Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Začuda nezmačkani Off Program (3662 bralcev)
Četrtek, 21. 2. 2008
Erik



NAPOVEDNIK

Nebesa obstajajo. Ne nad nami ali kje drugje v daljavi, temveč v Berlinu, in sicer v predelih Prenzaluer Berg ter Mitte, kjer si je neki podjetnik po imenu Jurgen Stumpf omislil verigo vinskih barov, kjer poslovanje poteka na osnovi zaupanja v človeka. Za kaj gre? V teh barih gostje za en evro dobijo kozarec, v katerega lahko potem celo noč po mili volji in brez nadzora točijo katero koli od ponujenih vin. Ob koncu noči potem v večji vrč odvržeš toliko denarja, kolikor misliš da si popil. Ne vemo, koliko smisla ima ta stvar, ker smo na lastnih primerih nemalokrat negativno presenečeni, ko za našo gostinsko mizo pride zaključni račun. Ampak kakor koli že, Stumpfova ideja tako imenovanega sistema časti je že požela aplavze širom sveta, saj o njej denimo piše tudi New York Times. Vsekakor pa se stvar izplača preizkusiti na samem terenu.

Vi pa poslušate tokrat začuda 'nezmačkani' Off Program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Premier Janez Janša je par ur nazaj povedal, da bo na redni seji vlade zelo verjetno prišlo do obravnave predloga priznanja Kosova. Oblikovanje našega uradnega stališča tako ostaja - vsaj v času pisanja pričujočega Off Programa - še naprej nejasno, saj je Janša dejal, da bo vlada predlog potem poslala v Državni zbor, ampak tudi to menda ni stoodstotno. Edino, kar pa zaenkrat je stoodstotno, je nekonsistentnost naše zunanje politike do katerega koli večjega mednarodnega problema. Če se spominjate, je bilo še do nedavnega govora celo o tem, da bomo prvi v Uniji pri priznavanju neodvisnosti.

Prehiteli sta nas še Italija in Estonija, kjer sta vladi dali zeleno luč Kosovu kot državi. Zabavna je retorika, ki je spremljala priznanje v naši zahodni sosedi, saj sta denimo tako premier Romano Prodi in zunanji minister Massimo D'Alema poudarila, da bodo odnosi s Srbijo še naprej ostali prijateljski. Srbi bi temu seveda rekli: 'ljudi, vi mešate žabe i babe!' Oziroma, kot je to začudeni novinarki na televizijski postaji CNN pred leti parafraziral nekdanji srbski zunanji minister Drašković: 'Yes, but you are mixing frogs and grandmothers!'

V Beogradu čez dve uri pričakujejo najbrž največje proteste do zdaj. Pod sloganom 'Kosovo je Srbija' se bodo tako združili največji politični nasprotniki: premier Vojislav Koštunica, predsednik Boris Tadić in pa vodja radikalov Tomislav Nikolić. Več o atmosferi v Beogradu nam poroča Slobodan Georgiev, novinar časopisa Vreme:



Povejmo še, da se protest proti samostojnosti Kosova napoveduje tudi v Ljubljani, in sicer bo do protesta prišlo v nedeljo pred pravoslavno cerkvijo sv. Cirila in Metoda ob trinajstih. Shod organizira Zveza srbskih društev Slovenije.

Vrhovno državno tožilstvo sporoča, da je že poslalo na sodišče zahtevo za preiskavo o tem, kako so dokumenti o gradbeni aferi prišli v javnost oziroma v roke medijev. Če nič drugega, to še dodatno podpihuje sume, da gre pri celi zadevi za politično dirigiranje. O tem smo se zjutraj pogovarjali z vodjo poslanske skupine Desus, Francem Žnidaršičem, ki na vprašanje, ali gre za afero, odgovarja:



Ob tem naj še povemo, da boste lahko celotni intervju z Žnidaršičem poslušali ob 21.30 v Večernem pogovornem terminu.

Gremo v svet. Iz Združenih držav Amerike se je s pregledom dogajanja ponovno oglasila dopisnica Lidija Poljaček. Opravičujemo se za nekoliko slabšo kvaliteto posnetka ter prosimo za minuto in 53 sekund razumevanja.



Voditelji pakistanske opozicije naj bi v kratkem, ali pa že so, začeli pogovore o sestavi vladne koalicije. Zmagovalni stranki, ki ju vodita bivši predsednik Nawaz Sharif in pa mož nedavno ubite Benazir Bhutto, sta si bolj ali manj zadali za cilj odstranitev Perveza Mušarafa z njegove predsedniške funkcije. Slednji pravi, da bi rad ostal na svojem stolčku in si prizadeval za demokratični Pakistan.

Nekdanji generalni sekretar Kofi Anan izraža zadovoljstvo nad – kakor temu sam pravi – očitnim napredkom v pogovorih med kenijsko opozicijo ter vlado, ki naj bi dokončno privedli do vzpostavitve miru v državi. Že jutri naj bi po vsej verjetnosti prišlo do kompromisa, katerega produkt naj bi bila ustanovitev položaja predsednika vlade in to mesto naj bi pripadlo opoziciji. V Keniji je bilo v nemirih ubitih že prek 1000 ljudi.

