Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PIERRE BASTIEN: Live Nanterre, April 18, 2008 (4304 bralcev)
Sreda, 21. 5. 2008
goran




* Le še dobra dva meseca nas ločita od letošnjega kreativnega tabora Sajeta, na katerem bomo ponovno lahko uživali v godbah kopice zanimivih domačih in tujih glasbenih ustvarjalcev. Ko smo pred nedavnim v Rš koncertu poslušali posnetek lanskoletnega Tolminskega koncerta Leafcutter Johna, smo napovedali skorajšnjo objavo letošnjega Sajetinega programa. Ta je sedaj znan, v njem pa poleg legendarnega krautrockerja Moebiusa iz zasedbe Cluster, izstopa Pierre Bastien, francoski skladatelj in multiinstrumentalist, ki se bo na Sotočju premierno predstavil slovenskemu občinstvu.

Leta 1953 v Parizu rojeni glasbenik je na pariški Sorboni doštudiral francosko literaturo 18. stoletja, že v letu 1977 pa je začel sestavljati mehanske glasbene inštrumente, ki kakopak najbolj do izraza pridejo pri živih nastopih, ki jih Pierre spremeni v prave male inštalacije. To so majhni, z električnimi motorčki gnani avtomati, sestavljeni iz modelarskih kosov Meccano, ki so jih proizvajali med leti 1908 ter 1980. Ne gre torej za sodobne robotske ali pa kibernetične inštalacije, pač pa za precej bolj primitivne mehanske napravice, ki bolj kot na hi-tech laboratorij spominjajo na zabavnega, zmešanega znanstvenika v domači garaži. Ti mehanski modeli nato igrajo na pisano množico tradicionalnih glasbenih inštrumentov z vsega sveta, med drugim na kitajsko lutnjo, maroški bendir, nigerijski boben, tolkalo z jave, pa japonski koto, violino, mbiri podoben inštrument in še kaj.

Bojda je Bastienov orkester v najbolj plodnih devetdesetih letih tvorilo tja do 80 elementov, z njimi pa je v obliki umetniških inštalacij gostoval po vsem svetu. V svoji sedaj že tridesetletni glasbeni karieri je sodeloval s številnimi priznanimi glasbeniki, med drugim tudi z britanskim legendarnim skladateljem, multiinstrumentalistom Robertom Wyattom in Canovcem Jakijem Liebezeitom, ki ga bomo kmalu pozdravili tudi v Ljubljani. Na koncertih je Bastiena moč videti tako v najrazličnejših improvizacijskih formacijah ob boku cenjenih kreativcev iz jazzovskega miljeja, kot tudi na elektronskih veselicah, na primer kot predvoznika njegovega »šefa« Aphex Twina, saj je že približno sedem let član ekscentrične Rephlexove druščine.

Bastienova poetična ideja združevanja mehanskih napravic in tradicionalnih inštrumentov torej zaživi predvsem v njegovih živih nastopih. »Mekanoidni« orkester ustvarja repetitivno, hipnotično, neskončno zvočno zanko, ki jo Bastien nato nadgradi bodisi s trobento, malijsko harfo, uzbekistansko mandolino ali s kopico drugih eksotičnih inštrumentov. V tem zvočnem raziskovanju v oči ves čas bode paradoks, da tisti emocionalni presežek, ki bi ga seveda pričakovali v interpretaciji izkušenega glasbenika, zasenčijo elektrificirane plastično-kovinske napravice.

Posnetek, ki je nastal pred približno enim mesecem v pariškem okrožju Nanterre, se nekoliko razlikuje od tipične Bastienove koncertne različice. Ob mecano orkestru so se mu na odru namreč pridružili še violinist Alexei Aigui, tolkalec Alexei Lecourt, japonski zvočni umetnik Mitsuaki Matsumoto ter priznani francoski video umetnik Pierrick Sorin, s katerim Bastien v zadnjem času pogosto sodeluje. Vsled zanimive komunikacije med glasbeniki je zvočna dinamika nekoliko bolj izrazita kot to velja za Bastienove solistične koncerte, osvetli pa se tudi dejstvo, da Francoz ni le dober konstruktor, pač pa tudi izvrsten skladatelj in inštrumentalist. Na koncertu so predstavili razširjen repertoar z Bastienovega albuma ‘Teleconcerts’, s katerim je ta zvočni posebnež predstavil svoj zadnji vpogled v eksperimentalno sodobno klasično glasbo. Kako se francoski glasbenik znajde, ko pobudo prevzame njegov mehanski orkester, lahko torej v živo preverite na letošnji Sajeti, do takrat pa v posluh ponujamo posnetek ‘Live Nanterre’.

pripravil Goran Kompoš



Komentarji
komentiraj >>

Re: PIERRE BASTIEN: Live Nanterre, April 18, 2008
tadej [21/05/2008]

Jean Tinguely, če koga zanima, ful zanimiv boys, še iz dada časov: http://youtube.com/watch?v=hsfvsBxVxbk . Sam škoda ker kamera ne sledi procesu...
odgovori >>

    Re: PIERRE BASTIEN: Live Nanterre, April 18, 2008
    Sanja [22/05/2008]
    Zanimivi strojčki ja.. bo res treba res še v živo prevert tole! :) (Tadej? Droljčev Tadej? Khm, nas pa še neki zanima... ;)
    odgovori >>