Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
britoff somalijskih piratov (3589 bralcev)
Četrtek, 2. 10. 2008
Urh



ob 7:05

Državljani Evropske unije od včeraj za vstop v Makedonijo ne potrebujejo potnega lista, od sedaj bo zadoščala že osebna izkaznica. Makedonsko notranje ministrstvo je s tem storilo korak naprej v prizadevanjih za želenji vstop v Evropsko unijo, pred tem pa bo ureditev vizne politike z evropsko zakonodajo, ojačalo gospodarsko sodelovanje in politični dialog Makedonije s članicami Evropske unije. Kljub temu pa Makedonijo do članstva čaka še trnova pot, saj ji največjo oviro s spremembo imena postavlja sosednja Grčija, kar je Makedonce razdelilo na dva politična tabora.

Iz Makedonije pa ne prihajajo samo spodbudne novice. Iz dežele lubenic, ajvarja in »tavčeja gravčeja« namreč poročajo o množični zastrupitvi s hrano, natančneje s slaščicami. V Skopski slaščičarni je 250 ljudi uživalo v pokvarjenih sladicah, 34 pa jih je bilo zaradi resnejših težav hospitaliziranih. Če vas je torej lažje potovanje prepričalo v obisk Makedonije, kljub temu apetitu raje ne zadostite s tamkajšnjimi sladicami.

Ukrajinska premierka Julija Timošenko je sporočila, da sprejema vse zahteve stranke ukrajinskega predsednika Viktorja Juščenka »Naša Ukrajina«, in s tem preprečila, da bi morali Ukrajinci po nedavnem razpadu koalicije predčasno na volišča. Timoščenkova bo tako, uresničila idejo o tričlanski koaliciji – ukrajinski trojček bo vključeval tudi Blok Vladimirja Litvina – in preprečila predčasne volitve, ki bi v ospredje lahko potisnile prorusko opcijo nekdanjega premiera Viktorja Janukoviča.

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je odločila, da lahko v izjemnih primerih članice Sveta Evrope na kandidatne liste za sodniška mesta v Evropskem sodišču za človekove pravice uvrstijo le moške. Parlamentarna skupščina Sveta Evrope do sedaj ni sprejemala list držav, na kateri ni bilo nobene ženske predstavnice. S tem ukrepom se je žensko sodniško zastopstvo na omenjenem sodišču v Strasbourgu dvignilo iz 26 na 32 odstotkov. Stališča so omilili predvsem zaradi Malte, ki kljub prizadevanjem na listo ni mogla uvrstiti nobene kandidatke.

ob 8:05

Ameriški senat je skoraj s tričetrtinsko večino potrdil načrt pomoči v višini skoraj 600 milijard evrov za utapljajoče ameriško gospodarstvo. Predvidoma v petek bo o predlogu glasoval še spodnji predstavniški dom, ki je skoraj identičen predlog v ponedeljek zavrnil. Glasovanja sta se udeležila tudi oba predsedniška kandidata, in oba glasovala za sprejetje predloga. Ta se zdi sporen predvsem republikancem v spodnjem domu – čeprav ga goreče podpira tudi odhajajoči predsednik George W. Bush – ki ga razumejo kot znak posega socializma, v - za Američane - sveti »prosti trg«.

Ameriška gospodarska kriza močno vpliva na ostala svetovna gospodarstva, prav tako pa krizne razmere na svojem hrbtu občuti tudi domača in bližnja mehiška raja. V Mehiki se veliko ljudi, predvsem z revnega podeželja, zanaša na del dohodka, ki ga mehiški delavci v Združenih državah Amerike mesečno pošiljajo v domovino. Za Mehiko to predstavlja drugi največji finančni pritok – za prodajo nafte in drugih energentov – a se je skupna vsota poslana v mesecu avgustu, primerljivo z lanskim letom, zmanjšala za 12 odstotkov. Večino deficita pripisujejo vse večji krizi gospodarstva v Združenih državah Amerike, nekaj pa tudi še strožji migracijski politiki na južni meji.

Deželna vlada Furlanije-Julijske krajine je tudi formalno ustanovila novo komisijo za slovensko manjšino, delovanje katere je predvideno v deželnem zakonu za zaščito slovenske manjšine, ki je bil sprejet v lanskem oktobru. Deželni poslanec stranke Slovenska skupnost Igor Gabrovec si želi, da bi komisija, ki jo sestavljajo predstavniki krovnih organizacij, slovenskih javnih upraviteljev in deželne komisije za slovenske šole, in je pristojna za izoblikovanje mnenj v zvezi z vprašanji, ki zadevajo slovensko manjšino ter mnenj glede porazdelitve finančnih dotacij slovenskim organizacijam društvom in ustanovam na tem področju, začela delovati še pred koncem oktobra.

