Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Vnebovzetje Marije ali Slovenske tiskovne agencije? (4055 bralcev)
Sreda, 15. 8. 2007
tomazza



Že po bežnem pregledu današnjega novičarskega izbora domače osrednje tiskovne agencije, za katero tako rada slepo povzema večina prav tako osrednjih trobil večinskega diskurza, kaj da se na ta dela prost dan dogaja po s cerkvicami na vsakem hribčku posejani domovini, se samo od sebe zastavi vprašanje, koga je pravzaprav vzelo v to na danes še posebej modro rimskokatoliško nebo? Marijo ali Slovensko tiskovno agencijo?

Vsi redni odjemalci vsebin nacionalne tiskovne agencije, kar pa je, če je na to naročen še Radio Študent, gotovo velika večina akterjev domačega medijskega prostora, smo lahko namreč še ob 14.15, Pod rubriko Slovenija, kamor običajno sodijo tudi vse pasje procesije in psevdo-dogodki iz notranje političnega dogajanja, brali točno celih 9 novic. Toda že iz samih tako skrbno skup detih naslovov teh člankov, je še kako očitno, da se na današnji Veliki šmaren, ko se na križ in nebeško avtoriteto iz Vatikana zaklinjajoče se katoliško občestvo množično poda v romarska središča na slovesna bogoslužja, ki jih vodijo slovenski škofi in njihovi namestniki, neposredno ne nanašata samo dve. Ostalih sedem pa več ali manj že v naslovih navaja, kaj da so po v vsej državi besedno opletali slovenski škofi, katerih inflacije smo bili kot izraz zadovoljstva generalnega štaba v Vatikanu nad dobro potekajočo rekatolizacijo dežele priča zadnja leta.

Slovenska tiskovna agencija, ki jo s preverjeno trdo, a do po postanem dehteče sproščenosti na oblasti ubogljivo roko kot vršilka dolžnosti direktorice vodi Alenka Paulin, za samo vsebinskost pa je predvsem direktorici in politični opciji v vladi odgovoren Borut Meško, je družba z omejeno odgovornostjo, torej d.o.o., v lasti Republike Slovenije. Nadalje je, kot črno na belem piše takoj v drugem predstavitvenem stavku na spletnih straneh nacionalne tiskovne agencije, ta začela delovati 20. junija 1991, torej pet dni pred razglasitvijo neodvisnosti Republike. Povsem nedvoumno je predstavljeno tudi njeno takratno poslanstvo. Ustanovljena je bila zato, da ponese v svet glas o slovenski državi in da prispeva k pretoku informacij za potrebe slovenskih medijev.

In kakšen je torej ta glas o slovenski državi, kako jo bodo torej na današnji Veliki šmaren videli drugod v tujini? Tako kot bodo torej o njej informacije širila domača trobila večinskega diskurza, v katerih pa lahko o tem, kaj da se je v politično omembe vrednem smislu danes pripetilo,0 razen tega, da je Janez Janša nekaj zamešal z urami petkovih ločenih sestankov s koalicijo in opozicijo o gordijskem vozlu neurejenih vprašanj s Hrvaško, točno kronološko po naslovih povzeto vidite zgolj sledeče: Na veliki šmaren praznične maše po vsej državi, Zaporniški duhovnik Friškovec: Zapor niso le štiri stene, Turnišče od danes osrednje škofijsko Marijino romarsko svetišče, Koprski škof Metod Pirih nagovoril vernike v Logu pri Vipavi, Celjski škof Stres: Smisel življenja ni v uživanju za vsako ceno, Nadškof Kramberger: Marijino vnebovzetje za kristjane druga velika noč in še Uran danes na Brezjah predvsem o veri in pravih odločitvah.

Tako to gre. Generalštab v Vatikanu je brez dvoma lahko zadovoljen, gotovo pa nekoliko manj snovalci slovenske ustave, ki si take s križem in mečem vsiljene sproščenosti, kot jo narekuje rimskokatoliška večina, slepo v skladu s še pred zadnjimi volitvami dogovorjeno ceno za pridigarsko podporo na nedeljskih zborovanjih v cerkvah po vsej državi pa izvaja politika predsednika vlade Janeza Janše, prosto po ustavnemu določilu, da pa je Slovenija le sekularna, torej politično od vere ločena država, le niso zamislili.

Toda je kot je. Tudi na Slovenskem je Rimskokatoliška cerkev gotovo nad politično opcijo na državni oblasti. Ta se naj bi namreč vsake toliko vsaj zamenjala, medtem ko cerkvice po vsakem omembe vrednem hribčku širom domovine in pastirji v njih, opcije, ki ji pripadajo pač sploh ne menjajo. Se pa celo, prosto po nagovoru mariborskega nadškofa in metropolita Franca Krambergerja na Ptujski gori, ta domnevno 2 tisoč let stara verska ideologija smatra za nič manj kot pa za branik obstoječe civilizacije. Tako je namreč evropskemu človeku obznanil nadškof Kramberger. Če se boš odrekel krščanskim koreninam in se vase zaprl pred Bogom, se boš odpovedal svoji prihodnosti, saj da namreč poznamo veliko starih civilizacij, ki so v svojem izobilju pozabile na temeljne človeške vrednote in na boga, in so zato šle v pozabo, so preminule in jih ni več.

Takšne zlovešče prihodnosti se bodo torej ob današnjem največjem poletnem prazniku domačega rimskokatoliškega občestva množično odrekali romarji po romarskih središčih po vsej državi in se zaklinjali ter še nekaj malo neobdavčenih novcev prispevali samooklicanemu monopolistu nad temeljnimi človeškimi vrednotami, ki ga je že pred časom tovariš Brane Koncilja razglasil kar za Vatikan d.d. Toda te neobdavčene nabirke tudi ob tokratnem Marijinem vnebovzetju, res niso prav nič kaj posebno novega.

Gotovo pa je novo to, da si pod vršilko dolžnosti direktorice ne Marije pač pa Alenke Pavlin, povsem upravičeno zastavimo vprašanje, koga je pravzaprav danes vzelo to rimskokatoliško nebo. Marijo ali Slovensko tiskovno agencijo? Natančnega odgovora na to dilemo sicer ni, je pa s tem dokončno jasno, da je bila Slovenska tiskovna agencija že ob svoji tik pred osamosvojitveni ustanovitvi osmišljena predvsem kot agitpropovsko in koalicijski politiki podrejeno trobilo.

ODPOVED: Tudi za tokratni praznični N-euro moment sem z vnebovzetjem slovenske tiskovne agencije delovno v zobeh poskrbel Tomaž Z.





Komentarji
komentiraj >>