Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Res Razjanšena Slovenija? (3364 bralcev)
Sreda, 24. 9. 2008
tomazza



RES, RAZJANŠENA SLOVENIJA?

Marko Brecelj, koprski posebnež, kantavtor, wc direktor in nenazadnje tudi politični aktivist, ki je na državnozborskih volitvah prejšnjo nedeljo osvojil zaupanje 240-ih volivk in volivcev, je v svojem rednem spletnem nagovoru javnosti domovino razglasil za razjanšeno Slovenijo. Na to sicer res kažejo prvi in še vedno neuradni povolilni rezultati. Da je bila Slovenska demokratska stranka na teh volitvah sicer res poražena, je bilo nenazadnje razbrati že nekaj ur po zaprtju volišč po vsej državi na komorni slovesnosti v samih prostorih stranke. To so potrjevali čemerni obrazi in celo osamljene krokodilje solze, ki so se cedile po tudi zaradi najslabšega vinskega povolilnega izbora zariplih licih. Toda tako samo število osvojenih glasov in 28 poslanskih mandatov, kot tudi prve miselne reakcije poslavljajočega se predsednika vlade Janeza Janše, vendarle porajajo dvom v pravilnost in zanesljivost ocene Marka Breclja, da je Slovenija res Razjanšena.

Da nemara sicer temu res ni tako, bi se utegnilo izkazati že danes do polnoči, ko naposled poteče skrajni rok, do katerega volilne komisije še čakajo na morebitne ugovore oziroma zahteve za ponovno štetje glasovnic. Sicer že znano je, da sta do sedaj po en ugovor prejeli volilni komisiji 3. volilne enote Ljubljana Center in 7. volilne enote Maribor. Pravico do ugovora, ki se ga lahko vloži v treh dneh od dneva glasovanja, ima sicer v skladu s 106. členom zakona o volitvah v Državni zbor zaradi nepravilnosti pri delu volilnega odbora oziroma okrajne volilne komisije pri volitvah na volilno komisijo nasloviti vsak kandidat, predstavnik liste kandidatov in vsak volivec ali volivka. Končni podatki o samem številu ugovorov oziroma zahtev bodo znani jutri, ko jih bodo volilne komisije tudi obravnavale.

Tako bo ne glede na predhodne špekulacije največje komercialne televizije jutri dokončno jasno, ali se bodo v Janševi SDS odločili zahtevati ponovno štetje volitev. Iz SDS tega zaenkrat še niso potrdili, sporočili so le, da trenutno ugotavljajo stanje na terenu in da bodo, če se govorice o nekaterih nepravilnostih izkažejo za resnične, kakopak da ukrepali v skladu z možnostmi, ki jih nudi področna zakonodaja. Nasploh je imela SDS za te volitve res dobro in temeljito organizirano mrežo strankarskih zaupnikov, ki so na terenu spremljali oziroma nadzirali potek volitev. Tako so v posameznih volilnih enotah, na vendarle sfiženo proslavo povolilnega uspeha in razglasitev neuradnih rezultatov vabili že pol ure po zaprtju volišč. Tako pravzaprav res ne gre dvomiti, da bodo, če so kake nepravilnosti dejansko res bile, te tudi razkrite.

Toda bistvo povolilnega taktiziranja na volitvah pač poraženih strategov Slovenske demokratske stranke vendarle ni v pošteni igri, ki bi jo pravzaprav vedno morale vsebovati odločanja volivk in volivcev. Sedaj je namreč že jasno, da rezultata teh državnozborskih volitev, v skladu s šalo, ki jo je v večernih urah po volitvah v prostorih stranke razdrla aktivistka SDS, torej da so danes dovoljene sanje, jutri pa da pridejo glasovi po pošti, pač ne morejo spremeniti niti glasovi iz tujine. Janšiste tako mika predvsem ponovno preštevanje 18.124 neveljavnih glasovnic, katerih pa je le toliko, da bi lahko prevagale odločitev o končnem zmagovalcu, saj je trenutna razlika med prvouvrščeno Socialno in drugouvrščeno Slovensko demokracijo pičlih 12600 glasov. Dokončni neuradni podatki bodo sicer znani čez teden dni, dokončni uradni pa predvidoma po 8. oktobru.

Toda tudi v primeru ponovnega štetja glasov je sprememba vrstnega reda oziroma končnega zmagovalca ter s tem tudi prvega kandidata za mandatarja kaj malo verjetna. Toda Janši in SDS pravzaprav ne gre zgolj za to tako malo verjetno spremembo rezultata. Gre jima za diskurz, kako homogenizirati razočarano volilno telo, članstvo in druge privržence ter podpornike. Zato Janša še kar nekaj časa v svojem vsakem javnem nastopu pač ne bo pozabil navreči, tudi njegovo s »SDS je stranka vrednot!« naslovljeno na slabo delujoči spletni strani motivacijsko pismo ni nobena izjema, kako da je SDS v tej po čem že najbolj umazani kampanji doslej, zmagala v petih od osmih volilnih enot.

To je sicer geografsko že mogoče res, toda v demografskem smislu je ta argument povsem brez realne osnove. Tudi Slovenija pač ni nobena izjema v dejstvu, da se je pač večina prebivalstva nastanila v mestih in ne na podeželju, koder še naprej tako posebej čislajo politične modrosti Janeza Janše. Slovenija se je potemtakem razjanšila zgolj v urbanih predelih. Toda tako veliko število mandatov, ki jih je stranka kljub porazu osvojila, kot vsa ta hegemonija na politični desnici, zaradi katere v parlamentu prvič nimamo več krščanske stranke, saj to zaradi dolgoletnega koruzništva svojega predsednika pač ne more biti niti SDS, kažeta, da so ocene o uspešno razjanšeni Sloveniji vendarle nekoliko preuranjene.

Zaenkrat pač vse kaže, da se bodo ideološki boji med vendarle nekoliko bolj strankarsko razpršeno tranzicijsko levico in po novem povsem homogeno osamosvojitveno desnico nadaljevali tudi v tem mandatu. In še da je Janezu Janši uspelo, da je postal edina kultna osebnost domače desnice. S tem pa ni Slovenija prav nič razjanšena, pač pa sumljivo podobna pred-drugo-svetovni Nemčiji, v kateri se je nenazadnje tudi Adolf Hitler na oblast povzpel preko povsem demokratičnih volitev.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z dvomi v uspešno razjanšeno Slovenijo v zobeh poskrbel Tomaž Z.