Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Univerzitetni info blok (3948 bralcev)
Ponedeljek, 1. 10. 2007
MarkoO



Odvijal se je zadnji teden pred začetkom nove sezone študija. Na polju slave se v naši prelepi evropski državici ni zgodilo kaj dosti. Gledali smo, kako rastejo številke škode, ki je nastala zaradi pretekle ujme, razmišljali o tem in o onem ter spremljali politiziranje naših poslancev in poslank o šolstvu. Pa poglejmo podrobneje.

Pretekli teden je zaznamovalo predvsem zasedanje Državnega zbora, na katerem se je nadaljevalo z razpravo o noveli zakona o osnovni šoli. Minister Zver je izrazil prepričanje, da bodo učinki tako novele o osnovni šoli kot novele o financiranju vzgoje in izobraževanja pozitivno delovali na dvig kakovosti slovenskih šol. Predsednik odbora za šolstvo in poslanec SDS Branko Grims je s svojo predstavitvijo mnenja matičnega odbora razjezil številne opozicijske poslance.

Grims je izpostavil soglasnost tako koalicije kot opozicije, da se opravi javno predstavitev mnenj o predlogu novele. Prav to je namreč na seji odbora sprožilo eno od polemik, saj je opozicija tedaj menila, da je za javno predstavitev mnenj prepozno, ko matični odbor že opravi drugo obravnavo zakonskega besedila. Grims je bil zato označen kot veliki manipulator.

Sicer pa so poslanci v okviru novele zakona o osnovni šoli sprejeli dve dopolnili, ki so ju predlagale koalicijske stranke, ostalih osem opozicijskih predlogov pa je poslanska skupina v večini zavrnila. Podobno je bilo pri sprejemanju dopolnil k ZOFVI, kjer je poslanska večina sprejela dve koalicijski dopolnili, 13 opozicijskih pa zavrnila. DZ je tako opravil drugo obravnavo novel zakona o osnovni šoli in zakona o financiranju in organizaciji vzgoje in izobraževanja. Tretjo obravnavo zakonov bodo poslanci opravili na naslednji redni seji, predvidoma oktobra.

Naslednji dan so poslanke in poslanci v okviru rednega zasedanja Državnega zbora opravili razpravo o resoluciji o nacionalnem programu visokega šolstva 2007-2010. Po mnenju nekaterih iz opozicije je ta celo prispevala k odstopu visokošolskega ministra Zupana. Kakor koli, zasedanje se je odvilo brez opozicijskih poslanskih skupin, prisotne poslanke in poslanci pa so resolucijo sprejeli. Resolucija med drugim predvideva enotnejši visokošolsko-raziskovalni prostor z željo po pospešitvi izmenjave znanja v trikotniku visoko šolstvo-znanost-gospodarstvo. Dokument ureja tudi izboljšanje razmer za študij, hkrati pa povečanje števila diplomantov glede na število vpisanih študentov.

Resolucija prav tako predvideva povečanje sredstev za visokošolsko izobraževanje in raziskovalno delo ter števila visokošolskih zavodov. Cilj je namreč, da bi imela država od sedem do deset univerz oz. visokošolskih ter inovacijskih središč, želja pa je tudi spodbujati internacionalizacijo visokega šolstva.

Kot smo že omenili, opozicija se je odločila, da bo sejo obstruirala, v LDS pa so kasneje izjavili, da so pripravljeni iti celo v skrajnost in o resoluciji razpisati referendum. Že dalj časa je namreč znano, da omenjena resolucija kreše mnenja v eno in v drugo smer. Na Ministrstvu za šolstvo in šport so se že isti dan odzvali na mnenja opozicije in dejali, da je kakršno koli politiziranje pri sprejemanju nove šolske zakonodaje popolnoma nesmiselno.

Sicer pa je danes dan D za bodočo visokošolsko ministrico Mojco Kucler Dolinar. Po uspešni predstavitvi na matičnem odboru in zeleni luči tudi s strani premiera Janeza Janše danes Kucler Dolinarjevo čaka še odločanje poslancev. 35-letna bodoča ministrica za imenovanje potrebuje navadno večino, ki pa jo bo skoraj zagotovo dobila. Z imenovanjem Kucler Dolinarjeve se bo Slovenija ob predsedovanju Evropski uniji lahko ponašala kar s tremi ministricami v vladi.

Medtem ko nekateri razpravljajo, drugi dejansko nekaj naredijo. Študentska organizacija Univerze v Mariboru je namreč za vse študente pod svojim okriljem pripravila informativno akcijo, s katero bodo bodočim bruckam in brucem olajšali vklop v visokošolsko odisejado. V študentskem priročniku Dostop so zbrane vse informacije o študiju, Univerzi v Mariboru in njenih članicah, pravicah in dolžnostih študentov času študija, študentski prehrani, štipendiranju, bivanju in ostalih elementih študentske socialne varnosti. Pozabili niso niti na aktivnosti v prostem času, ki jih pri organizaciji prirejajo čez vse leto. Da bodo vedeli, kako in kaj.

---------------------------------
ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK
---------------------------------

Prihajajoči teden pomeni za novopečene študente predvsem začetek novega obdobja ter vstop v začetne faze adolescence. Začenja se namreč novo študijsko leto. V okviru tega se bo odvilo veliko srečanj, okroglih miz, raznoraznih razprav ter podobnega. Večina fakultet tako vabi na uvodna srečanja, nato pa na druženje pred Kongresnim trgom, ki je namenjeno vsem zaposlenim na fakultetam in vsem študentom.

Kiberpipa vas vljudno vabi na druženje, klepet in zabavo ob otvoritvi nove, sedme programske sezone, ki se začne z oktobrom. Otvoritev se bo odvijala danes, 1. oktobra, ob 20. uri, v Cafe Metropol na Kersnikovi 6.

Infoblok je spesnil Marko O.


Komentarji
komentiraj >>