Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
»Pristavljanje političnih piskrčkov« (4925 bralcev)
Ponedeljek, 10. 12. 2007
Boris V.



V manj kot enem mesecu smo bili v Sloveniji priča dvema političnima rošadama, ki morda nakazujeta nek nov trend v prihodnosti domače politične scene. Govorimo namreč o potezah dveh izvenparlamentarnih strank, in sicer pred kratkim nastalih »Krščanskih socialistov« ter »Aktivne Slovenije«. Prvi, ki se predstavljajo kot alternativa kristjanom in želijo s pridevnikom »krščanski« loviti glasove na desni, z drugim delom imena, torej »socialisti«, pa hočejo ostati privlačni tudi za levičarje, so napovedali, da bodo njihovi kandidati na prihodnjih parlamentarnih volitvah nastopali na listah Socialnih demokratov. »Aktivna Slovenija« pa se je prejšnji teden odločila pripojiti k drugi novoustanovljeni stranki, »Zares«, in tako povečati svoje možnosti za vstop v harem, pardon, hram slovenske demokracije.

»Krščanski socialisti« so sicer zanikali, da bodo stranko razpustili, in pravijo, da bodo zgolj izkoristili razpoznavnost »Socialnih demokratov« ter preko njih skušali prilesti v parlament. Pravijo, da so si programsko dovolj blizu, da bi lahko sodelovali tudi na ta način, vseeno pa se zdi takšna poteza oportunistična. Zakaj sploh ustanavljati novo stranko, če na prvih parlamentarnih volitvah zavržeš svoj »jaz« in se prisesaš na stranko, ki je morda res sorodna, vseeno pa del tistega političnega okvira, ki si ga nove stranke, vsaj deklarativno, želijo razširiti? Kakršne koli že, razlike med programoma obeh strank so. Kaj lahko torej volivec pričakuje od stranke, ki je pripravljena delati programske kompromise, še preden se sploh približa poziciji, do katere skuša priti s svojim lastnim programom?

Če že pristanemo na politični pragmatizem in nam je torej jasno, zakaj »Krščanski socialisti« želijo k »Socialnim demokratom«, se vseeno postavlja vprašanje, zakaj so na to pristali Pahor in ekipa? Vse javnomnenjske ankete že pol leta kažejo visoko podporo SD-ju in par neznanih kandidatov, članov neke neznane stranke, jim verjetno pri tem ne morejo še dodatno pomagati. Vsaj na prvi pogled ne. Morda Pahor računa na videz odprtosti in pripravljenosti do sodelovanja, morda pa le zbira zaveznike pred odločilno fazo, ki je šele pred nami oziroma njimi. Vsekakor čudna zadevščina, ki pa veliko pove o načelnosti »Krščanskih socialistov«, pa tudi »Socialnih demokratov«.

Vendar od teh drugih tega niti ni za pričakovati, še posebej po nehigieničnem prestopu ex-LDS poslancev med še trajajočim mandatom v njihovo poslansko skupino, kar jih je povzdignilo v najmočnejšo opozicijsko stranko. Toliko o potrebnem mandatu volivcev, ki ga Pahor izpostavlja kot nujnega za prevzem oblasti.

Če je parazitiranje »Krščanskih socialistov« čudno, čeprav razumljivo, kaj lahko porečemo na dogovor med »Zares« in »Aktivno Slovenijo«? Drugi so izvenparlamentarna stranka, prva pa parlamentarna, čeprav mandata volivcev s temi načeli, s katerimi se zdaj tako hvali, sploh ni dobila in je njeno bivanje v parlamentu bolj rezultat politične kuhinje kot pa prepričanosti volivcev. »Aktivna Slovenija« se bo kar pripojila k »Zares« in jo tako bojda okrepila pred nastopom na parlamentarnih volitvah. Kakšni so motivi »Zaresa«, ne vemo. Predstavlja se kot edini resni plesalec na slovenskem političnem parketu, čeprav vse bolj deluje, da je tukaj zgolj zato, da ga ponovno zlošči.

