Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
EURO 2008 - ZATEMNJENI EKRANI in EKSKLUZIVNE PRAVICE (4784 bralcev)
Ponedeljek, 16. 6. 2008
Nejc M.



Vzporedno z evropskimi kvalfikacijami za letošnji Euro so svojo izborno tekmovanje za ekskluzivo pri prenosih začele tudi različne televizijske postaje. Brez tako promoviranega ½fair play-a½ in s precej bolj gladiatorskimi pravili je krovna nogometna organizacija Uefa televizjskim kvalifikantom podelila za vsako državo le eno euro vstopnico za finančno najmočnejšega zmagovalca. Poraženci so se tako od evro pravic morali posloviti, vsem, ki pa bi se želeli na prvenstvo tako ali drugače prešvercati pa je bilo predčasno podeljenih nekaj rdečih kartonov – v obliki programskih zatemnitev v času tekem.

Monopolistična pravila, ljubiteljem fuzbala sicer prvič prezentirana že za časa mundiala v Nemčiji 2006, so ponovno vznemirila predvsem piva, golov, trikov in kajpak dobrega komentarja željne gledalce. V imenu domoljubnih hrvaških pasivnih nogometašev, ki jih bolj kot celjska komentatorska četvorica iz ½TV tri½ v ekstazo spravlja komentator HRT-ja Božo Sušec, se je pretekli teden oglasila Zveza hrvaških društev. Njihovo razburjenje je razumljivo toliko večje, ob dejstvu, da je avstrijskem ORF-u kljub ekskluzivi prenose mogoče gledati tudi v Sloveniji. V imenu zveze, ki se je ob tem odločila za tožbo zoper tri kabelske operaterje, je spregovoril njen predsednik Ivo Garić:



Naivno vprašanje kršenja pravic do prenosa v materinem jeziku, katere žrtev pa niso le hrvaški gledalci, je sprožilo verižne odgovre in pojasnila vseh vpletenih v težko bitko za ekskluzivo eura.

Iz pozicije obtoženega so svojo, le izvajalsko vlogo predstavili kabelski operaterji. V imenu enega od njih, UPC Telemacha, je zatemnitve korake pojasnil njihov direktor prodaje in marketinga Roman Volčič:



Zahtevek za zatemnitev je v imenu tujih TV programov, ki jih sicer zastopata EBU kabelska koordinacija in VG Media, kabelskim operaterjem posredovalo Združenju skladateljev, avtorjev in založnikov za zaščito avtorskih pravic Slovenije – SAZAS. Vlogo SAZAS-a pri zatemnitvi in zahtevo je obrazložila njihova tiskovna predstavnica Katja Dolinar:



Kot smo izvedeli še iz nadalnjega telefonskega pogovora, da sicer SAZAS zahteva od operaterjev samo izklop vsebin, ki se vežejo na Euro 2008 in ne tudi drugega programa. A ker tuje hiše niso natančno sporočile, kdaj bodo poleg tekem vsebine povezane z Euro 2008, naj bi bilo za slovenske operaterje najlažje, da dotične programe zatemnijo za več od predvidenega časa ali kar za 24 ur dnevno.

Med pojasnili SAZAS-a in Hrvaške radiotelevizije glede spornih zatemnitev pa prihaja do razlik. Medtem ko prvi zatrjuje, da je hrvaška ½nacionalka½ zatemnitev zahtevala sama, tiskovni predstavnik slednje Janos Rõmer zatrjuje drugače. Prisluhnimo njegovemu odgovoru, ki ga je poslal na Mail Radia Študent, in sicer na vprašanje o zatemnitvi drugega programa HRT med emitiranjem tekem Eura 2008:

½Hrvatska radiotelevizija nema nikakve ingerencije nad sadržajem koji u svoje mreže uključuju ili isključuju kabelski operatori izvan Republike Hrvatske. Sadržaj koji će se nalaziti u njihovim mrežama direktno dogovaraju preko međunarodnih nadležnih udruga (EBU, AGICOA), koje pritom štite i prava vlasnika emitiranog djela (konkretno: međunarodna nogometna udruga koja organizira natjecanje Euro 2008 ta prava za teritorij Vaše zemlje ekskluzivno je prodala nekoj televiziji i malo je vjerojatno da bi na istom teritoriju dopustila emitiranje istog sadržaja nekom drugom), a rad kabelskog operatora potom nadgleda nadležno regulatorno tijelo u zemlji u kojoj operator radi. HRT sa svoje strane može tek upozoriti ako se nekim emitiranjem krše neka prava, dapače, mora to učiniti, kako sam ne bi bio kriv za nedopušteno korištenje tuđe slike preko svog signala. Ali, ponavljam, HRT nema ingerenciju nad tim što će se u nekoj kabelskoj mreži izvan Hrvatske emitirati.½

Letošnji zmagovalec TV bitke za Euro na Slovenskem je komercialna ½TV tri½. Njihov tiskovni predstavnik Uroš Štanc je razjasnil, kaj pomeni biti prenosniški car, ko z dovolj denarja prisiliš devetdeset odstotkov domače moške populacije v gledanje tvojega programa, medtem ko na ostalih športnih kanalih vlada poldnevni mrk:



Nekoliko splošneje in ne toliko vezano na euro-aktualnost je trženju športnih prenosov spregovoril vodja marketinga pri Nogometni zvezi Slovenije, Uroš Stanič:



Kakšen je končni rezultat tekme za pravice do TV prenosov? V sozvočju z žvenketajočimi milijoni se ta grabežljivo umika stran od ½športnega½ poslanstva v samooklicano ekskluzivo. Na koncu je v vrsti tekmecev, sodnikov in organiztorjev največji poražnec gledalec. V monoplistični maniri mu je odvzeta možnost do izbire in posledično tudi do kvalitete. Zmaga predvideva le pridobiti si pravice, kako jih oplemenititi pa niti ni več pomembno. Najslabše, kako ekskluzivistično, postane, v svoji edinosti in osamljenosti, najboljše.

Kljub vsemu pa razočaranim gledalcem ponuja uteho tehnika, ki na srečo, organizatorjem spopada za tv prenose, onemogača totalno zamejitev pravil igre. Internet, antena na strehi in nenazadnje neobrazložene izjeme kot je ORF, še vedno omogočajo izbiro.

Med euro-televizijskimi kanali se je v tokratnem Zeitgeistu sprehajal Nejc.











Komentarji
komentiraj >>