Španske varnostne sile so v državi obelodanile najvišjo stopnjo pripravljenosti, saj bodo čez dva tedna potekale parlamentarne volitve. Španci se seveda najbolj bojijo terorističnih napadov s strani baskovske separatistične organizacije ETA. Dodatne policijske sile bodo skrbele za varnost predvsem pred sedeži strank, na nakupovalnih središčih, ob večjih športnih dogodkih in pa na postajah javnega prometa.

V Sloveniji pa je javnost še vedno v pričakovanju jasnega odgovora na vprašanje, kaj je z Janezom Drnovškom, saj se po načelu vaških govoric okoli širijo teze, da naj bi človek umrl, bojda že v petek. Iz urada bivšega predsednika sporočajo, da spoštujejo njegovo željo in da v javnosti o njegovi zdravstveni situaciji ne bodo govorili.

Zaključujemo pa v Kopru, kjer je Društvo prijateljev zmernega napredka na Mednarodni inštitut za balkanske študije napotilo javno pismo, v katerem inštitut obtožujejo provladne in pro-CIA politike. Kaj je bil temu povod, smo vprašali Marka Breclja, poročilo inštituta ter javni odgovor nanj pa objavljamo na svoji spletni strani www.radiostudent.si:



OFF je sestavil Erik, z izjavami mu je pomagal Urh.

--------------------------------------------------------------

Nesposstovani!

Zapravili ste nasse zaupanje in zahtevamo, da nas takoj izbrissete iz seznama prejemnikov vassega USA VLADNEGA CCTIVA! To vasso (spodnjo)skupno izjavo z gospodom Črnim Sschillingom bomo objavili v novicah http://www.dodogovor.org takoj zato, ker je iz nje zelo razvidna vassa USA kupljenost. Na Dodogovoru bomo zze objavljena besedila Ifimesa napravili nedostopna ter jih opremili z nassim mnenjem o vassi kvazinevladnisski vlogi. Poleg tega bomo to nasse pismo posredovali tudi vsem zaveznisskim nevladnisskim listam in jih povabili, da nas posnemajo (v primeru, da so vam doslej nasedali tako kot mi). Sse za nameccek: pisali bomo tudi predsedniku Republike Slovenije, ki se je v predvolilni kampanji odzval vassemu vabilu in ga opozorili na nassa opazzanja.



Marko Brecelj

----------------------------------

Danes, 20. februarja 2008, je Mednarodni inštitut IFIMES obiskal dr. Christian Schwarz-Schilling, nekdanji visoki predstavnik in posebni odposlanec EU za Bosno in Hercegovino ter nekdanji nemški zvezni minister za telekomunikacije in pošto.

Dr. Schwarz-Schillinga sta sprejela direktorja IFIMES-a Bakhtyar Aljaf in Zijad Bećirović, ki sta mu predstavila delovanje inštituta in njegovo vodstvo, ter poudarila, da se raziskave inštituta pošiljajo na več kot 200.000 naslovov.

V 90-minutnem pogovoru so sogovorniki govorili o naslednjih temah:

· O Kosovu so se sogovorniki strinjali, da gre politično in zgodovinsko za zelo jasno vprašanje, za razliko od Republike Srbske, katera je po Daytonskem mirovnem sporazumu, ki je mednarodna pogodba, sestavni del Bosne in Hercegovine. V pogovoru je bilo tudi omenjeno, da Slobodan Milošević pri daytonskih pogajanjih ni želel omembe Kosova v mirovnem sporazumu. Prav tako je bilo poudarjeno, da Milorad Dodik in Haris Silajdžič nista v stanju spreminjati Daytonskega mirovnega sporazuma.

· Dr. Schwarz-Schilling je izrazil podporo in pohvalo delovanju IFIMES-a in poudaril, da je to prvi takšen inštitut na Balkanu in v Centralni Evropi, ki se resno in relevantno ukvarja z Zahodnim Balkanom in Bližnjim vzhodom.

· Govor je bil tudi o vlogi EU na Zahodnem Balkanu in problemu pomanjkanja ustreznih kadrov za krizna žarišča, kar je resen problem, s katerim se sooča EU.

· Poudarjena je bila vloga Slovenije kot predsedujoče EU na Zahodnem Balkanu in včasih njeno nepoznavanje zelo jasnih dejstev.

· Sogovorniki so se strinjali, da so ZDA bolj uspešne na Balkanu kot EU, in izpostavili pozitiven ameriški uspeh na primeru Brčko Distrikta BiH in primer mesta Mostar v BiH kot neuspeha EU.
Na koncu pogovora je dr. Schwarz-Schilling z veseljem sprejel povabilo IFIMES-a, da kot gost ob priložnosti predava na inštitutu.

Ljubljana, 20. februar 2008
Mednarodni inštitut za bližnjevzhodne in balkanske študije (IFIMES) – Ljubljana


Komentarji
komentiraj >>

Re: Začuda nezmačkani Off Program
buc [21/02/2008]

samo rokaaaaaj...jebeš burekov emirat!
odgovori >>