Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
off stoletnic iz Rusije (3882 bralcev)
Petek, 7. 3. 2008
Urh



NAPOVEDNIK

V Rusiji so še vedno milje stran od varovanja pravic živali, na kar nas bo opomnila naslednja novica. Sto let stari Rusinji Mariji Pokačevi je bilo dolgčas in se je podala na lov, postrelila pa je kar 65 veveric, zajcev in drugih živali. To pa še ni vse, saj so politiki v kraju Kogalin zelo ponosni na someščanko, ker kaže evolucijsko vitalnost, češ da ni šlo za nemoralno dejanje, ampak za izkazovanje branjenja človeške vrste pred živalskim carstvom. Drnovšek se obrača v grobu. To pa še ni vse, saj ima njena 90-letna lovska partnerica Ana Vandimova v zbirki 58 ubitih živali.

Župan mesta je tako dvema lovkama podelil častno priznanje za lovske dosežke, saj sta vzor mladim, ki se bodo v prihodnosti podali na lov. Lov je v tem delu Rusije poleg vodke zelo pomemben del folklore in kot tak nikoli ne bo iztrebljen, to je dejstvo. Kot je dejstvo tudi, da je sestaven del vzgoje v teh krajih. Vsekakor pa je v Rusiji s starostjo povezan drug znamenit primer pisatelja Tolstoja, ko se ta, ko je bil star 100 let, ni podal na lov, ampak je enostavno šel iz hiše in je hodil tako dolgo, dokler ni umrl. Vsekakor bolj eksistencialistična odločitev od stark iz Kogalina, ki gredo raje streljat veverice.

Poslušate off program, ki se še ni preizkusil v streljanju veveric in drugih živali.

OFF PROGRAM

Kosovski sindrom se širi, zaradi česar je Rusija včeraj preklicala trgovinske sankcije proti gruzijski separatistični regiji Abhaziji. To dejstvo je oblasti v Tbilisiju prisililo, da so na pogovor poklicali ruskega veleposlanika v tej državi. Sicer pa je Rusija sporočila, da se ne čuti več zavezana dogovoru Skupnosti neodvisnih držav iz leta 1996, ki prepoveduje gospodarske, trgovinske, finančne in prometne vezi z Abhazijo. Ta pokrajina je poleg Južne Osetije proruska separatistična regija na ozemlju Gruzije. Namestnik ruskega zunanjega ministra Andrej Denisov je izjavil, da odprava sankcij ni povezana z samoodločbo Kosova. Paradoks je očiten.

Ekvador je aretiral pet pripadnikov levičarske skupine FARC znotraj svojih meja blizu kolumbijske meje. Do aretacije je prišlo med pregledom kmetij in hiš, očitno pa je vojska iskala to, kar je hotela dobiti. Kolumbijska armija je ta teden vdrla na področje Ekvadorja in je ubila voditelja FARC-a Reyesa. Zaradi tega incidenta Venezuela in Ekvador zahtevata opravičilo, medtem ko ZDA pozivajo k diplomatski rešitvi krize, kar pa aretacija pripadnikov FARC-a s strani Ekvadorskih oblasti na nek način pomeni, saj ima Kolumbija to skupino za teroristično organizacijo, medtem ko jo venezuelski predsednik Hugo Chávez dojema kot aktivistično.

Zadnji dan uradne kampanje pred volitvami poteka v Španiji, kjer ima aktualen premier in vodja socialistov Luis Rodríguez Zapatero majhno prednost pred konzervativci. Seveda konzervativci poleg ekonomskih tem v predvolilni kampanji govorijo o nevarnosti sprejemanja imigrantov, ki bi po njihovem morali podpisati pogodbo o integraciji. Inflacija je v Španiji najvišja v zadnjih desetih letih, nezaposlenost pa najvišja v zadnjih osmih letih. Predstavnik socialistov Diego López Garrido pa trdi, da so za nastalo ekonomsko situacijo krive Združene države Amerike in ne vlada.

Je pa v vedno večji krizi srbska vlada zaradi tako nepomembne stvari, kot je Kosovo. Tako predsednik vlade Vojislav Koštunica nima več zaupanja v koalicijski partnerki Demokratsko stranko in G-17. Vodja Demokratske stranke in predsednik Srbije Boris Tadić je razpet in zagovarja celovitost srbskega ozemlja kot tudi možen vstop v Evropsko unijo brez Kosova, medtem ko Koštunica to glede Kosova ne zagovarja. Več o situaciji nam bo povedal srbski novinar Dragan Bujošević.



Selimo se v Slovenijo. Na Ravnah na Koroškem so se odločili, da bodo zbirali podpise v podporo pokrajinski zakonodaji, saj naj bi ta prinesla benefit Koroški. Za to akcijo se je soglasno odločila koordinacija vseh političnih strank v občinskem svetu, dejavnost pa nam bo pojasnil župan Raven na Koroškem Tomaž Rožen.



Odbor državnega zbora za delo je obravnaval predlog spremembe pokojninskega zakona, pod katerega se prvi podpisal poslanec Socialnih demokratov Miran Potrč. Predlog je bil na odboru zavrnjen, več o njegovi vsebini in razlogih za zavrnitev pa nam bo povedal Potrč.



Je pa potekala razprava tudi na odboru za kulturo šolstvo in šport o spremembah zloglasnega zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. V sindikatu vzgoje in izobraževanja menijo, da predlagana sprememba prvega odstavka 42. člena zakona novele ZUJIK, ki se nanaša na javno sestavo sveta javnega zavoda, nezadostno uresničuje odločitev ustavnega sodišča. Tajnik SVIZ-a, Branimir Štrukelj.



Off je pripravil Urh, sledi pa Kultivator o grožnjah in drugih pritiskih Dragu Hedlu, uredniku hrvaškega tednika Feral Tribuna, ki sta ga pripravila Erik in Matej.

Povezave do aktualnih oddaj Aktualno-politične redakcije Radia Študent










Komentarji
komentiraj >>