Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(2894 bralcev)
Ponedeljek, 6. 8. 2007
Lan



OFF NAPOVEDNIK

/////////////////////////////////////////////////////////////

Poslušate od določil zakona o omejevanju kajenja na rožnodolsko zelenico izgnani OFF program Radia Študent.



OFF PROGRAM

5. avgusta 2007 je stopila v veljavo novela Zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov, katere cilj je popolna zaščita zaposlenih iz vseh poklicnih skupin pred izpostavljenostjo za zdravje škodljivim vplivom tobačnega dima v delovnih prostorih ter zmanjšanje dostopnosti do tobačnih izdelkov mladoletnim osebam. Zakon, ki je bil že v času javne razprave deležen izredno visoke podpore javnosti v višini 80 odstotkov, je bil po ugotovitvah inšpekcijskih služb, ki so že prvi dan opravljale nadzor nad spoštovanjem zakona po celi Sloveniji, dobro sprejet in upoštevan. Nataša Blažko, višja svetovalka na zdravstvenem inšpektoratu:

//////////////////////////////////////////////////////////////

Inšpektorji so sicer v nedeljo, kot je bilo rečeno, po celi Sloveniji pregledali 35 bencinskih servisov, 11 večjih trgovskih centrov in diskontov ter 24 manjših trgovin in prodajaln. Trgovci so bili dobro pripravljeni na začetek veljavnosti zakona, tako inšpektorji večjih kršitev zakona niso ugotovili. Izrekli so 17 opozoril, ki so se nanašala zlasti na manjše pomanjkljivosti v zvezi z objavo prepovedi prodaje tobačnih izdelkov osebam, mlajšim od 18 let.

Uporniki iz sudanske pokrajine Darfur so na pogovorih ta konec tedna v tanzanijski Aruši oblikovali enotno stališče pred prihajajočimi pogajanji z vlado v Kartumu. Predstavili so skupen program za končna pogajanja o delitvi oblasti, bogastva, varnostnih dogovorih, zemlji in humanitarnih vprašanjih. Dodali so, da bi se pogovori s Kartumom morali začeti v dveh do treh mesecih.

Srečanja se sicer nista udeležila ključna predstavnika, idejni oče darfurskih upornikov Abdel Vahid Mohamed Nur, ki je trenutno v izgnanstvu v Parizu, pogovore pa je bojkotiral, saj naj bi bile povabljene uporniške skupine nelegitimne. V Aruši ni bilo tudi Sulejmana Džamusa, ki je v bolnišnici pod nadzorom sudanske vlade kljub zahtevam po njegovi izpustitvi.

Do srečanja vodij ostalih uporniških skupin je prišlo teden dni po sprejetju resolucije združenih narodov o namestitvi mešanih mirovnih enot. 26.000 vojakov naj bi tako prevzelo naloge maloštevilčnega in slabo opremljenega kontingenta Afriške unije.

Predsednik Vzhodnega Timorja Jose Ramos-Horta je za novega premiera imenoval borca za neodvisnost države Xanana Gusmaa, čigar stranka Narodni kongres za obnovo Vzhodnega Timorja je na nedavnih parlamentarnih volitvah zasedla drugo mesto. Gusmao bo kot premier zaprisegel v sredo.

Odločitev je že vzbudila kritike vladajoče stranke Fretilin, ki je na junijskih volitvah zmagala, vendar ima v parlamentu manj sedežev kot Gusmaova koalicija. Ta ima v 63-članskem parlamentu 37 predstavnikov.

Nasilje je v nekdanji portugalski koloniji, ki je po 24-letnem boju proti Indoneziji postala neodvisna država, je pred petimi leti, v času osamosvajanja, zahtevalo 37 smrtnih žrtev, več kot 115.000 ljudi pa je svoje domove zapustilo.

Afganistanski predsednik Hamid Karzaj in George Bush sta v nedeljo zvečer v Camp Davidu začela pogovore o slabšanju varnostnih razmer v Afganistanu, po pričakovanjih pa naj bi govorila tudi o krizi z 21 južnokorejskimi talci, ki jih še vedno zadržujejo talibanski uporniki. Pred pogovori je Karzaj povedal, da niso še nič bližje najdbi vodje mednarodne teroristične mreže Al Kaida Osame bin Ladna, kot so bili pred leti.

Karzaj, ki se je na oblast povzpel leta 2002 s podporo ZDA, pa je pred samim začetkom pogovorov že nakazal tudi potencialno točko razhajanja, ko je namenil nekaj prijaznih besed Iranu, ki ga Washington ocenjuje kot eno glavnih groženj stabilnosti in varnosti v svetu. »Doslej je bil Iran pomočnik in rešitev," je v nedeljskem pogovoru z mediji dejal Karzaj ter dodal, da je Iran podpiral Afganistan v mirovnem procesu, boju proti terorizmu in boju proti drogam. Kot je še poudaril, ima njegova država z Iranom "zelo, zelo dobre, zelo, zelo tesne odnose" in jih namerava ohraniti tudi v prihodnje.

Na vprašanje, ali ve, če se vodja Al Kaide, bin Laden, nahaja v Afganistanu ali Pakistanu, je Karzaj zatrdil, da lahko z gotovostjo odgovori, da ni v Afganistanu, kje je, pa ne ve.

Vojaki na obeh straneh močno zastražene meje med Severno in Južno Korejo so izmenjali vrsto strelov. Gre za prvi tovrstni incident v več kot letu dni. Predstavnik generalštaba južnokorejske vojske je medtem povedal še, da so njihovi vojaki po prvih opozorilnih strelih preko zvočnikov Severne Korejce posvarili pred zaostrovanjem razmer in zahtevali opravičilo. Vojaki na severni strani meje jim sicer zaenkrat niso odgovorili, zato tudi še ni jasno, ali so strele sprožili namerno ali po nesreči. Severno in Južno Korejo od konca Korejske vojne leta 1953 ločuje 248 kilometrov dolga in štiri kilometre široka demilitarizirana cona.

Za bridek konec brez zadnje fume: V Murski Soboti je vrata tradicionalno odprl že 13. Mednarodni romski tabor. Predavanja, delavnice, muzika bodo trajali do 10. avgusta.

OFF je podpisal Lan.












Komentarji
komentiraj >>