Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
HERBALISER: Same As It Never Was (!K7, 2008) (3438 bralcev)
Torek, 10. 6. 2008
Bozji_dar



Nova plošča britanskega dueta Herbaliser je zanimiva z več plati. Prva stvar, ob katero se obregnejo vsi, ki pridejo v stik z njo, je dejstvo, da ni izšla pri založbi Ninja Tune, temveč pri nemški !K7. Drugič: o Herbaliser bi le težko govorili kot o duetu, saj so se z novo ploščo preoblikovali v veččlansko artistično združbo. Tretjič, Herbaliser iščejo nove izrazne možnosti v funk in soul glasbi, se na ta način vračajo v preteklost in hkrati lovijo trenutno popularne trende. Več kot dovolj razlogov, da se plošči Same As It Never Was resno posvetimo v našem recenzijskem terminu.

Pa pojdimo po vrsti. Prvo presenečenje predstavlja že založnik plošče. Po večletnem plodovitem in uspešnem sodelovanju z otoško založbo Ninja Tune, za katero sta Herbaliser izdala nič manj kot pet studijskih albumov, sta se Jake Wherry in Ollie Teeba odločila, da je napočil čas, da kreneta po novi poti. Presedlala sta k nemški založbi !K7, ki je znana po svojem katalogu eklektično mešanih plesnih koktejlov in kot taka nudi primerno zatočišče njuni novi žanrski usmeritvi.

Saj ne, da je nova plošča popoln kontrast njunemu dosedanjemu delu - zvoke zanjo še vedno vlečeta iz podobnih virov kot dosedaj. Napajata se v bogati zakladnici rare groovea, starega klasičnega soula in funka ter cinematičnih operetah skladateljev, kakršna sta denimo Lalo Schifrin in David Axelrod. Zapuščina slednjega je več kot očitna v uvodni in naslovni skladbi Same As It Never Was, ki je nekakšna analogna verzija Axelrodove klasike The Sign. Zanj značilne godalne linije pa se pojavljajo denimo tudi v zaključni skladbi Stranded On Earth, le da tokrat v herbalizirani sintetični obliki.

Drugačen od dosedanje prakse in predvsem bolj zanimiv je njun pristop k ustvarjanju glasbe. Namesto suhoparnega semplanja posnetkov iz starih plošč se sedaj precej bolj posvečata skrbnemu aranžiranju in muziciranju v živo. V ta namen se je projekt Herbaliser dejansko preoblikoval v živ bend, ki ga poleg Jakea in Ollieja tvorijo še pihalca Ralph Lamb in Andy Ross ter mlada vokalistka Jessica Darling. Njen topel in robat soulovski vokal pridoda potreben šarm skladbam in skupaj s tremi gostujočimi MC-ji pomembno zaznamuje ploščo Same As It Never Was.

Herbaliser se bolj kot kdajkoli prej posvečajo sami formi skladb. Pomembnejši od mnoštva idej so struktura in aranžmaji komadov, ki ohranjajo svoje hip-hopersko bistvo, a ga tudi uspešno nadgrajujejo s soulovskim žarom in nabojem. V tem početju so se Herbaliser močno približali mojstrom sodobnega soula prek luže El Michel's Affair oz. Sharon Jones & The Dap-Kings, ali še bolj njihovemu britanskemu kolegu Jamieju Lidellu, ki z zadnjo ploščo prav tako udriha po soulovskih strunah. Če bi šli še bolj proti površju, bi marsikakšno vzporednico lahko potegnili tudi z Amy Winehouse in nekoliko nežnejšo Valižanko Duffy. Enako posrečen je tudi izbor gostujočih MC-jev, ki znova kvalitetno opravijo svoje delo. Še posebej zanimiv je mlad britanski gobezdač Yungun Aka Essa z odličnim flowom v komadu Just Won't Stop.

S kateregakoli vidika gledamo na ploščo Same As It Never Was, moramo priznati, da so razširjeni Herbaliser ustvarili odlično ploščo, ki navduši s svojo svežino, udarnostjo in nenazadnje tudi s svojim trendovskim nabojem. Herbaliserjev prestop k založbi !K7 pa se pravzaprav ne bo močno opazil.




Komentarji
komentiraj >>