Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Rana ura grob. (4048 bralcev)
Četrtek, 6. 3. 2008
tomazza



SEDMA:

V domovini očitno premalo cenimo zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Še to dopoldne bo namreč načeloval srečanju ministrske trojke Evropske unije in Združenih držav Amerike ter vpričo Javierja Solane in Benite Ferrero Waldner poskušal poustvariti vtis, kako malo mu je mar za ledeni šarm Condolezze Rice. Beseda pa ne bo tekla samo o junijskem obisku Busha mlajšega v Sloveniji pač pa tudi o Kosovu, Zahodnemu balkanu, Rusiji, Afganistanu, Pakistanu in Iranu, kako pa bodo rekli še o Iranu, Izraelu in Palestini, Siriji, Libanonu, Keniji in Čadu.

Bolj kot ne podcenjen pa ostaja tudi obrambni minister Karel Erjavec, ki bo z načelnikom generalštaba Slovenske vojske, generalpodpolkovnikom Albinom Gutmanom, za domovino lastno politično glavo na prodaj nesel najprej na včeraj pozno zvečer v državnem zboru priznano neodvisno Kosovo. Moralo bo dvigal 17. kontingentu slovenske vojske v bazi Villagio Italia, ne pa tudi političnemu vrhu kosovskega protektorata.

Priznanje neodvisnosti druge albanske države na Balkanu je od 67 navzočih podprlo 57 poslancev, 4 so bili proti, ostalih šest pa se še vedno ne spozna glasovalno napravo. Zaradi ustaljenega protesta Srbije bo v 48 urah iz Slovenije diplomatska šila in kopita pobral odpoklicani srbski veleposlanik Predrag Filipov.

Obeta pa se nam tudi politična rošada na mestu domačega poveljnika specialne enote ministrstva za notranje zadeve Srečka Kropeta. Odneslo ga bo dejstvo, da so policijski specialci domnevno v prostem času še posebej specialno postavili party-šotor na rojstnodnevni zabavi sekretarja v kabinetu notranjega ministra Bojana Lunežnika.

OSMA:

Poslavljajoči se ameriški predsednik George Bush mlajši tudi uradno podpira senatorja Johna McCaina za predsedniškega kandidata republikanske stranke. Kaj drugega mu tudi ni preostalo, saj je McCain z zmagami na republikanskih volitvah v Vermontu, Rhode Islandu, Ohiu in Texasu presegel potrebno število delegatskih glasov in iz tekme izločil pridigarja Mikea Huckabeja.

So se pa pripravljeni pomiriti uporniki v Ugandi. Vodja Lord's Resistance Army Joseph Kony, ki ga med drugim tudi zaradi novačenja otrok v vojaške namene išče Mednarodno kazensko sodišče, je namreč sporočil, da je pripravljen podpisati mirovni sprazum in končati 22 letno vstajo na severu Ugande.

Gesto dobre volje pa so Ukrajini pokazali v ruskem Gaspromu in prekinili tri dni trajajočo krizo zaradi prekinjene dobave naravnega plina. Pipce so zaprli, ker jim tri dni prezebajoča Ukrajina za že dobavljeni plin dolguje okoli 770 milijonov evrov.

Še naprej po starem pa stvari tečejo v Severni Koreji. Tamkajšnji režim je v večna lovišča z nepovratno vozovnico odposlal 15 ljudi, obtoženih, da so poskušali ilegalno prebegniti v prav tako Ljudsko demokratično republiko Kitajsko. Javna eksekucija je že pred 14 dnevi bila na nekem mostu na severovzhodu države, z ilegalnim prebežništvom pa se na severnokorejskem očitno ukvarjajo predvsem ženske, saj sta bila med pogubljenimi samo dva moška.

DEVETA:

Direktor ameriškega zveznega preiskovalnega urada FBI Robert Mueller je v sredo pred senatnim odborom za pravosodje priznal, da so njegovi agentje tudi v letu 2006 kršili pravice Američanov do zasebnosti. Zasebne podatke Američanov so sicer ne povsem pooblaščeno preiskovali tudi v obdobju 2003 – 2005, toda brez skrbi, v FBI so že sprejeli vse ukrepe, da te stvari le ne bodo kar tako vedno znova prihajale na plan.

Se pa ponovno ogrevajo odnosi med Washingtonom in Taškentom, glavnim mestom Uzbekistana, ki je ameriškim vojakom v okviru sil zveze NATO ponovno dovolil uporabo vojaške baze Termez na južni meji z Afganistanom. Režim predsednika Islama Karimova je namreč ameriške sile maja 2005 nagnal iz države, ker so v Washingtonu imeli preveč za povedati čez policijsko streljanje po protestnikih v mestu Andijan.

Severnoatlantsko zavezništvo pa bi svoje lovke stegnilo še nad Hrvaško, Makedonijo in Albanijo. Ponovno bo na zadnji ministrski razpravi pred vrhom zveze v Bukarešti svetil tudi minister Rupel, toda soglasja o tem, ali vse tri kandidatke zaslužijo povabilo, zaenkrat še ne pričakujejo. Temeljna in zaenkrat še nepremostljiva ovira za naslednjo širitev ostaja Grčija, ki Makedonije pod samo tem imenom še pač ne namerava priznati.

Je pa za priznanje, da je bila minula noč na Slovenskem kar se da živahna, poskrbela slovenska policija. Minulo noč in še pred današnjo manifestacijo izbrisanih ob 14.00 na Prešernovem trgu v ljubljani, so se namreč njene statistike obogatile za 24 prometnih nesreč, 27 kaznivih dejanj in še 34 kršitev javnega reda in miru.


Komentarji
komentiraj >>