Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
taborniški off (3541 bralcev)
Torek, 22. 4. 2008
Urh



NAPOVEDNIK

Slovenski taborniki se spominjajo stoletnice izida prve knjige o skavtstvu, ki jo je napisal ustanovitelj te organizacije Lord Robert Baden Powell. Tako bodo to knjigo ob sedmi zvečer predstavili v Kranju, kjer bo potekalo tudi druženje tabornikov in predstavljanje njihovega načina življenja. Gre seveda za vzgojo dobrega državljana, kar je lahko marsikaj. Več o dogodku nam bo povedal načelnik zveze tabornikov Slovenije, Tomaž Strajner.



Poteka pa tudi druga obletnica, in sicer 2761 let od ustanovitve mesta Rim, prestolnice najsilovitejše države v zgodovini človeštva, kateri lahko zavidata celo Sovjetska zveza in Združene države Amerike. In tudi v Rimu so zelo poudarjali državljansko vzgojo. Program bodo popestrili številni dogodki, med drugim koncerti in brezplačna vodenja po rimskih palačah.

Vi pa poslušate državljanski vzgoji nepokoren OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Bolivijski predsednik Evo Morales in njegov kolega iz Peruja Alan Garcia sta na sedežu Združenih narodov v New Yorku ob tem, ko britanski premier gosti srečanje, na katerem razpravljajo o politiki Evropske unije do biogoriv, opozorila na poslabšanje življenjskega standarda kmetovalcev, ki ga prinašajo biogoriva v državah proizvajalkah tega energenta. Sicer je Gordon na srečanju v Angliji dejal, da bi morala biti njegova država bolj selektivna pri podpiranju biogoriva, ki ga pridelujejo iz žitnic, saj se zaveda, da lahko povzročajo lakoto. In ob tem, ko se cena hrane viša, obstaja strah, da bi se zaradi pridelovanja biogoriv še zmanjšala dostopnost do hrane. V Južni Ameriki pri pridelovanju koruze za biogoriva in izkoriščanju zemlje za te namene prevladuje Brazilija, nad čimer so Združene države Amerike navdušene.

Ko smo že pri uničevanju narave in biogorivih, povejmo, da bo v sklopu dneva Zemlje ob sedmih zvečer Collegium artium Ekologija na humanistični fakulteti v Kopru pripravlja srečanje, ki ga bo vodil raziskovalec na Inštitutu Jožefa Štefana, naravovarstvenik ter predsednik stranke Zeleni progres, Tomaž Ogrin, s katerim smo o srečanju, ki se bo zgodilo, tudi spregovorili.



Visoki komisarji Združenih narodov so skritizirali Grčijo zaradi njene krute azilne politike, kar pa seveda grška vlada zanika. Finska je tako dejala, da ne bo več pošiljala migrantov nazaj v Grčijo, če Atene ne dokažejo, da jih bodo obravnavali pravično. V letu 2007 je bilo v Grčiji uradno 25.113 prosilcev za azil in od tega jih je azil dobilo samo 0,4 odstotka. Večina prosilcev za azil pride v Grčijo iz Turčije, kjer pa jih na poti preko morja tudi veliko umre. Tako je lani decembra umrlo vsaj 40 ljudi, ko se je ladja prevrnila. Po konvenciji Dublin 2 morajo biti prosilci za azil obravnavani v tisti državi Evropske unije, v katero najprej prispejo, čeprav ta velikokrat ni njihova ciljna država.

Kitajski ladji, ki prevaža orožje v Zimbabwe, je Južnoafriška republika zavrnila izkrcanje, tako, da se bo najverjetneje ladja vrnila nazaj v domovino, Zimbabwe pa ne bo dobil kitajskega orožja. Zambijski predsednik Levy Mwanawasa je dejal, da upa, da bodo vse druge države na Črni celini ravnale isto kot Južnoafriška republika, saj orožje Zimbabweju v tem momentu, ko se nasilje po volitvah stopnjuje, po njegovem mnenju ne more prinesti nič dobrega. Spomnimo, da predsednik Zimbabweja Robert Mugabe še vedno noče priznati poraza, zaradi česar je bilo v spopadih poškodovanih že 3.000 ljudi, medtem ko Kitajci še vedno razmišljajo, da bi nekako čez Angolo spravili orožje do Mugabeja, kot so mu tudi v preteklosti že dali posojilo zaradi katastrofalne ekonomske situacije.

Ekonomsko situacijo pa si je pretirano hotel izboljšati predsednik Samsunga Lee Kun Hee, ki so ga obtožili utaje davkov, zaradi česar je že napovedal, da bo odstopil iz najvišjega položaja v firmi. Hee je eden najbogatejših in najvplivnejših managerjev v južni Koreji, obtožnica pa ga bremeni utaje 71 milijonov evrov, prav tako pa ne bo osebno uporabljal 2,8 milijarde evrov premoženja, naloženega v delnicah in bankah, ki so ga v okviru trimesečne preiskave našli detektivi. Ne bo pa prišlo do aretacije, saj južnokorejski tožilci pravijo, da bi bilo to tveganje za državo, še posebej, če upoštevajo 'izjemno konkurenčne globalne ekonomske razmere.

Črnogorski novinar, publicist in pisatelj Andrej Nikolaidis je bil skupaj z odgovornim urednikom Monitorja v Podgorici v civilni tožbi, ki jo je vložil srbski režiser Emir Kusturica, pravnomočno obsojen na plačilo 12.000 evrov kazni. Kusturica je tožbo vložil, ker je Nikolaidis leta 2004 objavil tekst z naslovom 'Rabljev vajeneć, v katerem je analiziral izjave, ki jih je dal Kusturica v intervjuju za Le Figaro v zvezi z zadnjo Jugoslovansko vojno. Sodišče sicer ni ovrglo trditev Nikolaidisa, je pa dejalo, da je prekršil novinarsko etiko. V kolikor hočete dati podporo Nikolaidisu, lahko to naredite s podpisom na naslovu protest@zalozba.org.

ODPOVED: Off je spisal Urh.


Komentarji
komentiraj >>