Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Univerzitetni info blok (4045 bralcev)
Ponedeljek, 23. 7. 2007
MarkoO



Že tako visoke temperature v zadnjem času so se na Sindikatu za vzgojo, izobraževanje, znanost in kulturo dvignile do vrelišča. Razgreto razpravo med SVIZ in ministrom Zverom so namreč zakrivili novi krovni šolski zakoni. Jabolko spora pa je zopet usklajevanje – ministrstvo za šolstvo in šport pravi, da je bilo 50 javnih razprav, SVIZ nasprotuje, da razprave lahko prešteje na prste ene roke. Pretekli teden so zato predstavniki Sindikata za vzgojo, izobraževanje, znanost in kulturo na ministra Zvera naslovili odprto pismo z vprašanji o tem, kje in kdaj je bilo organiziranih 50 javnih razprav, ki jih je omenil v nedavni razpravi o spremembah krovnih šolskih zakonov v državnem zboru.

Nujna potreba po ponovni razpravi in boljšem usklajevanju SVIZ in drugi partnerji zahtevajo zaradi same vsebine novih zakonov. Novela zakona o osnovni šoli med drugim ukinja splošni učni uspeh ob koncu pouka in uvaja drugi tuji jezik kot obvezni predmet v zadnjem triletju devetletke. Odpravlja se tudi delitev izbirnih predmetov na družboslovno-humanistični in naravoslovnotehnični sklop. Šola mora po novem obvezno ponuditi najmanj šest izbirnih predmetov, med katerimi učenec izbere dve uri pouka izbirnih predmetov tedensko, ob soglasju staršev lahko tudi tri.

V okviru novele ZOFVI, ki se nanaša na financiranje izobraževalnih in vzgojnih zavodov, pa je veliko prahu dvignila odprava dvotirnosti financiranja zasebnih šol. Po novem bodo namreč zasebne šole deležne 100-odstotnega financiranja, enako kot javne. Edino tu je možno zaznati neverjetno pripravljenost ministrstva za šolstvo do usklajevanja, saj ravno septembra svoja vrata odpira nova zasebna katoliška osnovna šola.

Partnerjem, ki si že od samega začetka želijo biti bolj vključeni v sestavljanje takšnih zakonov, je poleg ignorance zmotil tudi člen predloga zakona, ki predvideva združevanje vrtcev in osnovnih šol v vzgojno-izobraževalne centre. Moti pa jih tudi prenos upravnih pristojnosti ravnateljev na direktorja. Strokovna javnost in socialni partnerji se bojijo, da bosta nova zakona prinesla slabšo kakovost javnemu šolstvu in da je bila vsebina obeh na splošno premalo predebatirana.

Minister Zver vsekakor vse očitne zanika. Pravi, da bosta nova zakona prinesla večjo kakovost šolstva, da bodo starši lahko izbirali zasebne šole glede na lastno prepričanje in da bodo imeli učitelji več avtoritete in avtonomije. Ministrstvo je v teku javne razprave uradno prejelo preko 100 pisnih odzivov na predlagane spremembe in nanje tudi v največji možni meri odgovarjalo. Nekatere zapisane pripombe pa so na ministrstvu upoštevali naknadno. No, vsaj tako pravijo.

Kljub vročini, ki nas zadeva v zadnjih julijskih dneh, pa je nedvomno nekoliko manj vroče dijakom, ki so bili v preteklem tednu seznanjeni z rezultati mature. Na letošnjem spomladanskem roku mature je od 8256 kandidatov, ki so uspešno zaključili četrti letnik gimnazije in so splošno maturo opravljali prvič, izpite opravilo 7649 kandidatov ali 92,65 odstotka, kar je skoraj odstotek manj kot lani. Skupno se je k splošni maturi prijavilo 11.233 kandidatov, ki obiskujejo 88 šol po Sloveniji, končnih preizkusov pa se jih je udeležilo 9773.

Tudi poklicna matura je potekala v skladu s predpisi in sklepi komisije. Spričevala poklicne mature so dijaki dobili že minuli ponedeljek, 9. julija. Maturitetna komisija pa je predstavila še rezultate mednarodne mature, ki jo je letos opravljajo 37 Slovencev in 26 tujcev. V poročilu komisije je zapisano, da se dijaki II. gimnazije Maribor ter Gimnazije Bežigrad, ki omogočata opravljanje mednarodne mature, uvrščajo v sam vrh med več kot 1300 šolami po svetu, kjer opravljajo mednarodno maturo.

