Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 8. 8. ´07 ob 23.00; THE SCIENTISTS: Sedition (ATP, 2007) (3764 bralcev)
Sreda, 8. 8. 2007
bruc



* Tokrat imamo priložnost prisluhniti koncertu legendarnih avstralskih rockerjev The Scientists. Bend je nastal sicer že leta 1978 v avstralskem Perthu in močno zaznamoval osemdeseta, s svojo inačico rock’n’rolla, ki se je močno spogledovala z avantgardnimi rockovskimi variacijami. Mnogi so jih skušali primerjati z “Cave-ovimi” The Birthday Party, toda dejstvo je, da so bili The Scientists že vse od svojih začetkov veliko bolj melodični. V njihovem začetnem,“perthovskem” obdobju, ob koncu sedemdesetih, so svoj zvok izoblikovali na temeljih močnega garažno rockovskega gibanja, ki je bilo zelo značilno za bende iz Pertha. Spomnimo se nepozabnih bendov, kot sta bila na primer The Stems ali pa Kryptonics. Po odločnem prodoru v rodnem “Perthu” so se The Scientists preselili v Sydney in razburkali tamkajšnje rockovsko dogajanje.

Leta 84’ se je bend odpravil v London. Turneja po britanskem otočju je bila za njih nekoliko usodna, saj so se fantje kar na enkrat razkropili. Veliko je k temu razhodu prispeval tudi kičasti britanski popularno glasbeni tisk, ki jih je na vsak način skušal strpati v isti koš z The Birthday Party. Kljub temu je Salmon uspel povezati nove člane in tako so bili sredi osemdesetih izjemno dejavni na evropskih koncertnih odrih. Potem je sledil razpad. Kim Salmon se je posvetil svojim „Surrealistom“ in Beasts of Bourbon, ostali so se razkropili po drugih odličnih avstralskih zasedbah.
Maja, leta 2006, so se The Scientists na povabilo Mudhoney ponovno zbrali v eni od najpreprečljivejših zasedb, ki je delovala med leti 1981 in 1985. Na odru festivala All Tomorrow’s Parties so se ponovno pojavili legendarni pevec in kitarist “Kim Salmon”, drugi kitarist “Tony Thewlis” in basist “Boris Sujdovic”. Preminulega “Bretta Rixona” je na bobnih odlično nadomestila Leanne Chock, ki je bila med leti 85’ in 86’ njihova “tour” menedžerka in je dobro poznala “Rixonov” način bobnanja že od prej. Pravzaprav se je ravno pri “Rixonu” naučila tako odločnega bobnanja. Opazovala ga je na njihovih turnejah in od njega prevzela značilen slog igranja. V tistem času so fantje, ki se jim je občasno pridružila tudi “Leanne”, neutrudno koncertirali po evropskih odrih skupaj z velikimi imeni, kot so bili na primer Jesus and Mary Chain, Gun Club ali “Alan Vega”. V svojem najplodnejšem obdobju, sredi osemdesetih, so bili daleč pred svojim časom. Kasnejši “seattleski” grunge izbruh prav gotovo veliko dolguje njihovi zapuščini. To dokazuje tudi kompilacija, posvečena njihovemu delu, z naslovom “Set It On Fire”. Na omenjeni kompilaciji namreč Mudhoney in Laughing Hyenas obdelujejo njihov material. Številni pomembni glasbeniki The Scientists omenjajo kot svoje vzornike. Med njimi se znajdejo Thurston Moore, Nirvana, pa tudi sodobniki – Jon Spencer Blues Explosion, The White Stripes in avstralski rojaki The Drones. Ni kaj, kar pestra druščina.
Pričujoči koncertni posnetki z naslovom “Sedition” so posneti presenetljivo kvalitetno in pričajo o rutinirani uigranosti, spontanosti in udarnosti njihovega zvoka. Pred nami je ena od zanimivejših koncertnih plošč, ki je izšla v letošnjem letu. Variacija na liniji med noise rockovskim izbruhom, bluesovskim navdihom in garažnim rockom jim še vedno presenetljivo dobro uspeva. Zastrašujoče sveže deluje celotna zasedba. Salmonov bariton je še vedno izjemno prepričljiv, kitare so surovo distorzirane, bobnarka je odločna in natančna, avstralski basovski vratolomnež Boris Sujdovic je še vedno v izjemni formi. Skratka, presenetljivo in hvale vredno. Na posnetkih se znajdejo klasike, kot so na primer nepozabna garažna “Swampland”, ubijalska “Blood Red River ali pa “Set It On Fire in “Backwards Men”. Slišimo lahko torej The Scientists v najboljši možni koncertni različici. To je resnično “swamp rock”, kot so mnogi poimenovali njihov neusmiljen, prodoren in zastrašujoč slog.
The Scientists so bili torej povabljeni na All Tomorrow’s Parties festival s strani velikih Mudhoney, vendar so posnetki nastali kasneje, na koncertu v londonskem “Shepherd’s Bush Empire”, ko so The Scientists podprli bend svojih naslednikov Mudhoney. “Sedition deluje kot nekakšna zbirka njihovih največjih hitov, vendar suvereno obnavljanje in preoblikovanje več kot 25 let starega materiala je še poglobilo dinamičen naboj njihovega ustvarjanja. Zavezanost bogati tradiciji rhythm & bluesa, garažnega rocka in “noiserskega” rockovskega udara deluje pri The Scientists sveže in brezkompromisno.

pripravil Brane Škerjanc


Komentarji
komentiraj >>