Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Zemljiški OFF (4020 bralcev)
Ponedeljek, 25. 8. 2008
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

Dragi poslušalec, ko boš naslednjič sedel na čisti WC-školjki, tega nikar ne vzemi za samoumevno dejstvo. Pravica do urejenega in zloščenega toaletnega prostora je morda res samoumevna. Realnost, ki nekaterim onemogoča, da bi si z užitkom spustili hlače do kolen, pa je dostikrat drugačna.

V Evropi menda kar dvajset milijonov ljudi nima primernega stranišča, ki bi zadovoljeval osnovne higienske standarde, številka pa zavzema tudi tiste, ki jih muči pomanjkanje higiene. In nikar si ne mislite, da težava muči samo zakotne vaške predele iz perspektive nekaterih v še bolj zakotnih vzhodnoevropskih državah. Primerno stranišče sanjajo tudi nekateri drugače vsega siti zahodnjaki, na primer v Franciji in na Irskem.

Pomanjkljivi kanalizacijski sistemi pa so sicer krivi za onesnaževanje podtalnice in širjenje različnih nalezljivih bolezni.

Poslušate OFF program Radia Študent, ki po opravljeni potrebi nikoli ne pozabi potegniti vode.


OFF program

Oba domova ruskega parlamenta, tako svet federacije kot duma, sta z vsemi možnimi glasovi izglasovala priznanje samostojnosti Južni Osetiji in Abhaziji, še pred glasovanjem pa sta parlament nagovorila južnoosetijski in abhazijski predsednik, Edvard Kokojti ter Sergej Bagapš. Slednji je dejal, da je to zgodovinski dan za ti dve gruzijski separatistični pokrajini. Kljub temu pa odločitev ruskega parlamenta ni pravno zavezujoča, saj mora na koncu dati zeleno luč predsednik Dmitrij Medvedjev, česar se zaveda gruzijski minister za ponovno integracijo obeh pokrajin Temur Jakobašvili, ki pravi, da je poziv parlamenta brez realne vrednosti. Analitiki menijo, da po imela ta poteza dume predvsem vpliv na pogovore in barantanje Medvedjeva z zahodom.

Izkoriščanje naravnih virov pogosto služi samo polnjenju žepov že tako bogatih nadnacionalnih korporacij, lokalno prebivalstvo pa se lahko zadovolji s slabo plačanimi službami. Enakemu scenariju lahko sledimo od delte reke Niger pa do porečja Amazonke. Kljub nasprotovanju avtohtonih prebivalcev je tako kar okoli sedemdeset procentov perujskega amazonskega pragozda na voljo za izkoriščanje nafte in zemeljskega plina. Majhen udarec takšnemu početju pomeni zavrnitev dveh zemljiških zakonov perujskega predsednika Alana Garcie s strani kongresa. Večino kongresnikov, predvsem pa domorodne skupine, ki so v desetdnevnih protestih zajele več talcev iz vrst policije, zasedle pa tudi glavno naftno polje v južnem Peruju in naftovod, je zmotilo dejstvo, da bi se po novem plemenska zemlja lahko prodajala na glasovanju z navadno večino v lokalnih skupnostih. To bi energetskim korporacijam olajšalo prilaščanje zemlje, bogate z naravnimi viri.

Velika Britanija se očitno ne more znebiti navade, da se ne bi vpletala v notranje zadeve svojih bivših kolonialnih posesti. Eden izmed najbolj prominentnih pakistanskih političnih voditeljev, Aitzaz Ahsan, je obtožil izkušenega diplomata njenega visočanstva, Marka Lyalla Granta, da je pred kratkim na obisku v Pakistanu pri vladi posredoval za Mušarafovo imuniteto pred morebitnim sodnim preganjanjem. To menda ni bil prvi primer kontroverznega vpletanja omenjenega diplomata v pakistanske notranje zadeve. Na podobno misijo ga je zunanje ministrstvo poslalo že lani, ko mu je očitno uspelo prepričati takrat še predsednika Mušarafa, da je umaknil obtožbe o korupciji proti bivši premierki Benazir Buto, ki je bila kasneje ubita v bombnem napadu.

V Turčiji v naravnem rezervatu Sarikum v bližini mesta Sinop te dni poteka že dvajseti Ecotopia forum, ki združuje okoljevarstvene, zelene, mirovne nevladne skupine iz vsega sveta. Forum promovira trajnostne načine življenja, življenje v sožitju z naravo in pretresa socialna vprašanja, letošnji pa daje poseben poudarek podpori lokalnim protijedrskim skupinam, ki se zavzamajo predvsem za alternativne in okolju prijazne vire energije. Nekateri turški in tuji udeleženci foruma so bili predmet intenzivne policijske represije, o čemer nam bo več povedala aktivistka Shannon Stephens:



Na ljubljanskem okrožnem sodišču je bila prva glavna obravnava proti petim izmed izbrisanih, ki so leta 2005 začeli gladovno stavko v stolpnici TR3. Sedmerica, ki je v avli TR3 ostala tudi po zaprtju stavbe in ji je bilprenočitev tudi zagotovljena s strani varnostne službe Sintal, katera je delovala v dogovoru z Novo ljubljansko banko, je bila po odhodu novinarjev brutalno odstranjena s strani varnostne službe Sintal. Nova ljubljanska banka je kasneje podala ovadbo proti skupini izbrisanih zaradi, po njihovem, poškodovanja tujih stvari in nezakonitega zadrževanja v prostorih stolpnice.

Poslušajmo najprej Aca Todorovića, ki je bil na obravnavi, proti kateremu pa, čeprav je bil v sedmerici odstranjenih, ni bila podana ovadba, ker je po mnenju policije prostore zapustil prostovoljno, s čimer se sam ne strinja:



Poklicali smo tudi odvetnika Marka Ravnika, ki v tožbi zastopa Kemala Sadika. Povedal nam je več o samih razlogih za to sojenje in o svojih pričakovanjih glede nadaljnjega poteka:



OFF sta pripravila Urh in Tadej.


Komentarji
komentiraj >>