Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Festival Utrip!!! (3625 bralcev)
Ponedeljek, 22. 9. 2008
Pina Gabrijan



Festival Utrip - Križanke, 19. 9. 2008

Kot uvod v jubilejno dvajseto sezono je Klub K4 za šest ur prilezel iz kleti ter se naselil v letno gledališče in preddverje samih Križank. V festivalsko dogajanje sta povedli kar dve tekmovanji, in sicer mednarodni brejkerski B-boy obračun ter četrto državno prvenstvo v freestyle rapanju, ki se je odvilo v dveh delih. Plesna lovorika je odbrejkdensala na Nizozemsko, freestylerska pa zasluženo odrepala do vsesplošno dinamičnega Pižame. Tako rapersko prvenstvo ni izstrelilo kakšnega novega imena v sfero slovenske rimoklepaške slave, kot je v prejšnjih letih N'Toka, Trkaja ali Zlatka, saj se je v finalu Pižami nasproti postavil Valterap, ki ga poznamo kot klubskega maratonca iz leta 2002, tako da sta se tudi v finalu dajala dva že kar prekaljena mačka.

Kasneje je v preddverju premrle ude obiskovalcev razmigal Nemec Michael Fakesch, znan predvsem kot polovica elektronskega dvojca Funkstörung, ki se je razšel pred dvema letoma. Fakeschev prispevek k večeru je bil kar pohvalen, saj je postregel s sorazmerno eksplozivnim in s hitiči pretaknjenim setom, kar je opazno vplivalo na dvig razpoloženja pri publiki. Ob hitih tipa 'Da Funk' niti ne moti toliko, da gre danes dejansko že za dvanajst let star izdelek, saj je elektronska scena zadnjih par let prav posejana z izvajalci, ki se poskušajo približati tej daftpunkovski estetiki iz njihove začetne, vendar tudi zlate dobe. Medtem pa se je v letnem gledališču vršila morda najbolj zanimiva točka celotnega večera. To je bil nastop JFB-ja, ki je Klub K4 obiskal že konec letošnjega februarja – tokrat pa naj bi ga spremljal še Beardyman. Oba sta člana združbe Battlejam, v katero spada tudi Ed Solo, ki pa je naše kraje počastil z nastopom ravno prejšnji konec tedna. Samostojni nastop JFB-ja je vsekakor dodal izrazitejšo klubsko noto celotnemu dogajanju in navdušil s svojimi rokohitrskimi veščinami.

Kot glavna atrakcija večera je z Otoka že drugič v organizaciji Štirke prišel producent in DJ Bonobo - tokrat v vlogi multiinstrumentalista s podporo osemčlanskega benda. Sicer spada med varovance založbe Ninja Tune, ki pa v zadnjem obdobju ni od sebe dala kakšnih omembe vrednih stvaritev in tako smo tudi na ta večer doživeli Bonoba nekoliko bolj v verziji »za punce«. Organski in jazzy Bonobo je bil do skrajnosti apoliničen, če ne že kar bolj apoliničen od apoliničnega. Priča smo bili zares nadvse sladkemu, polikanemu, božajočemu in spoliranemu nastopu. Vendar je bilo poskrbljeno tudi »za fante«, saj je bila na čelu zasedbe pevka Kathrin z glasom in stasom, kot se spodobi, vendar verjetno tudi zaradi same narave nastopa ne gre govoriti ravno o kakšnem presežno fascinantnem odpiranju registrov. V tem času pa je v preddverju s svojim pevskim nastopom zaokrožil dogajanje Raz Ohara, sicer znan po sodelovanju z berlinskim elektronikom Apparatom. Tako je na svojstven funky način začinil konec večera in dodal piko na i utripu celotnega dogajanja.

Dejansko je večjo množico obiskovalcev prinesel šele padec mraka, čeprav le ne bi mogli govoriti o »polnih« Križankah. Vsekakor bi bilo dobrodošlo, da bi vsaj rahlo oklestili vstopnino, kjer gre apelirati predvsem na mestne veljake, da bi pritaknili kakšen novčič več, saj je Štirka konec koncev le prava legenda v slovenskem klubovju.

V glavnem, Štirki voščimo za njeno okroglo obletnico in čestitamo njeni ekipi, da je klubsko dogajanje pripeljala v ljubko zavetje Križank, čeprav smo se čudili rigorozni politiki pri točilnem pultu. V preddverju smo se hkrati navduševali nad formo vivo v obliki gigantske pokovke in hvalili privlačne vizualizacije, po drugi strani pa smo tudi obupavali - nagneteni v vrsti pred stranišči. Pozdravljamo idejo o spletnem radiu, kjer se je znašlo nekaj komadov in miksov nastopajočih ter ga je bilo mogoče poslušati na Štirkini spletni strani kot uverturo in ogrevanje za sam dogodek. Velja pa izpostaviti, da čeprav se je v Štirkinem drobovju znašlo že prenekatero zanimivo ime iz sveta glasbe, bi si želeli, da bi v prihodnosti bolj segala v podtalje - seveda ne le fizično. Tako bi se kot alternativni prostor dogajanja, kjer bi bilo dejansko možno govoriti o valilnici urbane kulture, lahko definirala v še močnejši opoziciji do današnjih obratov zabave.

V Križankah je utripala Pina Gabrijan.




Komentarji
komentiraj >>

Re: Festival Utrip!!!
goran [22/09/2008]

"v verziji »za punce«" respect za tole objektivnost : )
odgovori >>

    Re: Festival Utrip!!!
    tit [22/09/2008]
    nas je pa ze kar nekaj, ki smo malcek razocarani na recentnimi ninja izdelki :) respect tudi za lepo povedano...
    odgovori >>