Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Zadnje Ruplove diplomatske zmage (3845 bralcev)
Petek, 1. 2. 2008
Erik



Treba je priznati, da spremljanje diplomatskih podvigov ministra za zunanje zadeve Dimitrija Rupla na relaciji Ljubljana – Washington in pa Ljubljana – Zagreb že dalj časa izvablja na obrazih nas novinarjev zgolj zehanje in morda posmeh. Kakor je tudi jasno, da je Rupel nekakšna razdvojena politična osebnost, kar se kaže predvsem v njegovi upognjeni hrbtenici pred zahodom ter tipični aroganci napram tako imenovanemu zahodnemu Balkanu. Vendar imamo redkokdaj priložnost videti obe osebnosti na delu v tako kratkem času, ko Dimitrij Rupel dejansko nadaljuje z enim spodrsljajem za drugim. Medtem ko, denimo, iz Washingtona dobiva v navednicah povedano prijateljske nasvete, za katere javnost ne bi niti izvedela, če ne bi pricurljali ven sami od sebe, se Rupel z uradnim Zagrebom pogovarja v glavnem le preko medijev. Evropa se čudi, domača opozicija – z izjemo SNS – pa kriči na vsa usta.

Kot kaže, se bo Rupel nažrl ogromno prahu, ki ga je dvignil ta teden. V poslanski skupini Lipa so celo zahtevali Dimitrijevo glavo. Pogovarjali smo se z Barbaro Žgajner Tavš:



Izjemno kritični do zunanjega ministra so tudi v Socialnih demokratih. Aurelio Juri mu zameri predvsem nesposobnost pri reševanju vprašanja hrvaške ekološke-ribolovne cone :



Pa vendarle je, denimo, predsednik Socialnih demokratov Borut Pahor prišel na dan z izjavo, da je Rupel izkušen in dober diplomat, s čimer je presenetil celo svoje lastne ljudi.



Na Dimitrija Rupla in predsednika parlamentarnega odbora za zunanje zadeve Jožefa Jerovška iz opozicije leti tudi obtožba, da režirata tenzije z Zagrebom v notranje politične namene. Seveda se obtožbe nanašajo na dviganje temperature v času pred državnozborskimi volitvami. Jerovšek na to odgovarja:



Matej Lahovnik iz stranke Zares je kljub Jerovškovim zagotovilom prepričan, da gre pri zadnjih zapletih na relaciji Ljubljana – Zagreb za nekakšen deja vu, da o siceršnjih Ruplovih diplomatskih sposobnostih niti ne govorimo.



Da 'u Sloveniji i Hrvatskoj nema ništa novo', je prepričan tudi voditelj oddaje Latinica Denis Latin, ki podaja naslednjo razlago za zadnje tenzije med državama:



Znotraj domače opozicije so Ruplu nekako polovično naklonjeni le v SNS, ki pozdravljajo zadnje ministrove poteze napram Zagrebu. Bogdan Barovič:



Podobnega mnenja je tudi Barbara Žgajner Tavš iz poslanske skupine Lipa:



Na koncu lahko za zdaj navedemo to, da smo v politični redakciji pred prevzemom predsedovanja Evropski uniji pričakovali, da bo Dimitrij Rupel v znanem samosvojem stilu zavozil cel kup stvari. Ampak da se bo tega lotil s takšno vnemo, nismo predvidevali niti najbolj predrzni. V bistvu je petkova ekipa APR soglasna v tem, da mora Rupel ostati na svojem položaju vsaj do konca našega predsedovanja Uniji. Rad pač moraš imeti ljudi, ki ti dajejo material za delo. Drži se, Dimsi, in kar brez panike novim zmagam naproti. Tvoj APR.

ODPOVED: Kultivator je pripravil Erik.

Povezave do aktualnih oddaj Aktualno-politične redakcije Radia Študent







Komentarji
komentiraj >>