Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Off predbožičnih štumfov (4779 bralcev)
Ponedeljek, 10. 12. 2007
Matej J



NAPOVEDNIK

Na današnji dan se po svetu praznujejo človekove pravice. Pri nas bosta dan obeležila dva visoka dogodka, vlada bo praznovala v Cankarjevem domu, kjer se bo poklonilo žrtvam političnega nasilja rajnke Jugoslavije, drugi pa se bo odvijal v vili Podrožnik pod okriljem varuhinje človekovih pravic Zdenke Čebašek Travnik, ki naj bi obelodanila stisko, ki jo doživljajo nekatere skupine danes.
Tudi v Kirgizistanu se borijo proti nedavnemu sistemu. A na nekoliko drugačen način. Po želji vzpostavitve novih simbolov malikovanja so se odrekli Dedku mrazu in šli na lov za Božičkom. Vlada je sprejela odlok, s katerim je začela preiskavo, ki naj bi dokazala, da Božiček živi prav pri njih in ne na severnem tečaju. Kar koli že bodo odkrili, je malo verjetno, da bo ljudstvo imelo več na mizi in manj udarcev na tilniku in tudi praznovanje človekovih pravic nam jutri z njimi ne bo postreglo.



PROGRAM

Zmagovalec predsedniških volitev v srbski republiki je kandidat Stranke neodvisnih socialdemokratov Rajko Kuzmanović, doslej predsednik Akademije znanosti in umetnosti, ki bo nasledil pred mesecema preminulega Milana Jelića, tudi člana SNSD-ja. Prejel je približno 45 odstotkov glasov, medtem ko je njegov glavni protikandidat, Ognjen Tadić, član nacionalistične Srbske demokratske stranke, prejel dobrih 33 odstotkov.

Pahorjeva SD se že pripravlja na volitve. Kolegij stranke je sprejel odločitev, da v primeru zmage na prihodnjih volitvah mandat za vodenje vlade prejme predsednik stranke Borut Pahor.
V primeru, da odločitev potrdi tudi predsedstvo stranke, se namerava Pahor še pred novim letom sestati s kandidati, ki bi v primeru zmage prevzeli ministrske vajeti.

Predsednik Bolivije Evo Morales je v parlament poslal sveženj predlogov za spremembo ustave, te pa je sprejelo 153 od 255-ih zakonodajalcev. Pozicija slavi, opozicija, ki je sejo obstruirala, pa opozarja, da gre za kršitev ustave, saj je za spremembo te potrebna dvotretjinska večina vseh članov. Sprememba ustave, ki jo mora potrditi še ljudstvo, na referendumu predvideva večje pristojnosti predsednika nad naravnimi viri, razpustitev dvodomnega sistema v enodomnega, domorodci bi pridobili obsežnejše pravice predvsem nad zemljo, nova ustava pa naj bi zagotovila še implementacijo raznih socialističnih reform. V protestih proti spremembam so doslej umrle tri osebe med spopadi s policijo.

Vrh med Evropsko unijo in Afriko je zvabil kar 67 voditeljev v Lizbono. A kaj več kot priložnosti za fotografiranje in izražanje nezadovoljstva simpozij ni dosegel. Gostitelj, portugalski predsednik Jose Socrates, ki je sprva govoril o sestanku »enakih«, je ob zaključku vrha povedal, da je srečanje že samo po sebi dosežek. Evropska unija je pred začetkom pogajanj vrh označila kot novo poglavje odnosov med kontinentoma, saj odslej Evropa ne bo imela več donatorskega, temveč partnerski odnos do Afrike.
Sklenitev novega strateškega partnerstva vključuje področja, kot so trgovina, energetika, podnebne spremembe, človekove pravice in migracije, predvsem pa predvideva veliko nadaljnjega dela pri usklajevanju teh področij. Afričani v glavnem vidijo poskus evropskih veljakov po boljših odnosih kot odgovor na vse večjo prisotnost kitajskega kapitala v Afriki. Vrha se je udeležil tudi zimbabvejski predsednik Robert Mugabe, kateremu je sicer prepovedan vstop v EU, a se brez njega srečanja ne bi udeležili številni drugi afriški voditelji. Zaradi njegove prisotnosti pa se srečanja ni udeležil britanski Gordon Brown.

Izvenparlamentarna stranka AS se je uradno pripojila parlamentarni stranki Zares. O razlogih za spojitev nam bo več povedal zdaj že bivši predsednik AS-a in novi podpredsednik Zares-a Franci Kek.


Časopis Finance organizira okroglo mizo o Novi kreditni Banki Maribor. O razlogih za diskusijo in problemih ob prodaji delnic NKBM-a nam bo več povedal urednik Mojih Financ in voditelj srečanja Matjaž Nudorfer:


Off je pripravil Matej J., sledi poročilo s četrtkovega predavanja delavsko-pankerske univerze, nato pa prisluhnite še komentarju Borisa z naslovom 'pristavljanje političnih piskrčkov'.










Povezave na tedenske oddaje Aktualnopolitične redakcije Radia Študent:

Kultivator o politizaciji političnih zapornikov

Terminal Andrej Pavlišič o Krasnem novem Schengenu

Zeitgeist Urh se je pogovarjal z Gregorjem Strojinom, svetovalcem vrhovnega sodišča v Sloveniji in soustanoviteljem zavoda POLIS

Kultivator Urh in Luka sta se ukvarjala s predlagano versko oskrbo policije, vojske in podobnih institucij

Drogerija (intervju 1h30min) Matej Janković se je pogovarjal z dr. Stanislavom Grofom

Kultivator Urh in Boris sta se ukvarjala s Hrvaškimi volitvami v Sabor

Okrogla miza Sunitski trikotnik smrti se je z aktivisti in novinarji iz Slovenije in tujine pogovarjal o množičnih medijih in manipulaciji

OFF priloga vložena interpelacija zoper notranjega ministra Dragutina Mateja

PLJUNKI POZABE Lan je gostil predsednika Sindikalne konference samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in informiranja, Denisa Miklavčiča.

Kultivator Urh in Boris V sta poglabljala politično krizo v državi

Terminal premierni Terminal Andreja Pavlišiča

Off priloga poročilo o okrogli mizi na temo šolskega zakona, ki so jo organizirali študentje teologije

Zeitgeist Urh, Boris in Lan so po drugem krogu volitev harali po štabih od Peterleta in Türka

OFF Priloga Miheljak o grožnji Janše z odstopom vlade

OFF Komentar Borisova razmišljanja o predsedniških volitvah

Erikovo Javljanje kronološko zaporedje Erikovih javljanj iz turško-iraške meje

Drogerija Matej J. se je ukvarjal z Martinovim











Komentarji
komentiraj >>