Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Brezmejni Off (3823 bralcev)
Sreda, 30. 4. 2008
Matej J



OFF NAPOVEDNIK

V stodrugem letu starosti je umrl kemik in izumitelj di-lizergidne kisline, LSD-ja, Albert Hoffman. Ko je med drugo svetovno vojno novica o substanci, ki zamaje in podre dojemanje realnosti, prišla na dan, so se na poljskem svobodnem radiu razveselili, saj so v odkritju videli možnost ozdravitve vseh zlih in temnih lastnosti človeka. Še toliko bolj so cenili odkritje, ker so na isti dan poljski uporniki v Varšavi dosegli svojo prvo, sicer kratko, a sladko zmago nad nacisti. In ravno v času, ko se je Hoffman poslovil, so Poljaki umaknili veto na pogajanja z Rusijo in s tem pokazali pripravljenost na bris meja, ki se bolj kot kje drugje nahajajo v glavah ljudi.


In če se politični veljaki pri nas in pri sosedih ter razni stavkajoči in gladajoči trudijo natančno začrtati razmejitveno linijo med Slovenijo in Hrvaško, so se tokrat, kot vedno, znašli tisti, ki želijo idejo meje preseči.


OFF PROGRAM

Nekaj več zmede med hrvaško-slovenskimi odnosi, ki naj bi bili vse bolj trhli in neprijateljski, sta vlili prijateljski nameri svobodnih sindikatov iz dveh držav, ki se bosta tokrat že drugič sestali, in sicer na Obrežju. Skupaj z gostoma, predsednikoma obeh vlad, Janšo in Sanaderjem, bodo obeležili prvomajsko idejo. Več o dogodku pa v zaporednih izjavah predsedujoče Zvezi hrvaških svobodnih sindikatov, Eve Kneževič, in predsedujočega slovenski zvezi, Dušana Semoliča:




V okviru prvega maja pa se odvija po celi Evropi tudi Euromayday, ki se zavzema za pravice širšega kroga ljudi kot sindikati. Pri nas bo ta dogodek potekal v Mariboru že četrtič in se bo začel ob sedmih zvečer na dvorišču Pekarne. Seveda se obetajo različne aktivnosti, več pa nam bo povedal aktivist Josip Rotar.


Latvija je vložila veto na pogajanja o novih temeljih za sodelovanje med Evropsko unijo in Rusijo. To bo najverjetneje spet ustavilo napredek med regijama, kar je uspešno delala že Poljska s svojimi veti, ki pa jih je pred nedavnim preklicala. Latvija Rusiji zameri namero o zaprtju dovoda nafte v edino latvijsko rafinerijo, njeno obravnavanje Gruzije ter njeno sodno in mednarodno politiko. Predsednik Latvije Valdas Adamkus je pozval preostale pri-Baltske države naj poenotijo stališča, a so mu te že odgovorile, da so pogajanja najboljša pot do dogovora.

Član zimbabvejske opozicije Tendai Biti je v New Yorku na zasedanju Združenih narodov lobiral pri Varnostnem svetu, naj pošlje humanitarno pomoč in poseben konvoj v nemirno deželo. ZDA in Velika Britanija sta se s pobudo strinjali, a sta jo preprečili Kitajska in Južnoafriška republika, ki predseduje Varnostnemu svetu, obenem pa vodi pogajanja med Mugabejevo Zanu-PF in opozicijsko MDC. MDC je že odrekel podporo južnoafriškemu predsedniku Thabu Mbekiju in zahteva novega mediatorja, medtem pa se spopadi med člani strank nadaljujejo. Je pa zimbabvejski državni radio napovedal, da se s četrtkom prične verifikacija predsedniških volitev, kar pomeni, da bodo rezultati znani v pričetku naslednjega tedna.

V Pakistanu pa je prišlo do prvega resnega merjenja moči, odkar je izvršno oblast naskočila opozicija. Predsednik Pervez Musharaf je lani namreč razrešil več sodnikov v okviru implementacije izrednih razmer, obenem pa so ti izpraševali legalnost njegove ponovne izvolitve. Sedaj se koalicija trudi za njihovo ponovno imenovanje, hkrati pa želi spremeniti zakonodajo, da tovrstna odpuščanja ne bi bila več možna. Za sestanek so si izbrali topli Dubai, daleč stran od lisjaka Musharafa.

Na iraškem visokem tribunalu, katerega namen je sojenje članom Huseinove klike, se je znašel Tariq Aziz, nedvomno najbolj ugleden član Huseinove vlade, ki je zasedal različna pomembna mesta od zunanjega ministra do podpredsednika in podobno. Čeprav se ga nikoli ni povezovalo z notranjepolitičnimi problemi, ga sodišče, ki mu je skozi prejšnja sojenja umanjkalo ugleda, obtožuje sodelovanja pri umoru štiridesetih trgovcev leta 1992. Kaj si o obtožbi misli njegov sin, Ziyad Aziz, poslušajmo v intervjuju, ki ga je opravil angleški BBC:



Kitajske oblasti so pred letom dni pričele z načrtnim odkrivanjem zasužnjenih otrok. V industrijskem mestu Dongguan, v provinci Guangdong, so tokrat odkrili kar 167 otrok, večinoma iz oddaljenih revnih provinc, ki so bili prisiljeni delati v rudnikih, opekarnah in podobno. Zasužnjenih otrok naj bi bilo na Kitajskem več tisoč, a vedno vnovični problem je, kaj storiti z otroki, saj se mnogi ne želijo vrniti domov, ker jih tam ne čakajo nič lepši življenjski pogoji.


Off je pripravil Matej J.








Komentarji
komentiraj >>