Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Politične muke Janeza Janše (4124 bralcev)
Sreda, 25. 7. 2007
tomazza



Tudi državna nacionalna tiskovna agencija, ki je v 100-odstotnem lastništvu države, pravzaprav pa politične opcije na oblasti, si le ni upala poskrbeti za še malo dodatne reklame za edini poslovni časnik na Slovenskem in prezreti ali celo objaviti in nato umakniti včeraj v Financah objavljeno novico o rezultatih notranjepolitične javnomnenjske raziskave. Tako lahko tudi na spletnih straneh Slovenske tiskovne agencije, katere po volji aktualne oblasti novoimenovana direktorica Alenka Pavlin je enkrat že poskrbela prav za umik že objavljenega povzetka do premierja Janše kritičnega komentarja, še vedno preberemo, da je po podatkih javnomnenjske ankete, ki jo je izvedlo podjetje Episcenter, podpora vladi Janeza Janše v juliju dosegla novo rekordno nizko vrednost 31 odstotkov vprašanih.

Kar pa je res slaba popotnica za tako celo po besedah predsednika koalicijske Slovenske ljudske stranke Janeza Podobnika ključni projekt vladajoče koalicije – predsedovanje Evropski Uniji v prvi polovici prihodnjega leta kot za projekt koalicijskega nastopa na državnozborskih volitvah jeseni prihodnje leto oziroma koalicijske samoohranitve pri domačem oblastniškem koritu.

Kljub premierjevim pobožnim željam po političnem premirju vsaj med predsedovanje Evropski Uniji v prvi polovici v državni zbor volilnega leta, ki jih je pravzaprav nespretno razkril z manevrom poskusa podpisa sporazuma o političnem, a v normalno demokratičnih državah ne ravno običajnem premirju z domačo opozicijo, pa je prav iz posameznih konkretnih zadev, s katerimi se bo še pred to jesenjo morala soočiti prav aktualna vlada, razvidno, da so se politične muke Janeza Janše nemara pravzaprav šele dobro začele.

Prav ta vlada bo denimo še pred jesenjo morala dokončno urediti status iz svoje zemlje pri Ambrusu pregnane družine Strojan. Da ta pač ni zadovoljna ne z začasno nadomestno lokacijo v Rojah pri Ljubljani kot tudi ne z vsemi do sedaj s strani vlade ponujenimi trajnimi nadomestnimi lokacijami, je sicer jasno že kar nekaj časa. Se pa prav ta vlada utegne že v kratkem znajti pred novo politično preizkušnjo gašenja požarov domače nestrpnosti in šovinizma ter dejanskih vaških straž in cestnih zapor po Dolenjskem ter drugod po državi. Del družine Strojan – trije odrasli člani in šest otrok - je namreč v ponedeljek Roje že zapustilo in se vrnilo na svojo parcelo v gozdove v okolico Ambrusa. Ostali člani družine pa naj bi po novem v Rojah počakali zgolj še do 13. avgusta, ko se iz dopusta vrne njihov odvetnik Aleksander Čeferin.

Prav ta vlada se bo denimo še to jesen morala soočiti tudi z navedbami opozicijskega konvertita Antona Ropa, da je Slovenska obveščevalno-varnostna agencija leta 2004 prisluškovala takrat še opozicijskemu prvaku Janezu Janši in predsedniku hrvaške vlade Ivu Sanaderju, ko sta se dogovarjala o politično dirigiranem sprožanju incidentov v Piranskem zalivu. Naposled se je sicer le omehčal tudi opozicijski predsednik parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, Pavle Gantar, ki je sedaj dopustniško odsotnega svetovalca za nacionalno varnost v kabinetu Predsednika Janeza Drnovška in takratnega direktorja Sove, Iztoka Podbregarja, na zaslišanje v zvezi z navedbami Antona Ropa, ki si ga je za naslednika omislil prav aktualni predsednik in takratni premier Janez Drnovšek, ponovno pred komisijo povabil 4. septembra.

Hočeš nočeš bodo za politične muke Janeza Janše nekoliko poskrbele še neuradno napovedovane interpelacije vsaj zoper dva ministra - ministra za visoko šolstvo in zdravje, Jureta Zupana ter Andreja Bručana. Vse gotovo ne bo gladko teklo tudi pri imenovanju štirih novih ustavnih sodnikov, saj bo kandidate na tajno glasovanje vladajoči koaliciji predlagal prav predsednik Janez Drnovšek, čigar poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za ta štiri mesta v najvišjem organu domače sodne veje oblasti se je iztekel konec prejšnjega tedna, nanj pa se je prijavilo 12 kandidatov.

Tudi morebitna aktualna koalicija na oblasti ne prav po volji zasedbe Ustavnega sodišča, pa lahko poskrbi za še kako dodatno politično muko premierja Janeza Janše, saj se kar vrstijo pobude za presojo ustavnosti za časa aktualne koalicije sprejetih zakonov. Za zadnjo so denimo prav danes poskrbeli v poslanski skupini Slovenske nacionalne stranke. Pobudo, da je novela zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov v več členih v neskladju z ustavo, sta namreč na Ustavno sodišče vložila poslanska kadilca, ne ve se, po čem že plemeniti Zmago Jelinčič in ve se, da uporabe baseball kijev za ne ravno športne namene vešči Bogdan Barovič.

Seveda bi bilo za prav vsako politično opcijo na oblasti ob tako grozečih trendih padanja javnomnenjske podpore in katerikoli že oblasti te nacional-šovinistične ruralne domovine ob gotovih, a javnomnenjsko neljubih dogodkih, ki se še pač bodo zgodili, pasivno opazovanje le-te enako političnemu samomoru. In to gotovo ve tudi predsednik vlade Janez Janša. Pravzaprav pa ve tudi, kakšna je čarobna formula, po kateri bi se utegnila javnomnenjska podpora vladi ponovno obrniti na bolje. Ta je ustvarjanje psevdo pozitivnih političnih dogodkov prav za potrebe domačega javnega mnenja.

Da pa je aktualna vlada Janeza Janše že pričela aktivno kampanjo za ponoven dvig lastne javnomnenjske samopodobe, pa denimo te dni kažeta vsaj dve stvari. Prva je gotovo zaenkrat z oznako strogo zaupno označena pobuda slovenske vlade hrvaški - za ureditev odprtih vprašanj med državama. Da gre vladi nekoliko res za nohte, potrjujejo sicer zaenkrat še neuradne informacije, da pa kar naenkrat Zagrebu arbitražo ponuja uradna Ljubljana. Druga, še nekoliko bolj slepilno prozorna, pa so prav danes napovedane spremembe zakona o varnosti cestnega prometa. Nobena skrivnost namreč ni, da je domače javno mnenje povišanju kazni za prekrške, povezane s prometnimi nesrečami in znižanju kazni za manjše prometne prekrške že sedaj še kako naklonjeno.

Aktualna vlada tako res ne miruje. Toda šele politična jesen in prihodnje javnomnenjske ankete bodo pač dokazale, ali bo to ustvarjanje slepilnih psevdo-političnih in pozitivnih dogodkov tudi dejansko uspešno, ali pa so se politične muke predsednika vlade Janeza Janše šele dodobra začele.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem s političnimi mukami aktualne in v enemu samemu človeku skoncentrirane domače oblasti v zobeh prispeval Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>