Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
nekontroliran britoff (4715 bralcev)
Sreda, 10. 10. 2007
Urh



OB 7-ih

Sudanska vlada je kljub mirovnemu sporazumu, ki je bil sklenjen z uporniško skupino »Osvobodilne armade«, le-to napadla v darfurskem mestu Muhajiriya, kjer je izgubilo življenje več ljudi. V spopadih naj bi šlo za to, da bi si sudanska oblast pridobila čim več moči pred mirovnimi pogajanji, ki se bodo dogajala v Libiji konec tega meseca.

Ameriško vrhovno sodišče je zavrnilo pritožbo nemškega državljana libanonskega porekla Khaleda al-Masirija, ki CIO obtožuje ugrabitve in mučenja v Evropi – natančneje v Makedoniji. To ni osamljen primer, saj vemo, da so evropske države velikokrat zamižale pred dejanji ZDA, ki so v tako imenovanem boju proti terorizmu kršile njihovo suveriniteto in mednarodno pravo. In seveda, vrhovno sodišče odločitve ni komentiralo v imenu državne varnosti.

Okrožno sodišče v Ljubljani je zavrnilo obtožnico generalnega državnega tožilstva, ker le-to ni predložilo dovolj dokazov proti nekdanjemu direktorju SOVE Iztoku Podbregarju za zlorabo položaja. Tako ima državno tožilstvo še dva dni časa, da obtožnico dopolni, če hoče Podbregarja dejansko obsoditi za prisluškovalno afero, ki še vedno razplamteva strasti in so v njih vključeni tako Janša kot Rop pa tudi novinar Vodušek.

Kosovki premier Agim Čeku meni, da bo Kosovo, v kolikor ne bo prišlo do dogovora o statusu te pokrajine do 10. decembra, kar je datum, do katerega naj bi prišla do rezultata pogajalska trojka EU, ZDA in Rusija, enostransko razglasilo prihodnost. Takšna poteza pa ne bi razveselila nobenega iz pogajalske trojke in bi lahko celo škodovala interesom kosovskih Albancev.

OB 8-ih

Zaradi nekontroliranega nasilja v Iraku vedno več ljudi želi prebegniti v sosednje province, a so lokalne oblasti to možnost poostrile. Razlog je ta, da lokalne vlade v Iraku nimajo dovolj finančnih sredstev, da bi preživljale begunce. Po podatkih združenih narodov je po ameriški invaziji leta 2003 približno 2,2 milijonov Iračanov razseljenih.

Indijski 'štockmarket' oziroma njegov index se veča iz dneva v dan, tako da je dosegel že rekordnih 18.000 točk. Gre za posledico tega, da so tuje firme samo letos v indijsko gospodarstvo investirale 10 milijard dolarjev. Seveda pa vsi ti borzi podatki ne znajo rešiti revščine v Indiji, kot tudi korporacije, ki v njo investirajo, nimajo tega namena.

Če smo že pri zaslužkih, moramo povedati, da se Japonci čudijo, ker turiste, ki jih obiščejo, večinoma bolj zanima nakupovanje kot pa japonske kulturne znamenitosti. Tako kar 35 odstotkov prišlekov iz tujine prej poseže po elektronskih napravah in oblačilih kot pa po vstopninah za kulturne znamenitosti. Ampak to je za gospodarstvo vzhajajočega sonca zagotovo bolj pomembno kot pa kulturne znamenitosti, ki pač v proračun ne vržejo zadosti denarja.

Za gotovo pa bo turistično zanimiv ta konec tedna v Beogradu, kjer bo potekal festival slivovice, ki je roko na srce, ena najljubših žganj srbov. In da festival ne bi izpadel kot nepomemben, ga bo odprl sam srbski minister za kmetijstvo Slobodan Milosavljević. Da pa na festivalu ne bo zastopana zgolj slivovica, bodo poskrbela tuja veleposlaništva, saj bosta svoje pijače predstavila tudi Kuba in Hrvaška. Svaka jim čast kljub trenutno zgodnji uri, ko nam alkohol še ne gre po glavi.

OB 9-ih

Kosovo pričakovano ostaja nerešena uganka za mednarodne institucije in javnost. Tako se za zaprtimi vrati Varnostnega sveta Združenih narodov ni zgodilo nič konkretnega o prihodnosti te pokrajine, razen tega, da je vodja misije Združenih narodov za Kosovo Joachim Rucker pozval Srbe, naj ne bojkotirajo kosovskih volitev, ki so razpisane za 17. november. Še vedno pa ostaja 10. december datum, do katerega naj bi kosovski Albanci in Srbi sklenili sporazum o statusu Kosova.

Sodišče Sierre Leone, ki ga podpirajo združeni narodi, je obsodilo Moinina Fofano in Alieua Kondewo na šest letno kazen zaradi zločinov, ki sta jih zagrešila med državljansko vojno, ki se je končala leta 2002. Fofano in Kondewo sta bila pripadnika upornikov med vojno oziroma revolucionarne združene fronte. Kritiki pa pravijo, da kljub tej obsodbi sodišče še vedno deluje prepočasi, za gotovo pa se z obsodbo ne strinjajo uporniki.

Kritične so tudi razne organizacije ob svetovnem dnevu duševnega zdravja. Čemu se bodo letos ob tej priložnosti posvetila nevladna združenja, nam bo povedala predstavnica ŠENT-a Barbara Dolničar.



Parlamentarni odbor za lokalno samoupravo in regionalni razvoj se bo ponovno ukvarjal s predlaganim zakonom o pokrajinah, kateremu ni in ni videti političnega konsenza tudi znotraj koalicije in ne samo v razmerju pozicija - opozicija. Več o poteku seje in pa stališču do dopolnil k zakonu nam bo povedal član koalicije in vodja poslanske skupine Desusa Franc Žnidaršič.



Britoff je pripravil Urh.








Povezave na tedenske oddaje Aktualnopolitične redakcije Radia Študent:

Okrogla miza Urh in Andraž s tremi predsedniškimi kandidati: Gaspari, Jelinčič in Krajnc

Zeitgeist ekipe AinA z naslovom "Privatna vojska v Iraku ali kako se je divji zahod naselil v deželi naftnih vrelcev"

APR Intervju: Vladimir Vodusek


APR Intervju: Intervju s Fabrizijem Mosegujem o Hughu Chavezu

Kultivator z naslovom "O peticiji proti peticiji slovenskih novinarjev " izpod prstov Urha in Borisa

En azil prosim:Oddaja pod okriljem društva matafir na temo; Mladoletniki brez spremstva

(tudi) vredno ogleda:

Recenzija Urha in Erika filma Rambo 3. Celotna oddaja je na voljo v poslušljivi obliki

APR Intervju: Brank Grims, polsanec SDS - Svaka mu čast (čas trajanaja : 1 ura)











Komentarji
komentiraj >>