Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
DPU poročilo - 6.12.2997 (5317 bralcev)
Ponedeljek, 10. 12. 2007
DPU



Predavanje Žige Cerkvenika z naslovom Izvor totalitarizma je predavatelj začel z lociranjem izvora samega pojma, ki ga je umestil v 20. leta 20. stoletja. Takrat se je v fašistični Italiji prvič pojavila ideja totalne oblasti in države. Kasneje, v 40. letih, je ta pojem dobil svoje mesto tudi znotraj politične teorije, predvsem po zaslugi liberalni teoretikov, kot sta Hannah Arendt in Karl Popper. Teoretizacija totalitarizma je pri teh avtorjih dejansko predstavljala predhodnico politične in ideološke legitimacije zahodne liberalne demokracije kot protipol totalitarnim režimom. Ta ideološka operacija legitimiranja demokracije se je utrdila predvsem v 60. letih 20. stoletja.

Drugi del predavanja je predavatelj posvetil temu, čemur Alain Badiou pravi totalitarizem demokracije. Preko različnih praktičnih primerov je predavatelj pokazal, kako so izbire v kapitalizmu kot inherentnemu demokraciji sami pravzaprav ne-izbire. Pri tem je izpostavil banalen, a nadvse zgovoren primer možnosti izbire med Coca Colo in Pepsi. Na tej podlagi je predavatelj svoje predavanje strnil v tezo, da gre pri opoziciji med demokracijo in totalitarizmom v končni fazi za razliko med preferenco in izbiro. V demokraciji ima tako preferenca primat nad izbiro, medtem ko je v totalitarnih sistemih sama izbira pred preferenco.

V sklepnem delu se je predavatelj dotaknil še zadnjega »totalitarnega« fenomena, koncepta Velikega brata, ki ga v številnih leposlovnih delih avtorji predstavijo kot paradigmo totalitarnega nadzora. Zanimiv paradoks Velikega brata je v tem, da je sredstvo nekdanjega totalitarnega nadzora sedaj postalo predmet zabave. Nasprotno od teze, da so novodobni resničnostni šovi pravzaprav ekscesi, je predavatelj zaključil, da so tovrstni fenomeni indikator tega, da tudi v demokracijah ljudje uživajo v tem, da igrajo svoje družbene vloge za pogled nekoga – za pogled Velikega Drugega.

Prihodnjič bo na Delavsko-punkerski univerzi predaval Primož Krašovec z naslovom predavanja: »Za svobodo, za kruh - o partizanski svobodi«. Predavanje bo skromen poskus prakticiranja historičnega materializma po navodilih Walterja Benjamina, v katerem bo predavatelj poskušal sovražniku, pred katerim niso varni niti in še posebej mrtvi, iztrgati ireduktibilno revolucionarno razsežnost partizanskega boja.

Poročilo je napisal Boštjan Nedoh.

 

 


 

 

 


 

 

 


 



Povezave na tedenske oddaje Aktualnopolitične redakcije Radia Študent:

Kultivator o politizaciji političnih zapornikov

Terminal Andrej Pavlišič o Krasnem novem Schengenu

Zeitgeist Urh se je pogovarjal z Gregorjem Strojinom, svetovalcem vrhovnega sodišča v Sloveniji in soustanoviteljem zavoda POLIS

Kultivator Urh in Luka sta se ukvarjala s predlagano versko oskrbo policije, vojske in podobnih institucij

Drogerija (intervju 1h30min) Matej Janković se je pogovarjal z dr. Stanislavom Grofom

Kultivator Urh in Boris sta se ukvarjala s Hrvaškimi volitvami v Sabor

Okrogla miza Sunitski trikotnik smrti se je z aktivisti in novinarji iz Slovenije in tujine pogovarjal o množičnih medijih in manipulaciji

OFF priloga vložena interpelacija zoper notranjega ministra Dragutina Mateja

PLJUNKI POZABE Lan je gostil predsednika Sindikalne konference samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in informiranja, Denisa Miklavčiča.

Kultivator Urh in Boris V sta poglabljala politično krizo v državi

Terminal premierni Terminal Andreja Pavlišiča

Off priloga poročilo o okrogli mizi na temo šolskega zakona, ki so jo organizirali študentje teologije

Zeitgeist Urh, Boris in Lan so po drugem krogu volitev harali po štabih od Peterleta in Türka

OFF Priloga Miheljak o grožnji Janše z odstopom vlade

OFF Komentar Borisova razmišljanja o predsedniških volitvah

Erikovo Javljanje kronološko zaporedje Erikovih javljanj iz turško-iraške meje

Drogerija Matej J. se je ukvarjal z Martinovim

 


 

 

 


 

 

 


 









Komentarji
komentiraj >>