Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF Guantanama (4269 bralcev)
Petek, 2. 5. 2008
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Znano je, da se politiki v želji ugajati čim večjemu številu volivcev poslužujejo najrazličnejših stvari. Od zastonjskih predvolilnih golažev, veselic pa do majic in drugih drobnarij.

Korak naprej pa je v tej smeri naredil župan čilskega mesteca Lo Prado Gonzalo Navarrete. Vsak mesec bo štirikrat svojim občanom nad šestdesetim letom starosti ponudil zastonjsko viagro. Za to potezo se je odločil po pritoževanju ½starčkov½ nad premalo razburkanimi nočmi. Navarrete je poudaril, da se bo delitve čudežne tabletke lotil odgovorno in z omejitvijo, vsak prosilec pa moral pred prejetjem viagre opraviti temeljit zdravniški pregled. Župan bo delil petdesetgramske tabletke, skupni stroški programa pa naj bi znašali dvajset tisoč dolarjev.

Kljub temu župan Navarrete modro opozarja, da tabletka ne bo pomagala brez neposrednih dražljajev. Da bi se le dvigalo. Nekaterim pod rjuhami, drugim na političnih lestvicah.

Vi pa poslušate OFF program, brez viagre in tabletk.

OFF PROGRAM

Laburistom premierja Gordona Browna se po včerajšnjih lokalnih volitvah v Veliki Britaniji obeta poraz. Po vzporednih projekcijah BBC-ja so premočno zmagali konservativci, s štiriinštiridesetimi odstotki glasov. Vladajoči laburisti so se z vsega štiriindvajsetimi odstotki uvrstili šele na tretje mesto, odstotek več je namreč pripadel liberalnim demokratom. Kot kažejo vzporedni rezultati, se torijcem nasmiha pridobitev okoli sto štiridesetih svetniških mest, na drugi strani pa jih njihovi konkurenti utegnejo približno enako število izgubiti. Podpora vladajočim laburistom je tako padla na najnižjo točko v zadnjih letih in je primerljiva s tisto s konca osemdesetih let in vladavino ½železne½ Margaret Thatcher.

Tako imenovani izvozniki demokracije in še česa iz ZDA so vzpostavili stik z nepalskimi maoisti, zmagovalci volitev iz preteklega meseca v Nepalu. Srečanje ameriške veleposlanice v Nepalu Nancy Powell in vodje maoistov Prachande je po besedah Washingtona prvi korak pri ustvarjanju novih odnosov med državama. Znano je, da Združene države maoiste še vedno obravnavajo kot teroriste, kako se bosta državi gledali v prihodnje, pa je bojda odvisno predvsem od interesa nepalske vlade. Povedano drugače: od tega, koliko se bo slednja pripravljena prilagoditi ameriškim pogledom.

Iz dežele 'Grmička' prihaja še ena dvoličnost. Ameriški predsednik George Bush se je pobahal s sedemsto sedemdesetimi milijoni dolarjev mednarodne pomoči za ublažitev krize, ki je nastala zaradi visokih cen hrane. Cene naj bi v zadnjem letu narasle za skoraj polovico in povzročile številne nemire v Afriki in Aziji. Bush je svojo dobrosrčnost pospremil z besedami, da bodo ZDA še dolgo vodile boj proti pomanjkanju hrane. Pozabil pa je omeniti, da že dolgo let obenem vodijo tudi boj za lakoto.

Iz koncentracijskega taborišča, pardon, vojaškega zapora v Guantanamu je bil po šestih letih izpuščen snemalec arabske Al Džazire Samija al Hadža. Al Hadž, ki je bil po izpustu zaradi opešanosti po gladovni stavki nemudoma odpeljan v sudansko bolnišnico, je ponovno opozoril na nehumane razmere, ki vladajo v Guantanamu. Poleg omejenega dostopa do odvetnika ter zapiranja brez obtožnice so zapornikom kratene tudi pravice do molitve. V zaporu so Samija Al Hadža zadrževali zaradi domnevnega sodelovanja s teroristi. ZDA vse obtožbe o nečloveškem postopanju, kakopak, zanikajo.

Četverica svetovnih velesil, Združene države, Združeni narodi, Evropska unija in Rusija, je na srečanju v Londonu pozvala Izrael, da ustavi gradnjo naselbin na Zahodnem bregu. Po besedah odposlanca Evropske unije Tonyja Blaira bi bila ustavitev gradnje prvi korak v mirovnem procesu, ki bi ji v naslednji fazi sledilo tudi politično soglasje. Že včeraj pa se je ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice zavzela za odločnejšo teritorialno razmejitev med spornim palestinskim in izraelskim ozemljem.

Islamska skupnost v Sloveniji je že aprila ustanovila, sedaj pa tudi predstavila kulturno-izobraževalni zavod Averrors. Ustanova, ki so jo poimenovali po znanem arabskem filozofu Ibn Rušdu, bo služila predvsem izobraževalnim potrebam, prvi projekt pa je zbrati tisoč in eno knjigo s področja islama. Ob tem so v Islamski skupnosti sporočili še, da se njihov urad seli na novo lokacijo v Grablovičevi ulici, stare prostore pa bodo prepustili zavodu Averroes. Več o zavodu nam bo povedal tajnik Islamske skupnosti Nevzet Porić.



V Socialnem centru Rog se bo jutri ob osemnajsti uri odvila diskusija z naslovom ½Misliti politiko: novi pojmi v političnem aktivizmu.½ V njej bo moderator Gal Kirn s sodelujočimi Darijem Zadnikarjem, Tinetom Frecetom, Tjašo Pureber in Andrejem Pavlišičem razpravljal o politiki izven ustaljenih okvirjev, aktivizmu in še čem. Ob dvajseti uri bo projekcija filma What Would It Mean to Win?, ki je bil posnet ob junijskih protestih proti vrhu G8 v Heiligendammu v Nemčiji. Več o samem dogodku moderator Gal Kirn:



OFF je pripravil Nejc.



Komentarji
komentiraj >>