Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Novotarnica (3788 bralcev)
Četrtek, 17. 7. 2008
mcolner



Poslušali bomo komade iz druge plošče In Silico avstralskega drum'n'bass kolektiva Pendulum. Stari znanci progresivno rockovske in metalske publike, Švedi Opeth, so postregli z deveto ploščo, naslovljeno Watershed. Prav tako iz Švedske prihaja malce mlajša zasedba Blackstrap, ki predstavlja svojo drugo ploščo Steal My Horses and Run. Infinite Livez vs. Stade je skupni projekt hip hop in elektronskih protagonistov, ki so pripravili album Morgan Freeman Psychadelic Semen. Za konec pa bomo prisluhnili še ameriški zasedbi Nachtmystium, ki velja za eno redkih na tem področju, ki zažiga z nebrzdanim black metalom.

Začenjamo torej z avstralskim drum'n'bass kolektivom, ki se je v iskanju poti v kolesje glasbene industrije preselil v Veliko Britanijo. Zasedba je sicer aktivna vse od leta 1991, ko je delovala pod imenom Xeagan, do prvih izdaj pa je prišla šele pred dobrimi petimi leti. Že s prvencem Hold Your Colour so postali eni najbolj prodajanih drum'n'bass izvajalcev na globalni ravni. Njihova nalezljiva zmes elektronskih zvokov in rockerskega pristopa, jih uvršča med perspektivnejše bande tega trenutka, katerih čas šele prihaja.
Meseca maja je izšla dolgo pričakovana druga studijska plošča In Silico, ki prinaša malce drugačen zvok. Tokrat je drum'n'bass segment manj opazen, prevladajo pa bolj poslušljivi elektronski ritmi, kar očitno bolj odgovarja množicam oboževalcev, saj vključuje tudi mnoge vokalne vpade.

V letošnjem letu se po treh letih na aktivno glasbeno prizorišče vračajo švedski progresivni metalci Opeth, ki so v 18 letih delovanja pod streho spravili že devet studijskih plošč. Zadnja, naslovljena Watershed, je izšla za založbo Roadrunner pred nekaj tedni. Opeth so dolgoročni glasbeni projekt virtuoza, multi-instrumentalista in egotripaša Mihaela Akerfeldta, ki že od samih začetkov delovanja redno menja člane banda.
Zgodba Opeth se je začela leta 1990 v Stockholmu, v času največjega vzpona skandinavske death in black metal scene, iz katere je izšla tudi prvotna zvočna slika zasedbe. Kmalu pa je začela ubirati svojstvene poti in mešati raznorodne glasbene žanre kot so etno, jazz, progresivni in psihadelični rock ter metal v zanimivo in nalezljivo zmes. Tako je plošča Watershed korak naprej v večnem eksperimentiranju guruja Akerfeldta.

Prav tako iz švedske prestolnice prihaja povsem drugače orientirana zasedba Blackstrap, ki je na glasbenem prizorišču prisotna že polnih dvanajst let. Začetna izraznost, ki je pustila sledi do današnjih dni, se je navezovala predvsem na zasedbe kot so Velvet Underground, My Bloody Valentine ter Stereolab. Po prvencu iz leta 2003 se je njihova prepoznavnost začela dvigovati, saj so postali pomembni igralci predvsem domače scene, začel pa se je tudi počasni podzemni preboj na mednarodno podzemno prizorišče. S svojim psihadeličnim pop zvokom se uvrščajo med inovativnejše izvajalce trenutnega časa. Njihova druga plošča Steal My Horses and Run je bila ustvarjena že v letu 2006, vendar je šele letos doživela mednarodno premiero z založbo Tee Pee.

Naslednji predstavljeni avtor v današnji Novotarnici je britanski hip hop elektro izvajalec Infinite Livez, ki je znatno opozoril nase z leta 2004 izdanim dvojnim ploščkom Bush Meat. Njegova izraznost je predvsem odklonska in nekonvencionalna, naslonjena na nekakšno dadaistično in nadrealistično izročilo, preneseno v glasbeni kontekst. To prinaša amorfne zvočne slike, svojstveno interpretacijo uveljavljenih žanrov in predvsem novodobne DIY principe.
V lanskem letu je Infinite Livez prvič sodeloval s švicarskim elektronskim dvojcem Stade, sodelovanje pa se je preneslo tudi v naslednje projekte. Tudi letošnji projekt Morgan Freeman Psychadelic Semen ubira podobne poti konfuzne elektronike, funka, pokvečenega r'n'b-ja, hip hopa in še marsičesa, kar pač sodi v kontekst konfuzne godbe različne provinjence izpod rok Infinite Liveza.

Za konec pa se posvetimo še ameriški psihadelični black metal zasedbi Nachtmystium, ki sta jo kot stranski projekt leta 2000 ustanovila zanesenjaka Blake Judd in Pat McCormick. Oba prisegata na black metal tako imenovane druge generacije in večinoma skandinavske bande kot so Darkthrone in Burzum. Tako glasbenika poskušata ohranjati tradicijo surovega zvoka tega žanra, ki se je v zadnjih letih izgubila v obilici simfonično in pop obarvanih glasbenih smernicah. Plošča Assassains: Black Meddle, Pt. 1 se obrača v mnoge smeri, tako sabbatovske kot floydovske pasaže ter eksperimentalne dodatke saksofona. Album je izdan za založbo Century Media, zasedba pa se v jeseni odpravlja na svetovno turnejo v družbi prej omenjenih Opeth.

V današnji Novotarnici je bilo to vse, na slišanje zopet naslednji četrtek ob isti uri na valovih Radia Študent. Oddajo sem pripravil Miha Colner.


Komentarji
komentiraj >>