Ruski mafijski šef Genadij Petrov je osumljen, da je za zmago domačega kluba Zenita iz Sankt Peterburga v polfinalu Pokala Evropske nogometne zveze nad muenchenskim Bayernom, Nemce podkupil kar s 50-imi milijoni podkupnine, ni pa znano, ali v evrih ali dolarjih, oziroma kakšni drugi valuti. Ob tem dodajmo, da je na stavnicah pravilno napovedal rezultat, za kar je dobil 82-kratnik neznanega – a zagotovo ne prav nizkega - vložka. Španski preiskovalci naj bi trditve podprli tudi z zvočnimi dokazi. Ni kaj, nekateri navijači naredijo preprosto vse za zmago priljubljenega kluba.

ob 9:05

Svet Evropske centralne banke – ECB - bo zaenkrat sicer verjetno obdržal ključno obrestno mero za območje Evra pri 4,25 odstotka, čeprav se v luči svetovne krize ECB sooča z vse večjimi pritiski po znižanju obrestne mere. Sicer je ECB julija zaradi inflacije ključno obrestno mero dvignila z 4 na 4,25 odstotka – kar je največ v zadnjih 7 letih - s čimer se je odzvala na rekordno julijsko inflacijo na območju Evra, ki je znašala 4 procente. Inflacija je trenutno zaradi nižje cene energentov nekoliko manjša – torej 3,8 odstotna.

Še pred večernim srečanjem med podpredsedniškima kandidatoma v združenih državah Amerike Sarah Palin in Josephom Bidnom, ki bo na javni televiziji PBS, konzervativni komentatorji že obtožujejo temnopolto voditeljico soočenja Gwen Ifill, da je na strani demokratov, kot dokaz pa navajojo njeno knjigo, ki še ni izšla. Gre za knjigo z naslovom »Preboj: Politika in rasa v obdobju Obame, ki bo izšla na dan prisege novega Ameriškega predsednika 20. Januarja.

Ifillova je obtožbe zavrnila s tem, da ne gre za knjigo o Obami, ampak da gre za spreminjanje politike med afro-američani od časov boja za državljanske pravice pa do danes. Ifillovo je sicer za voditeljico srečanja izbrala Komisija za predsedniška soočenja, z njo pa sta se strinjali obe kampanji, medtem ko se republikanski komentatorji verjetno najbolj bojijo, da bo Palinova nadaljevala z izrekanjem gluposti, kot je to počela do sedaj.

Antikadilski zakon je prišel celo do Indije, kjer od danes naprej čez 120 milijonov kadilcev ne bo smelo več kaditi v javnih notranjih prostorih. Minister za zdravje Anbumani Ramadoss je dejal, da je zakon dober, ker naj bi bilo pasivno kajenje škodljivo, zmanjšal pa se bo domnevno tudi rak na pljučih, čeprav bodo kadilci še zmerom lahko kadili zunaj in v svojih domovih. V Indiji so potrebovali za izvršitev tega zakona 4 leta, mi pa se sprašujemo, kdo bo v tem absurdu naslednji? Morda Kitajska?

ob 10:05

Prvi opazovalci iz Evropske unije so prišli v 'nevtralno zono' okoli Južne Osetije, da bodo nadzorovali prekinitev ognja med Rusijo in Gruzijo. So pa bile nekatere ekipe zavrnjene s strani ruske vojske, baje zaradi varnostnih razlogov. Več kot dvesto opazovalcev bo sprva nadzorovalo umik ruskih čet iz območij blizu Južne Osetije in Abhazije. Popoln umik iz teh območij naj bi se po besedah Moskve zgodil do 10. Oktobra.

Odločitev Irske vlade, da bo garantirala za vse pologe v državnih bankah, naj bi postala v prihodnosti tudi zakon. Nova legislativa je že bila sprejeta v spodnjem domu, potrditi pa jo mora še zgornji dom. Irski ministri pravijo, da bo ta sistem morda razširjen tudi na tuje banke z veliko irskimi klienti, saj sta banki Ulster Bank in nacionalna irska banka v večinski lasti tujih firm. Za enkrat pa vladna 400 milijard evrov vredna garancija pokriva 6 bank in s tem ščiti svoje davkoplačevalce.

Male garancije in zaščite pa imajo ladje ob obali Somalije, saj jih neprestano ugrabljajo pirati, odkupnine za njihove podvige v tem letu pa so že dosegle številko 30 milijonov dolarjev. Trenutno za ugrabljeno ukrajinsko ladjo, ki je prevažala tanke v Kenijo, zahtevajo 20 milijonov zelencev, kar zelo presega običajen znesek, ki ga pirati zahtevajo za vračilo ugrabljenih ladij. Povejmo še, da so gusarji visoko tehnološko usposobljeni, število ugrabitev pa se je letos povečalo za dvakrat.

Za vse tiste, ki pa ste se šele prebudili z mačkom, povejmo, da so Britanski raziskovalci v kampanji proti britanski kulturi popivanja uživalce kategorizirali v devet različnih tipov – od depresivnih osamljenih pivcev pa vse do mačističnih razgrajačev. Za naštevanje vseh tipov nimamo časa, bi pa rade s tem Angleške oblasti odpravile trditev, da se je za dober večer zunaj treba prekomerno opiti, kar pa bo absolutno nemogoče, ker je ta trditev popolnoma resnična, pa četudi to zdravstveno blagajno na leto stane veliko denarja. Bolje pa je, da ne omenjamo, koliko dobijo v proračun zaradi alkohola!

Britoff-irala sta Urh in Boštjan.


Komentarji
komentiraj >>