Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Mjanmarski OFF (3914 bralcev)
Petek, 9. 5. 2008
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Prava politična opredelitev je vedno prinašala ugodnosti. Od boljših delovnih mest do raznoraznih protekcij. Včasih pa so ugodnosti, ki jih utegne potegniti za seboj pravilna odločitev za ˝naše˝ in ne ˝njihove˝ prav bizarne.

V Vojvodini, na primer, proevropsko usmerjeni prebivalci niso hodili okoli lačni. Nek tamkajšnji gostilničar je skuhal tri tisoč litrov evropskega ribjega paprikaša za vse, ki podpirajo ˝evropsko Vojvodino˝. Z njimi naj bi Branku Štenbergerju, kakor je kuharju ime, uspelo nahraniti približno šest tisoč evropskih ust v Vojvodini, vsak pa bo moral za porcijo odšteti 50 dinarjev.

Štenbereger je v 4170 litrov velik kotel, s katerim se je v preteklosti že potegoval tudi za vpis v Guinnesovo knjigo rekordov, zmetal okoli tisoč dvesto kil filejev soma in več sto kilogramov začimb. Denar od prodaje evro-paprikaša bo gostilničar namenil nepreskrbljenim otrokom.

Ste lačni? Ne na papričak, pač k OFF Programu Radia Študent.


OFF PROGRAM

V Mjanmaru bodo kljub uničujočemu ciklonu, ki je državo prizadel pred kratkim, jutri izvedli referendum o novi ustavi. Vladajoča vojaška hunta, ki oblast z različnimi metodami utrjuje že več kot petinštirideset let, ob tem cinično dodaja, da na prizadetih območjih ljudem ne bo potrebno odgovarjati na referendumsko vprašanje, pač pa bodo to storili štiriindvajsetega maja. Opozicijska Nacionalna liga za demokracijo - NDL je ostro nastopila proti referendumu in državljane poziva, naj tako glasujejo tudi oni ter zavrnejo predlagane reforme. Te po besedah predlagateljev iz vrst hunte prinašajo demokratizacijo družbe, medtem pa je opozicijska NDL prepričana, da je le utrjevanje trenutne oblasti.

Z zahoda še vedno prihaja val ogorčenja zaradi prepovedi vstopa tujim humanitarnim delavcem v Mjanmar, potem ko je državo prizadela že omenjena naravna katastrofa. Mjanmarska hunta sicer izraža hvaležnost mednarodni skupnost za pomoč, a samo materialno, ne pa tudi v obliki humanitarnih delavcev. Nekaj od njih je bilo tako odslovljenih po prihodu v državo, drugim niso odobrili viz. Združeni narodi ukrepe mjanmarske vlade označujejo za nezaslišane.

Oborožene sile Šri Lanke so v spopadih za manjši kraj na severozahodu otoka ubile petnajst pripadnikov tamilskih tigrov. Pred tem pa naj bi bila v vojaškem kao osvobajanju območij Adampana in Mannarja bo besedah šrilanškega generala Udaya Nanayakkara ubita še dva ˝tigra˝. Vojaški obračuni so se na Šri Lanki ponovno razbohotili po januarski odločitvi vlade o prekinitvi premirja. Prejšnji mesec smo bili tako priča vladnemu bombardiranju območja Welioya na severovzhodu otoka. Krvava šrilanška državljanska vojna, z do sedaj okoli sedemdeset tisoč žrtvami, sicer poteka že od leta 1983.

Srbijo v nedeljo čakajo predčasne parlamentarne volitve po razpustu vlade v marcu. Javnomnenjske raziskave pred volitvami ne pripisujejo jasne zmage nobeni od opcij. Vodilni protagonistki, Srbsko radikalno stranko Tomislava Nikolića in koalicijo za Evropsko Srbijo predsednika Borisa Tadića, denimo loči le odstotek. Osamosvojitev Kosova, razpad vladne koalicije, podpis sporazuma o pridruževanju Evropski uniji ter še nekateri dogodki so v zadnjih mesecih pošteno razburkali srbsko politiko, ki se je po mnenju mnogih znašla med dvema možnostma: potjo v evropske integracije ali obstankom na starih, z nacionalizmom prežetih okopih.

Parlamentarni odbor za lokalno samoupravo in regionalni razvoj ni sprejel pozitivnega mnenja glede referenduma o pokrajinah. Da je predlog za referendum primeren, so se po pričakovanjih strinjali predstavniki treh vladnih strank, sicer tudi predlagateljic referenduma: SDS, SLS in NSi. Referenduma ni podprl poslanec DeSusa Vili Rezman, prav tako pa tudi nobena opozicijska stranka. O zasedanju odbora in glasovanju smo spregovorili s predsednikom odbora za lokalno samoupravo in razvoj ter poslancem SDS Francem Jazbecem:



Poklicali smo tudi Vilija Rezmana, poslanca DeSusa in edinega poslanca vladajoče koalicije, ki je glasoval proti referendumu ter na ta način onemogočil sprejetje pozitivnega mnenja glede referenduma o pokrajinah:



Komisija za preprečevanje korupcije je na svoji spletni strani objavila seznam devetinšestdeset pretežno državnih organov, ki niso do zapovedanega roka enaintridesetega marca oddali seznamov daril, ki so jih prejeli njihovi funkcionarji. Zavezani organi tega niso storili niti po dodatnem opominu komisije. Povsem drugače kot letos pa so lani svojo obveznost v zakonskem roku izpolnili brez izjeme vsi zavezani organi. O neposredovanih seznamih in vzrokih za to je spregovoril predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos:



OFF je pripravil Nejc, sledi pa Kultivator Urha in Erika o grafiterjih.


Komentarji
komentiraj >>