Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Torek, 9. 10. ´07 ob 19.00 (ponovitev 16. 10. ´07 ob 10.00) EL MICHAELS AFFAIR: Sounding Out The City (Truth & Soul, 2007) (2694 bralcev)
Torek, 9. 10. 2007
Borja



* El Michels Affair je precej enigmatična skupina, ki prihaja iz Brooklyna, ZDA. Vodja zasedbe je Leon »El« Michels, mladi glasbeni retro vizionar, ki sodeluje z založbo Truth & Soul že od samega začetka, od ustanovitve oziroma še dlje. In kako je to sploh možno?
Začelo se je, ko se je lastnik bolj znane funk soul založbe Soul Fire, Phillip Lehman, odločil, da je čas, da se upokoji. Takrat je Leonu in njegovemu kolegu Jeffu Silvermanu zapustil oziroma za majhen denar prodal analogni studio, nekaj opreme in cel katalog svoje založbe. Kar je bilo seveda več kot dovolj, da sta fanta začela razmišljati o vodenju lastne založbe. Lehman je Michelsu zaupal in prodal zapuščino založbe Soul Fire, ker je Michels pred tem z njim že sodeloval. Takrat dvajsetletnik je bil namreč član hišne skupine založbe, ki se je imenovala The Mighty Imperials. Imperialsi so igrali značilen masten, težek retro funk. Ko pa se je založba prestrukturirala (če lahko sploh tako rečemo, saj gre za res malo institucijo, ki je pač zamenjala vodjo) in spremenila ime v Truth & Soul, se je spremenil tudi zvok. Leon Michels je sestavil novo skupino z novim imenom, El Michels Affair. Njihov zvok je veliko bolj soulovski kot funkovski, precej ležeren in premišljen. Zasedba je dejansko izpilila slog, ki je nadvse specifičen in prepoznaven, močno spominja na produkcijo sedemdesetih let.

El Michels Affair so opozorili nase predvsem s priredbami kultnih komadov rap skupine iz Staten Islanda, Wu-Tang Clana. Gre za soulersko navdihnjene priredbe klasik, kot so C.R.E.A.M., Glaciers of Ice, Bring da Ruckus, Ice Cream ... Te priredbe so potem izdajali na 7'' singlih, serijo pa so poimenovali The Shaolin Series. Žive interpretacije so bile precej odmevne po celem svetu, tudi v New Yorku, saj so jih opazili tudi sami Wu-ji. In sledilo je precej »nenahajpano«, nereklamirano, spontano sodelovanje. S članom Wu-Tang Clana Raekwonom so namreč posneli EP (The PJ's from Afar) in z njim pa tudi s celo skupino celo nastopali po raznih odrih v ZDA. No, nekako v ozadju pa so El Michels Affair vmes izdali tudi album Sounding Out the City. Prav neverjetno je, kako slaba je bila promocija za ta album, sploh če upoštevamo njegovo sijajnost. Plošča je sprva izšla povsem prezrto lani poleti, vendar pa je bila takrat naklada zelo majhna. Kljub temu da so se pri založbi Truth & Soul močno »potrudili«, da bi o izidu izvedlo čim manj ljudi, pa je kvaliteta glasbe zmagala in plošček je bil po nekaj mesecih razprodan. In tako smo letos dobili ponovno izdajo.
Na Sounding Out the City najdemo enajst kratkih posnetkov. Prav vsi so dolgi približno tri minute, kar je bila v šestdesetih in sedemdesetih letih pač forma 7'' singla. In glasba skupine EL Michels Affair ne spominja na najboljša leta soula le formalno. Za album Sounding Out the City lahko suvereno rečemo, da dejansko zveni, kot da bi bil posnet v začetku sedemdesetih let. Material je povsem zrnat, masten, frenkvenčno zamazan. Zvoki elementov se prekrivajo in lahko bi celo govorili o nekakšnem »wall of soundu«, če glasba ne bi bila tako laid back, tako ležerna. Kar pa ne pomeni, da je banalna. Aranžmaji so bistri, predvsem pihalna sekcija je postavljena odlično. Michels je album zmiksal, poleg tega pa igra saksofon, flavto, bas in kitaro. Fant očitno ve, kaj dela, saj je bil povsem kos tako veliki vlogi pri nastanku plošče Sounding Out the City. Vrhunce na albumu bi težko izpostavili, saj je ena glavnih odlik zvočna kontinuiteta, ki je verjetno rezultat tega, da je bil material posnet relativno hitro, v nekaj sešnih.

Album Sounding Out The City se konča s priredbo komada »Hung Up on my Baby«, ki ga je napisal Isaac Hayes za film Tough Guys. Gre za izvrstno interpretacijo, ki postavi najprepoznavnejše elemente komada (razen pihal) nekoliko v ozadje. Prav tako se originala loti inovativno v zvrstnem smislu. Soulovsko klasiko so namreč nekoliko »zdubbali«, osnova je debela bas linija in zadeva že nekoliko spominja na soul glasbo Doddovega Studia One iz Jamajke. To, da je edina priredba na albumu prav od Isaaca Hayesa, pa ni naključje. Če bi res morali popredalčkati muziko skupine El Michels Affair, bi rekli, da še najbolj spominja na (manj znane) instrumentalne kompozicije Hayesa, ki jih je pisal večinoma za filmsko glasbo (Tough Guys, Truck Turner ...). In Isaacu s primerjavo ne delamo krivice, saj je Sounding Out the City eden najboljših retro soul izdelkov zadnjih let. Ker je album Sounding Out the City precej kratek, smo dodali še posrečeno priredbo rap klasike C.R.E.A.M., originalno Wu-Tang Clan, tukaj pa verzija v živo skupine EL Michels Affair.

pripravil Borja Močnik



Komentarji
komentiraj >>