Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Udar na FARC (4325 bralcev)
Ponedeljek, 7. 4. 2008
Matej J



Za lažje razumevanje delovanja FARC-a je potrebno zajeti širšo sliko političnega stanja v Kolumbiji, tako danes, kot v preteklih petdesetih letih. Oblast je, ne glede na ime na predsedniškem stolu, vseskozi sistematično zatirala ljudsko gibanje in se posluževala vseh mogočih sredstev, da je omejila njegovo politično delovanje. Ob sistematičnem uničevanju nasprotnikom narko-kartelske oblasti, podprte s strani Združenih držav Amerike ne preostaja drugega kot nasilen odpor ali resignacija:



V nadaljevanju je James Petras predstavil dogajanje v zvezi s FARC-om v zadnjem obdobju. O neuspelih pogajanjih z oblastjo, vlogi zunanjih posrednikov, predvsem venezuelskega predsednika Huga Chaveza, Francije in preostalega zahoda. Zanimiva je tudi dvoličnost, ki smo ji priča, ko ZDA na eni strani podpirajo kolumbijskega predsednika Uribeja, izhajajočega in povezanega z narko-karteli, na drugi strani pa zaradi povezanosti z industrijo drog obtožujejo pripadnike FARC-a.



V zadnjem delu pogovora je Petras zajel širšo južnoameriško sliko, ki se je znašla v neo-liberalnem primežu. Na eni strani se sooča z gospodarskimi pritiski ZDA, na drugi pa vedno večjim ljudskim gibanjem in nekaterimi voditelji drugačne smeri:



Z usodo FARC-ovih talcev se sedaj ubadajo Francozi, Švicarji, Rdeči križ in še kdo, a dogovora o izpustu še vedno ni na vidiku, kot je lahko očitno tudi iz pogovora s Petrasom.

Zeitgeist sta pripravila Nejc in Matej J.

Povezava na uradno stran Petrasa:

http://petras.lahaine.org/



Povezave do aktualnih oddaj Aktualno-politične redakcije Radia Študent





Komentarji
komentiraj >>