Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
DPU poročilo - 10.4.2008 (3093 bralcev)
Ponedeljek, 14. 4. 2008
DPU



Dušan Rebolj je predstavil Orwellovo razumevanje totalitarizma ter to primerjal s totalitarizmom, kakor ga razumeta filozof Richard Rorty in publicist Christopher Hitchens.

Orwell je s pojmom totalitarizem mislil tako fašizem in nacizem kakor tudi stalinizem. Vendar moramo opozoriti, da pri Orwellu ne gre za preprosto izenačevanje teh treh različnih političnih sistemov. Ne gre mu za izenačevanje na podlagi preštevanja mrtvih, čemur smo pogosto priča predvsem v zadnjem času. Zanimivo je, da Orwell šteje stalinizem kot totalitarizem glede na svojo izkušnjo iz španske državljanske vojne, kjer se je pokazalo, da se je stalinizem poskušal znebiti vseh tistih struj, ki so bile pozicionirane bolj levo od njega. Prav tako pa ne posplošuje, in kakor je dejal, roman 1984 je kritika totalitarizma, ne pa tudi kljub stalinizmu - kritika socializma. Seveda se na tem mestu zastavi vprašanje, kaj pa je tisto, kar po Orwellu nek družbeni oziroma politični sistem definira kot totalitarni.

Orwell v svojem delu Literatura in totalitarizem pravi, da totalitarno državo konstituira absolutna poslušnost državljana. Slednje dosega tako, da vpeljuje temeljne dogme, ki pa jih ne more “fiksirati”. Zato smo priča paradoksalni situaciji, kjer država v nenehnem sklicevanju na svojo nezmotljivost znova in znova menjava temeljne dogme. Tako je po mnenju Rebolja temeljna podlaga za koncipiranje totalitarizma pri Orwellu pojem “dvomišljenje”, ki ga poznamo iz romana 1984. Dvomišljenje je niz zmag nad lastnim spominom, je mišljenje idealnega tipa - “partijca”. Gre za veščino, ki resnico za v nazaj spremeni v laž in laž posledično v “novo” resnico. Gre za to, da že v samen trenutku izrekanja laži verjamemo, da je to, kar izrekamo, resnica od vekomaj.

V četrtek, 17. aprila, ob 18. uri bo na Delavsko-punkerski univerzi predavanje z naslovom “Kaj je totalitarizem brez arhitekture?” Srećka Horvata. Predavanje bo potekalo v hrvaškem jeziku.



Komentarji
komentiraj >>