Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Na prvi pogled všečna vlada (5759 bralcev)
Sreda, 12. 11. 2008
tomazza



Na prvi pogled všečna vlada

Mandatar za sestavo nove vlade, Borut Pahor, je naposled le sestavil in javno predstavil svoj na prvi pogled všečen ministrski izbor. Seveda gotovo kako ime mandatarju ni najbolj po godu, toda končna kadrovska sestava vlade je vendarle plod dolgotrajnih usklajevanj. Še posebej na kadrovskem področju pa pač odseva izplen interesov štirih strank, ki sestavljajo novo koalicijo. Toda kot toliko pa že profesionalen politik, Borut Pahor tega navzven seveda ne kaže. Kljub temu da bo seznam ministrskih imen predsedniku Državnega zbora Pavletu Gantarju predvidoma poslal šele jutri ob 22.00-ih, ko bi ga naj potrdili tudi izvršni organi posameznih koalicijskih strank, pa kakih pretiranih zapletov vendarle ni za pričakovati. Sama pogajanja so bila namreč dolga, morebitna ne-potrditev izpogajanega kadrovskega izplena pa bi bila prvovrstna politična blamaža, tako za posamezno stranko, kot za same pogajalske zmožnosti novega mandatarja.

Glede na prvi pogled všečno vlado sicer pogajalskim zmožnostim prihodnjega predsednika vlade zaenkrat, sicer spet zgolj na prvi pogled, ni kaj za očitati. Glede na to, da se bo moral Karel Erjavec posloviti od sicer smrtonosnih igrač za velike otroke, ki jih je za časa njegovega prejšnjega mandata na veliko po vsem svetu nakupovalo obrambno ministrstvo, bi mu morda lahko celo čestitali. Toda ker bo Karel Erjavec zamenjal na to ministrsko mesto prav tako ne po strokovni ampak pač koalicijsko-partijski liniji nastavljenega Janeza Podobnika, čestitke le niso preveč na mestu. Nenazadnje je prav trajnostno upravljanje z okoljem, kamor med drugim sodijo tudi domače zaloge pitne vode in gozdovi, gotovo eden največjih in najzahtevnejših izzivov 21. stoletja.

Toda ker je Karel Erjavec predsednik stranke, brez katere ta koalicija pač nima državnozborske večine, mu je bilo mesto v vladi potrebno zagotoviti, ne glede na to, da pač ni bil strokovna, ampak zgolj politična izbira. Med gotovo na prvi pogled všečne in posebne izpostave vredne poteze mandatarja sodi tudi to, da bo v vladi kar pet ministric. Da je to v smislu všečnosti povsem politično preračunljiva poteza sicer priča dejstvo, da so to število domača državotvorna medijska trobila večinskega diskurza nemudoma napihnila v pretirano oceno, da bodo s tem ženske v prihodnji vladi skoraj tretjinsko zastopane. To pač ne bo držalo, saj bodo zastopane četrtinsko, ali povsem natančno, 26,32 odstotno.

Obrvi, predvsem policijske in vojaške, gotovo nekoliko dviga zgodovinska izbira notranje in obrambne ministrice. Nepoznavanje tematike resorja, ki ga prevzema, bi sicer Ljubici Jelušič, kot redni članici katedre za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede, težko očitali. Prav tako je skozi njene pedagoške roke v vsaj zadnjem desetletju hočeš nočeš morala tudi večina slovenskih častnikov. Tudi v znanstvenem delu se dr. Ljubica Jelušič ukvarja prav s teorijami vojn, civilno-vojaškimi odnosi, legitimnostjo vojaštva, mirovnimi operacijami, antropologijo vojn, upravljanjem s človeškimi viri v vojski, vojaško sociološkimi problemi, javnim mnenjem in varnostjo, multikulturnostjo v vojski in še čem.

Seveda popolnoma nasprotno drugačna, torej politična, je bila izbira Katarine Kresal za notranjo ministrico. Predsednica Liberalne demokracije je bila sicer v parlament za razliko od Karla Erjavca izvoljena, toda v smislu političnega prestiža bi bilo res nekoliko nespodobno in nesprejemljivo, da bi najmanjša stranka koalicije ostala brez ministrskega mesta za svojo predsednico. Ta se je sicer do sedaj že izkazala predvsem na področju reorganizacije poslovanja stranke, kar bi še lahko štelo za dobro popotnico za prevzem notranjega ministrstva.

Toda glede na trenutno razsulo slovenske policije in glede na politične pasti in izzive, s katerimi se je ta srečevala v prejšnjem mandatu pod ministrom Dragutinom Matejem, ki je med drugim osebno pregledoval policijske spise in celo prav tako osebno nekaj malega poveljeval policijskim četam v Ambrusu, politična in ne strokovna izbira kandidatke za notranjo ministrico gotovo ni najbolj modra odločitev, saj na prvi pogled pač ne daje nobenega upanja, da se bodo razmere v domači policiji uredile. Katarina Kresal je namreč političarka in ni strokovnjakinja za notranje zadeve, ki bi se spoznala na od politike avtonomno in strokovno policijsko delo.

Ob visoki kvoti ministric pa je za na prvi pogled všečno vlado ključna točka sedem nestrankarskih in potemtakem na prvi pogled že strokovnih kandidatov za posamezne ministrske resorje. Toda šele čas pred naslednjo predvolilno kampanjo za državnozborske volitve bo pokazal, koliko od sedmih za nestrankarske kandidate oznanjenih ministrov in ministric bo tudi do konca mandata dejansko obdržalo sedanje nestrankarske barve. Kajti kljub temu, da morda posamezni kandidati partijskih knjižic tudi dejansko še nimajo, je njihova politična opredelitev javno znana. Zato ne preseneča, da so se na predlog nekdanjega predsednika Slovenske akademije znanosti in umetnosti Boštjana Žekša za ministra brez listnice za Slovence po svetu pozitivno odzvali celo v opozicijski SDS. Na zadnjih predsedniških volitvah je namreč tudi Žekš javno podpiral kandidaturo Lojzeta Peterleta.

Na prvi pogled je tako nova sestava vlade, kot jo bo Državnemu zboru v gotov sprejem jutri ob 22.00-ih posredoval mandatar Borut Pahor, res povsem politično preračunljivo všečna. Toda takšna je zgolj njena prva podoba. Ker pa tudi od prihodnje vlade le pričakujemo še kaj bolj vsebinskega od praznih, a brezhibnih političnih nasmeškov, bodo prihodnji meseci in leta gotovo poskrbeli za odgovor, kako zelo se je v past posameznih interesov koalicijskih partneric v minulih tednih ujel od konca naslednjega tedna naprej novi predsednik vlade.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z zgolj na prvi pogled všečnim predlogom kadrovske sestave nove Pahorjeve vlade v zobeh poskrbel Tomaž Z.




Komentarji
komentiraj >>