Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Mesto izvirnega greha (3469 bralcev)
Petek, 25. 7. 2008
Lan









Kamorkoli po svetu je pot zanesla aktualnega ameriškega predsednika Georgea Busha mlajšega, so njegove obiske spremljale bolj ali manj mirne demonstracije, ki pa so bile nemalokrat z intenzivnimi varnostnimi in drugimi preventivnimi ukrepi zatrte že več dni pred prihodom visokega gosta.

Nemčija ni izjema. Spomnimo samo na masovke, ki so spremljale vrh G-8 leta 2007 v severnonemškem Heilegendammu. V četrtek pa je bil v Berlinu rojen mit. Po nekaterih podatkih je senatorja iz zvezne države Illinois v Tierpaku, nedaleč od Obeliska svobode, pozdravilo do 200.000 ljudi. Barack Obama je ameriško predsedniško kandidaturo globaliziral. Kot prvi kandidat, ki je v slogu svojih morebitnih predhodnikov, Johna Fitzgeralda Kennedyja in Ronalda Reagana, je nagovoril prebivalce mesta, ki je v preteklih desetletjih postalo najprej simbol ideološkega zla, blokovske razdeljenosti, na koncu pa še padca komunizma in mostogradnje med vzhodom in zahodom.

Kje iskati razloge za neverjetni animacijski potencial, ki ga je na tujem pred formalno potrditvijo izkazal siceršnji favorit za novembrsko volilno zmago ter tisti, ki bo prevzel ključe Bele hiše? Je to mesto izvirnega greha, vajeno ameriških vodilnih mož, ki so se na ulicah nemške prestolnice podpisovali pod stavke »Gospod Gorbačov, podrite zid,« ali pa Kennedyjev »Ich bin ein Berliner«??? Gre morebiti zgolj za oponiranje drži Georgea Busha in upanje, položeno na ramena mladega, karizmatičnega, temnopoltega, demokratskega antipoda trenutni ameriški politiki??? Ali pa za skrbno grajeno medijsko podobo, ki se je presenetljivo hitro in brez vsakršne podlage spremenila v trademark??? Gotovo je namreč, da bi obisk republikanskega kandidata Johna McCaina bržkone minil brez sprejema, udeležbe in ovacij. Prihod Busha mlajšega pa verjetno v znamenju ponovnih demonstracij.


O »tistem nekaj«, kar je na ulice Berlina prignalo na desetine tisočev poslušalcev najprej s sodelavko berlinskega radia Multi Kulti, Pavlico Bajsić.



O skrivnosti fenomena, imenovanega Barack Obama, slepem verovanju v spremembe in ostalem, kar je zaznamovalo berlinski dogodek, smo spregovorili tudi z dolgoletnim ameriškim dopisnikom časopisne hiše Delo, Mitjo Meršolom.



Obama Barack je v prvi vrsti politik. Kot je politik predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jožef Jerovšek, ki dvomi, da je demokratski predsedniški kandidat uspel prepričati s programsko agendo. Nasprotno. Po njegovem mnenju gre za Obamomanijo, ki bo upajoče na obeh straneh Atlantika po morebitni izvolitvi treščila na realna tla.



ODPOVED: Barakofilske simptome in diagnozo sta skultivirala gušter Boštjan in Lan. Po zanimanju oba čista Berlinčana.









Komentarji
komentiraj >>