Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Kam sveti Slovenija? (3258 bralcev)
Sreda, 9. 7. 2008
tomazza



Glede na danes objavljene podatke in ocene evropskega statističnega urada Eurostat o gospodarski rasti držav v prvem četrtletju letošnjega leta v primerjavi z zadnjim četrtletjem 2007 lahko naposled enkrat zavrnemo vse neupravičene kritike na račun še par mesecev aktualnega mandatarja Janeza Janše. Prav tako so očitno odveč tudi vsi dvomi v iskrenost njegovih politično tako preudarnih besed, s katerimi se je poslovil od predsedovanja Evropski Uniji. Ne glede na to, da sicer ni jasno ne komu in hkrati tudi ne pravzaprav kam domovina sveti, je namreč Slovenija res svetilnik.

Pa kaj če si je ta, v 21. stoletju predvsem ladjam s pomanjkljivo navigacijsko opremo namenjen civilizacijski izum, od letos prvi Janez države kot golo metaforo pač sposodil od kakega svojih političnih vzornikov onstran meja domovine. Nenazadnje bi z istim škandaloznim razkritjem že ves iztekajoči se državnozborski mandat, skorajda vsakič ko odpre v kozmetičnem smislu tako brezhibna usta, obremenili tudi naglo bledečo se karizmo opozicijskega prvaka Boruta Pahorja. Toda to je zgolj dokaz, da tokrat Janšo ne ravno preveč originalno blatijo v tej državi pač Pahorju naklonjene medijske in politične sile.

Da je Slovenija res svetilnik, namreč potrjuje podatek evropskega statističnega urada, ki črno na belem pravi, da je domovina v prvem četrtletju letošnjega leta med vsemi članicami unije zabeležila rekordno gospodarsko rast 2,2 odstotka. Nasploh se že na prvi pogled teh vseevropskih statističnih podatkov, s katerimi se bo v prihodnje gotovo še kar nekajkrat po prsih, potrkal poslavljajoči se mandatar, v smislu gospodarske rasti zdi, da se je tako imenovana stara Evropa v ekonomskem smislu vendarle nekoliko upehala.

V prvem četrtletju črno na belem v vsej evropski povezavi najuspešnejši domovini namreč sledita dve članici nove Evrope, in sicer Slovaška in Malta. Ker pa so denimo Danska, Portugalska in celo do nedavnega še gospodarski tiger Evrope – Irska, zabeležile negativno rast, kar v politično korektnem jeziku pomeni, da pravzaprav gospodarsko nazadujejo, pa je prav tako črno na belem jasno, da se države članice stare Evrope pravzaprav šlepajo na države, ki so del povezave postale v zadnjem krogu širitve Unije in med katerimi tako zelo boleče v oči sveti tudi domovina.

Izza opozicijskih prižnic v državnem zboru bo sicer gotovo priletela tudi kaka taka, da ocene evropskega statističnega urada še najbolj spominjajo na rezultate kake tej vladi hišnih agencij za vsakokratne manipulacije domačega javnega mnenja. Toda če že, lahko evropski statistični urad Eurostat označimo kvečjemu za vseevropsko hišno agencijo za manipulacijo vseevropskega in ne zgolj domačega javnega mnenja, katerega zaradi vse te silne svetlobe te dni zaslepljenih dva milijona slovenskih duš v skupnem evropskem merilu res ne predstavlja ne vem kako tudi v statističnem smislu omembe vrednega količnika.

Poročilo Eurostata je sicer ugodno tudi za preostali del samo-poimenovanega razvitega sveta, katerega voditelji se te dni na danes iztekajočem se vrhu G8 na japonskem otoku Hokaido razen o tekočih poslih niso zmogli dogovoriti pravzaprav nič bistveno zavezujočega in določujočega glede svetovne revščine in lakote ter podnebnih spremembah. Nenazadnje pozitivno gospodarsko rast, toda tudi v statističnem smislu res prepričljivo manjšo od Slovenije, beležijo tudi v Združenih državah Amerike in na Japonskem. V prvem četrtletju 2008 se je tako ameriški bruto družbeni proizvod povečal za 0,2 odstotka, japonski pa za odstotek, kar sta, to le morate priznati, prav uborni številki proti 2,2 odstotkom zabeleženega povečanja domačega bruto družbenega proizvoda.

Mati domovina je torej prosto po Janezu Janši, statistično pa še po Eurostatu res svetilnik gospodarskega razvoja. Toda kakšnega, če že ne čigavega, se je pa vendarle potrebno vprašati. Oziroma povedano drugače, komu oziroma kam sveti ta svetilnik. Statistike tako imenovane gospodarske rasti in razvoja so namreč hudo relativna reč. Še ta teden smo bili v okrožju namreč lahko priča denimo stavkam v Italiji, Avstriji, Nemčiji, s podobnim pa grozijo tudi domači prevozniki in celo sodniki. V globalnem merilu pa smo po danes zaključenemu vrhu G 8 bogatejši za spoznanje, da je na tem svetu s to famozno gospodarsko rastjo, s katero se statistično gledano povsem upravičeno ponaša tudi domači premier, nekaj hudo narobe.

Na vrhu skupine držav G8 se je namreč za odpravo svetovne lakote in več direktne pomoči v hrani zavzela po imenu še vedno Ljudska republika Kitajska. S tem je sicer zgolj odgovorila na očitke, da je za vrtoglavo rast cen hrane odgovoren prav gospodarski napredek držav v razvoju. Države članice G8 pa se denimo, ponovno predvsem zaradi tega po čem že gospodarskega napredka niso bile zmožne prav ničesar dogovoriti o podnebnih spremembah in omejitvah izpušnih plinov. Skupna vizija boja proti podnebnim spremembam brez določenih ukrepov je ista politična puhlica kot je Janševo svetenje vsej Evropi.

Slovenija torej seveda je svetilnik, toda kakšnega le gospodarskega razvoja? Takšnega, od katerega si lahko slehernik le bolj malo obeta. Kaj nam bo namreč gospodarski razvoj, če nimamo za hrano in človeka dostojno življenje. In kaj nam bo pravzaprav vsa ta silni razvoj, če bodo njegova direktna posledica zaenkrat še neslutene okoljske spremembe. Tako bo bržkone držalo, da je Slovenija že res svetilnik, toda da sveti predvsem v smer konca sveta kot ga imamo in poznamo v zadnjih mesecih tokratnega vladanja Janeza Janše.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z retoričnim vprašanjem kam sveti Slovenija v zobeh poskrbel Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>