Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF Izgubljenega palčka (6600 bralcev)
Petek, 15. 8. 2008
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Da so vrtni palčki več kot le kamnite ali plastične figure za »kičenje« domačega vrta, se redakcija APR zaveda že kar nekaj časa. Naši tezi o navezanosti vrtnih prijateljev na domače okolje pa potrjuje tudi izkušnja Eve Stuart – Kelso.

Angležinji so pred sedmimi meseci izpred domače hiše v Gloucestru ukradli vrtnega palčka Murphyja, ki pa jo je - na veliko začudenje vseh - prisopihal nazaj. Kot se za več kot polletno odsotnost spodobi, se Evin prijatelj ni vrnil praznih rok. S seboj je prinesel kup fotografij, ki so pričale o njegovih dogodivščinah med odsotnostjo. Tako na eni od njih planinari po Novi Zelandiji, na drugi plava na Tajskem, Murphy pa si je privoščil tudi obisk templjev v Kambodži. Med potovanjem se je palček oskrbel še z znamkami prepotovanih držav. Poleg naštetih med drugim tudi še Južnoafriške republike, Svazija, Avstralije in Vietnama. Lastnica se je ob ponovnem snidenju z malim prijateljem, slednji se je vrnil s posebnim poštnim paketom, le nasmejala.


OFF PROGRAM

Po Češki, kjer bodo namestili radarski sistem, so ZDA dosegle dogovor o namestitvi protiraketnega ščita tudi s Poljaki. Kao pogajalsko trdi Poljaki naj bi se moledovanju Američanom vdali šele po njihovi obljubi o obrambni pomoči državi, deset prestreznih raket pa naj bi bilo ob Baltskem morju nameščenih med letoma 2010 in 2013. Deli ščita sicer že stojijo v ZDA, Veliki Britaniji in na Grenlandiji. Na ameriško-poljski dogovor so se pričakovano takoj odzvali Rusi, s poudarkom, da je pravi namen protiraketne zaščite uperjen proti njim in ne Iranu.

V celofan kvazi zaščite so zaviti tudi ruski nameni ob južno-osetijskem oziroma gruzijskem vprašanju. Po večkratni prekinitvi ognja v minulem tednu iz razgrete Gruzije ponovno prihajajo obtožbe na račun severne sosede, da vdira na njihovo ozemlje. Okoli sto trideset ruskih oklepnikov naj bi prodrlo do mesta Senaki, pri tem pa bi se naj, po besedah gruzijskega predsednika Mihaila Sakašvilija, posluževali tudi plenjenja in posiljevanja. Več o aktualnih razmerah v Zakavkašem območju gruzijski predstavnik Human Rights Watcha, Georgi Gogia:



Po v Rusijo uprtem žugajočem prstu predsednika Georgea Busha se v miru in predvsem Gruziji v oporo v Tbilisi odpravlja ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice. S svojim obiskom naj bi ˝utrdila končanje sovražnosti˝, hkrati pa naj bi gruzijskemu predsedniku Sakašviliju predala mirovne dokumente v podpis. Medtem se za sprejem resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov o gruzijsko-ruskem sporu pripravlja na sedežu Združenih narodov v New Yorku. Predlog resolucije naj bi vložila Francija.

Razglabljanje o globalnem segrevanju in njegovih posledicah je v zadnjem času politično izjemno popularno početje, zadnje zaskrbljujoče raziskave pa prihajajo iz Brazilije. Skupina devetnajstih strokovnjakov je ocenila vpliv višjih temperatur na nekatere kmetijske kulture in prišla do ugotovitev, da bodo spremenjeni modeli padavin ob zvišanju števila neviht prinesli selitev teh vrst pridelkov na ugodnejša območja. S tem naj bi brazilsko kmetijstvo do leta 2020 utrpelo pet milijard dolarjev škode, do leta 2070 pa bi se naj slednja povečala še za skoraj trikrat.

Južnoafriška republika je pred zaprtjem posebnih begunskih taborišč, ki so jih ustanovili v maju ob rasističnih izbruhih nasilja nad zimbabvejskimi in drugimi prebežniki iz ostalih afriških držav na jug celine. Potem ko je proti-imigrantsko nasilje zahtevalo kar šestdeset življenj, je bila država primorana na tisoče brezdomcev zavarovati s posebnimi taborišči. Lokalna vlada v Gautengu je sedanjo sliko razmer ocenila za imigrantom varno, zato naj taborišča ne bi bila več potrebna. Na drugi strani so človekoljubne organizacije že apelirale ustavno sodišče in druge pristojne sodne organe, naj ukinitve taborišč ne dopustijo.

Ob drugi obletnici julijske vojne med Izraelom in libanonskim gibanjem Hezbolah je njegov vodja Hasan Nasralah judovsko državo obtožil, da skuša ubiti vodilne predstavnike gibanja. Ob tem je Nasralah Izraelu očital tudi vpletenost v aktualen gruzijsko-ruski spor, kjer naj bi eden od izraelskih generalov uril predstavnike gruzijske vojske. Vojna med Hezbolahom in Izraelom leta 2006 je v štiriintridesetih dneh zahtevala tisoč dvesto življenj, od tega večina civilistov in otrok, ubitih pa je bilo tudi sto šestdeset izraelskih vojakov.

Konec vojne, in sicer druge svetovne, obeležujejo tudi Japonci. V nasprotju z Nasralahom pa je njihov premier Jasuo Fukuda ob tej priložnosti nastopil precej bolj diplomatsko. Fukuda skesano obžaluje krivice, ki so jih japonske sile prizadejale drugim, pretežno azijskim, narodom. Japonski premier se je ob tem izognil obisku spornega svetišča Jasukuni, kjer naj bi ležali tudi vojni zločinci.

Domače dneva prosto dogajanje ob Marijinem kao izletu tja nekam lahko zreduciramo na neumorno bitje zvonov, sklenjene ročice, zlate besede in dvolične govornike.