijetno, razkošno življenje v visoki lizbonski družbi v prvih letih 20. stoletja. To je tudi obdobje zadnjega portugalskega kralja Dona Carlosa, ki mu ponudi, naj v imenu domovine in kralja prevzame mesto guvernerja na otočju São Tomé in Príncipe, najmanjši portugalski koloniji, bogati s plantažami kakava. Njegova naloga je ovreči angleške obsodbe, češ da Portugalska v kolonijah še vedno podpira suženjstvo in po preživelih metodah izkorišča lokalno prebivalstvo in tisto iz drugih kolonij, npr. Angole. Na otok pride kmalu za njim, da bi preveril obtožbe proti portugalski vladi, tudi angleški predstavnik David Jameson s svojo lepo ženo Ann, s katero se Luís Bernardo zaplete v pogubno ljubezensko romanco, ki je še toliko bolj zapletena, saj David ni le njegov politični nasprotnik, temveč tudi prijatelj v kolonialni osami.



Komentarji
komentiraj >>