Alternativa »Zares« nikakor ni, vseeno pa ga sestavljajo poleg neznanih - nedvomno sposobnih – ljudi predvsem izkušeni politični mački, ki so kremplje brusili v bivšem političnem hegemonu LDS in to v njenih najveličastnejših letih. Sedaj pa se spajajo z »Aktivno Slovenijo« oziroma aktivnimi klovni, ki so skušali izkoristiti družbeni naboj, ki se je nakopičil v letih med 1999 in 2003, med drugim z anti-NATO delovanjem, vendar brez večjega uspeha. Razen par populističnih izjav, niso pokazali nič, morda le to, da so mislili s hecnimi oblačili in nekonvencionalnim pristopom zaslepiti mlade, ki jim trenutno stanje ne odgovarja najbolj, pa ne vejo, kam naj se obrnejo.

Bivši predsednik »Aktivne Slovenije«, Franci Kek, je dobil tako mesto še enega podpredsednika »Zares-a«, bojda pa člani zdaj že bivše stranke, predlagajo spojitev tudi v imenu strank. Če bodo v »Zares« na to pristali, se bodo morda imenovali »Zares aktivni« ali pa »Zares Slovenija« - za vse, ki še ne vedo, kje se nahajajo.

Ta dva premika na domači politični sceni nakazujeta dve stvari. Ena je ta, da so se male stranke zavedele, da brez velike kapitalske podpore nimajo za burek, kar pa lahko tudi v Sloveniji pripelje do blokovske delitve, kjer bi vsak blok predstavljala ena sama velika stranka. Nič kaj spodbudno za demokracijo, ki jo tako radi jemljemo za samoumevno, čeprav jo že zdaj zaznavamo bolj na papirju kot zares. Druga stvar, ki jo nakazuje nedavno pristavljanje političnih piskrčkov, pa je »Veliko pričakovanje« vseh udeležencev tako imenovanega levega spektra politične mavrice pred sledečimi parlamentarnimi volitvami. Kot da so volitve 2008 usodnega pomena za Slovenijo. Prav zato prihaja do strankarskega paktiranja vsepoprek v prepričanju, da jim bo prav to prineslo tisto dodano vrednost, ki jih bo naposled pripeljala bližje političnemu paradižu. Kaj pa ta paradiž pomeni za volivce, pa vemo tudi tisti, ki ne volimo.

OFF komentar o pristavljanju političnih piskrčkov je spisal Boris.









Povezave na tedenske oddaje Aktualnopolitične redakcije Radia Študent:

Kultivator o politizaciji političnih zapornikov

Terminal Andrej Pavlišič o Krasnem novem Schengenu

Zeitgeist Urh se je pogovarjal z Gregorjem Strojinom, svetovalcem vrhovnega sodišča v Sloveniji in soustanoviteljem zavoda POLIS

Kultivator Urh in Luka sta se ukvarjala s predlagano versko oskrbo policije, vojske in podobnih institucij

Drogerija (intervju 1h30min) Matej Janković se je pogovarjal z dr. Stanislavom Grofom

Kultivator Urh in Boris sta se ukvarjala s Hrvaškimi volitvami v Sabor

Okrogla miza Sunitski trikotnik smrti se je z aktivisti in novinarji iz Slovenije in tujine pogovarjal o množičnih medijih in manipulaciji

OFF priloga vložena interpelacija zoper notranjega ministra Dragutina Mateja

PLJUNKI POZABE Lan je gostil predsednika Sindikalne konference samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in informiranja, Denisa Miklavčiča.

Kultivator Urh in Boris V sta poglabljala politično krizo v državi

Terminal premierni Terminal Andreja Pavlišiča

Off priloga poročilo o okrogli mizi na temo šolskega zakona, ki so jo organizirali študentje teologije

Zeitgeist Urh, Boris in Lan so po drugem krogu volitev harali po štabih od Peterleta in Türka

OFF Priloga Miheljak o grožnji Janše z odstopom vlade

OFF Komentar Borisova razmišljanja o predsedniških volitvah

Erikovo Javljanje kronološko zaporedje Erikovih javljanj iz turško-iraške meje

Drogerija Matej J. se je ukvarjal z Martinovim









Komentarji
komentiraj >>