Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Afera JBTZ: Takrat in danes (6031 bralcev)
Petek, 30. 5. 2008
Nejc M.



Na ponovitev znamenitih literarnih branj se pripravljajo tudi v Društvu pisateljev Slovenije, gotovo pa bo vrhunec spominskega dogajanja na dogodke pred 20 leti ponovitev velikega zborovanja na Kongresnem trgu, ki se ga je v podporo četverici 21. junija 1988 udeležilo okoli 30.000 ljudi.

Janša, Borštner, Tasič in Zavrl so se sicer včeraj sešli na tradicionalnem kosilu v hostlu celica na Metelkovi. Kaj so jedli, ostaja poslovna skrivnost, ve pa se, da je račun tokrat poravnal David Tasić. Da je sicer prav Radio Študent leta 1988 odigral osrednjo vlogo pri informiranju takratne socialistično-samoupravne javnosti, ste lahko iz prve roke – arhivskih posnetkov ljudstva na koncertu Macka B-ja na Drugi godbi – slišali že pred današnjo Risanko. Ker pa na Radiu študent še vedno skrbno hranimo avdio arhiv takratnega dogajanja, vam za začetek predvajamo prvo uradno sporočilo predsedstva Socialistične republike Slovenije, kot ga je bilo moč slišati na valovih tudi takrat režimske nacionalne radiotelevizije.



Kako pa se duha časa spominja Ali Žerdin, takratni odgovorni urednik Radia Študent in urednik spletnega portala slovenskapomlad.si, čigar ambicija naj bi bila vsaj zasilna rekonstrukcija kompleksnega omrežja, v katerem so bili posamezniki in posameznice medij povezav različnih skupin, ki so sodelovale v dogajanju in ki naj bi omogočile te globoke zgodovinske spremembe predvsem na področju spoštovanja pravne države.



O takratnih akterjih danes pa ima svoje mnenje tudi eden od pobudnikov ustanovitve Odbora za človekove pravice, Rastko Močnik.



Za same aretacije je bil sicer še najbolj zaslužen stenogram razprave takratnega predsednika Zveze komunistov Slovenije Milana Kučana, ki je mimogrede navrgel, da so aretacije novinarskih civilistov zaradi nespoštljivega poročanja o Jugoslovanski armadi možne. Sledi del zgodovinskega prispevka takratnega urednika Aktualnopolitične redakcije Marka Povšeta o srečanju Milana Kučana in predstavnikov Odbora za človekove pravice.










Člani odbora pa so že nekaj dni po aretacijah obiskali tudi takratnega predsednika predsedstva Socialistične republike Slovenije Janeza Stanovnika, kjer ga je nekoliko razburila Manca Košir.



Za mnenje o tem, kakšen status ima afera JBTZ 20 let pozneje, smo poklicali prav tako enega od akterjev takratnega dogajanja in novinarja Mladine Bernarda Nežmaha.



Seveda pa se ob vsem tem memorialnem dogajanju tik pred jesenskimi državnozborskimi volitvami ni moč izogniti vprašanju, komu bo to pravzaprav koristilo. Da ne gre prav za nobeno politizacijo, vztrajno zatrjuje takratni urednik Mladine, danes pa javnomnenjski spin doktor Pristopa, Franci Zavrl.



Svoje mnenje o današnjih časih pa je prispeval tudi včeraj na Metelkovi obedujoči prvoborec in premier Janez Janša.



Kakšne so bile takrat dejanske razmere, mogoče še najbolj razvidno pričata prav naslednja arhivska posnetka, in sicer razprava Slavoja Žižka na Odboru za človekove pravice ter intervju s takratnim notranjim ministrom oziroma sekretarjem Tomažem Ertlom.






Vendar pa se je dogajanje odvijalo predvsem na ulicah, na kar bodo še opominjali memorialni dogodki v čast 20. obletnice JBTZ v prihodnjih dneh in mesecih. Toda ker gre vendarle za sklepni čas tokratne predvolilne kampanje za jesenske državnozborske spomenike, se vendarle ni moč izogniti dilemi, ali gre za politizacijo ali pa za postavljanje spomenikov še živim legendam. Odgovarja takrat udeleženec uličnega dogajanja, Niko Grafenauer.



Za mnenje smo želeli povprašati tudi Mirana Frumna, voajškega policista, ki je leta 1988 aretiral Janšo, ki pa ni bil pripravljen pojasnjevati takratnega dogajanja. Dokaj razumljivo.

Stvari torej le niso tako zelo jasne, kot jih 20 let pozneje slikajo nekateri od takratnih prvoborcev. Kako je pred 20 leti ob aferi dejansko bilo, pa boste lahko slišali v posebnih oddajah, v katerih bo Aktualno politična redakcija objavljala izvlečke iz avdio arhiva takratnega programa na 89,3 Mhz, ki naj bi ga po nekaterih podatkih takrat poslušalo pol milijona ljudi.

Kultivator ob dvajseti obletnici afere JBTZ so pripravili Erik, Tomaž Z. in Nejc.











Komentarji
komentiraj >>