Letošnja matura je potekala mirno in stabilno. Očitno so se izognili nepotrebnim zapletom, katerim smo bili priča lani. Državna sekretarka z ministrstva za šolstvo in šport Alenka Šverc je sporočila, da so glede na nekatere lanske zaplete pri maturi letos skupaj z Državnim izpitnim centrom posebno pozornost posvetili temu, da se zapleti ne bi ponovili. Omenila je še, da prihodnje šolsko leto prične veljati tudi nov pravilnik o izpitni tajnosti.

No, tam, kjer se vrata za ene zaplete zaprejo, se drugje odprejo. Tokrat so na tapeti novi zapleti na ŠOS in klientelizem ministra Zupana. Približno teden dni nazaj je Dnevnik poročal o sumu nepravilnosti v ŠOS v času delovanja generalnega sekretarja Andreja Ranta. Nadzorna komisija namreč sumi, da naj bi prišlo do namernega ponarejanja datumov prispetja nekaterih poročil študentskih klubov ali pa do velike malomarnosti zaposlenih na ŠOS.

Omenjena komisija je namreč na seji 23. aprila ugotovila, da so prejeli 37 poročil, konec junija pa je dobila podatek, da so jih prejeli še devet. Ko je komisija junija pregledovala datume, kdaj so poročila prispela, je bilo iz njih razvidno, da naj bi nekatera prišla pravočasno, čeprav jih aprila še ni bilo. Na podlagi tega obstaja sum, da naj bi prišlo da namernega ponarejanja datumov poročil študentskih klubov. Očitki so bili seveda zanikani v naslednji sekundi. Rant pravi, da naj bi komisiji z označevanjem dokumentov z oznako zaupno skušal preprečiti dostop do njih. Pojasnil je še, da je samo spoštoval odlok o določanju tajnih podatkov in o varovanju zaupnih in osebnih podatkov.

Z drugačnimi očitki kot bivši sekretar ŠOS pa se zadnje tedne sooča visokošolski minister Zupan. V Dnevniku namreč navajajo, da je videti, kot da bi Zupan državni denar delil po verskem in strankarskem ključu. Na javnem razpisu za vzpostavitev centrov za promocijo znanosti, težkem 360.000 evrov, je Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo izbralo štiri organizacije in programe, ki pa so povezane ali z Novo Slovenijo ali katoliško cerkvijo. Zmagovalni štirje naj bi bili najbolj primerni za promocijo znanosti, medtem ko je društvo Kvarkadabra kljub že dolgi tradiciji promoviranja znanosti ostalo praznih rok. Kvarkadabrovce je odločitev ministrstva vsekakor razburila, saj naj bi po njihovem mnenju komisija prijavljene izbirala pristransko. Čeprav bi javnost v tem primeru morala poznati imena članov komisije, jih na ministrstvu nočejo izdati. Zupanov molk je v tem primeru kajpak zelo zgovoren.

Kljub temu da se s šolstvom v Sloveniji dela bolj na hojladri, pa vseeno ni šlo še vse v franže. Evropsko združenje univerz EUA je opravilo oceno kakovosti Univerze v Ljubljani in ugotovilo, da univerza uživa močan akademski ugled ter ima večinoma dobre in motivirane učitelje in študente. EUA univerzi kljub dobri oceni predlaga še več interdisciplinarnih in medfakultetnih programov.

Po mnenju evropskega združenja univerz ima ljubljanska univerza dobro razvito mednarodno sodelovanje, tako pri izmenjavi študentov, kot na področju raziskovanja. Pohvalili so tudi dejstvo, da se pri načrtovanju študija upoštevajo potrebe študentov, ki se bodo zaposlovali tudi izven Slovenije. Poleg dobrega dela univerze pa so na EUA opazili vedno višje stroške raziskovanja v naši mali državi in upad števila študentov ter množico kompliciranih predpisov o visokem šolstvu, ki se hitro menjajo, tako da je razvoj visokošolskega sistema nepredvidljiv. V sporočilu za javnost pa so poudarili še nujnost razvoja skupne identitete, zato ne priporočajo centralizacije, pač pa integracijo. Minister Zupan se bo očitno moral potiti še celo naslednje leto.

---------------------------------
ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK
---------------------------------

Študentska organizacija Univerze v Ljubljani razpisuje akcijo »Si.pesnik?«. Ker naša življenja vse bolj prepletajo multimedijske vsebine in si vsakdana ne predstavljamo več brez interneta in mobilnega telefona, vas na ŠOU vabijo, da novo tehnologijo izkoristite za besedilno ustvarjanje. Do 19. avgusta pošljite svojo SMS pesem v dolžini največ 150 znakov na številko 040 66 11 33, za več informacij, kako doseči pesniško nirvano, pa obiščite spletno stran ŠOU v Ljubljani.

Za vas se je potil Marko O.


Komentarji
komentiraj >>